Alexandru Curtean a adus victoria echipei FC Timisoara in ultimele minute ale partidei. Desi nu au facut un joc prea stralucit, banatenii obtin pe final trei puncte care o mentin pe podium in Liga 1. Bistritenii au atacat constant poarta lui Pantilimon, dar firul s-a rupt in minutul 74, cand Ciuca a primit cel de-al doilea galben si Craciunescu l-a eliminat. Stelian Stancu a avut sansa de a majora scorul in ultimele faze ale meciului, dar sutul sau spre poarta goala a nimerit bara.

Bistritenii au inceput partida cu Timisoara decisi sa faca uitat rezultatul din Stefan cel Mare din etapa trecuta. Au atacat constant poarta lui Pantilimon si au pus destule probleme apararii timisorene. In minutul 23, Silvasan are o ocazie mare de a inscrie, dar banatenii il blocheaza in ultima clipa. Azevedo si Silvasan isi trec si ei in cont mai multe sanse de a inscrie, dar prima repriza se termina la egalitate, 0-0.

In minutul 74, Ciuca il faulteaza pe Bucur in apropierea careului si primeste al doilea cartonas galben. Gloria joaca in 10 oameni, iar Balint isi schimba tactica. Ii introduce pe Abiodun si Rusic, fortand pe final de meci. Timisorenii incearca sa profite de superioritatea numerica si ataca poarta lui Tatarusanu prin Abiodun, care suteaza din afara careului peste transversala.

Cisovsky are sansa de a aduce victoria echipei sale, dar sutul sau puternic loveste bara. Raspunsul vine imediat, prin Curtean, care suteaza din afara careului si-l invinge pe Tatarusanu. Golul victoriei il face pe suporteri sa exclame ironic: "Bravo Tatarusanu!". In ultima faza a meciului, Stelian Stancu are sansa de a inscrie al doilea gol al banatenilor. Aflat singur cu poarta goala, fostul stelist trimite balonul in bara.

"Cand bati Bistrita de 3 ori in ultimele meciuri si ultimele minute nu e o intamplare. Bistrita e o echipa puternica. Asteptam executia lui Curtean inca din iarna, cand l-am cumparat. Noua ne convin echipele care ies la joc, nu cele care se inchid ca Bistrita. Ma bucur pentru cele trei puncte, in conditiile in care vom ramane in fata", a declarat Gabi Balint.

"A fost un joc care mergea bine pentru noi. Asta este, Timisoara este o echipa puternica si a castigat pentru ca a muncit mai mult. Cred ca am avut un 11 metri in prima repriza, iar apoi o eliminare incorecta. Imi felicit jucatorii pentru starea de spirit si pentru jocul barbatesc. Cand se fac greseli in defavoarea Gloriei, nimeni nu zice nimic. Ambele echipe au jucat bine", a mentionat si antrenorul Gloriei, Ioan Ovidiu Sabau.