CFR Cluj a remizat pe teren propriu cu formatia lui Petre Grigoras, Otelul Galati, scor 1-1, iar distanta intre campioana Romaniei si liderul clasamentului devine de sapte puncte. Muresan a fost eliminat cu patru minute inainte de finalul primei reprize, iar Jelev l-a executat pe Stancioiu dupa numai un minut. Galatenii intra la pauza cu un avantaj de un gol. Conceicao e inspirat si il introduce in teren pe Kone, care egaleaza in minutul 64. Desi s-au aflat in inferioritate numerica, clujenii au avut numeroase ocazii de a marca. Fluierul final le-a adus, insa, clujenilor un nou rezultat de egalitate.

Partida nu incepe prea bine pentru CFR. Peralta este accidentat, iar Conceicao este nevoit sa faca prima schimbare in minutul 20. Dubarbier si Muresan rateaza sanse clare de a deschide scorul. Clujenii ataca in mod constant, dar cu patru minute inainte de pauza Muresan faulteaza din pozitie de ultim aparator si primeste cartonasul rosu. Dupa un minut, galatenii primesc o lovitura libera din apropierea careului clujean, iar Jelev inscrie primul gol al partidei.

In repriza secunda, CFR incepe in forta, desi se afla in inferioritate numerica. Introducerea pe teren a lui Kone se dovedeste a fi o miscare inspirata din partea lui Conceicao. Clujenii se apropie periculos de poarta lui Kolev, iar golul nu intarzie sa apara. Kone patrunde din partea stanga in careu si egaleaza cu un sut la coltul lung. CFR ataca, dar fara niciun rezultat pe tabela. Diego Ruiz rateaza o ocazie mare de gol, trimitand in portar din cativa metri in fata portii. Scor final: CFR Cluj - Otelul Galati 1 - 1.

"Poate nici nu ne asteptam la acest punct tinand conta ca intalneam campioana. Am patit cam ce a patit CFR la Steaua. Am avut un om in plus si nu am profitat. Ne bucuram pentru aceasta remiza. Nu comentez arbitrajul, nu cred ca a influentat in vreun fel rezultatul", a declarat Grigoras la finalul pertidei, pentru GspTv.

Conceicao mai crede in sansa CFR-ului la titlu: "Am comis unele greseli in acest joc, am pierdut repede un jucator si a trebuit sa muncim din greu pentru a castiga, insa nu am reusit. In repriza a doua, jucatorii au avut o atitudine de campioni si nu s-a mai simtit lipsa lui Muresan. Dupa acest egal ne este tot mai greu sa luam campionatul, dar nu vom renunta la acest obiectiv. Ultima noastra sansa la titlu o vom juca in meciul cu Dinamo".