Dumitru Dragomir despre drepturile tv: RCS-RDS ramane pe pozitii, Antena 1 ar putea sa renunte

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 23 aprilie 2009, 14:37 Sport | Fotbal

Dumitru Dragomir, presedinte LPF
Foto: AGERPRES
Dumitru Dragomir, seful LFP, este de parere ca nu exista niciun fel de problema cu drepturile tv din Liga 1 (dupa ce Consiliul Concurentei s-a autosesizat in legatura cu televizarea partidelor din prima liga), concernul RCS-RDS ramanand ferm pe pozitii. Unele probleme ar fi legate de Antena 1, acestia fiind tentati sa renunte. "Sunt multe televiziuni interesate sa transmita partidele din Liga 1", a declarat pentru HotNews.ro Mitica Dragomir.

"Contractul a fost facut cu acceptul Consiliului Concurentei, deci nu vad unde ar fi problema. Totul este 100% corect, iar toate datele stabilite in urma vanzarii drepturilor tv raman in picioare. RCS-RDS raman in continuare pe pozitie, in timp ce Antena 1 este tentata sa se renunte. Acest lucru nu este insa o problema, pentru ca sunt multe televiziuni interesate sa transmita partidele din Liga 1", a declarat pentru HotNews.ro Dumitru Dragomir, presedintele LPF.

Pana in acest moment, reprezentantii Antena 1 nu au putut fi contactati, in timp ce consortiul RCS-RDS nu vrut sa comenteze in niciun fel situatia drepturilor tv din Liga 1 la fotbal.

In cazul in care Antena 1 se va retrage, va fi mai mult decat evident ca postul Gsp.tv isi va incheia activitatea, acesta fiind creat special pentru a transmite partidele din Liga 1 (Antena 1 a avut prima optiune in fiecare etapa, postul din Baneasa transmitand o singura partida, in timp ce restul au putut fi urmarite pe Gsp.tv).

Din toata aceasta afacere ar putea iesi castigatori telespectatorii, Gsp.tv fiind o televiziune care nu putea fi receptionata de catre toti microbistii (se zvoneste ca RCS-RDS vrea sa infiinteze un canal propriu de sport, iar daca acest lucru nu va putea fi dus la capat s-ar putea discuta reimpartirea optiunilor).


Citeste mai multe despre   






















3774 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    normal :) (Joi, 23 aprilie 2009, 14:55)

    dorin [anonim]

    ca nu este nici o problema atata timp cat fiecare isi umple buzunaru pe spatele romanilor. ce mai conteaza ca jumate din romani nu vad meciurile din liga 1. pana acu vreo 2 saptamani mergea gsp tv pe internet acum au inchis pagina respectiva cred ca pe motiv ca nu le ieseau bani din asta. plus reclama nesimtita la dvd-ul cu dobrin. s-au cacat pe ei atata cu el si nu cred ca au vandut nici 1% din cate credeau ei ca vand. jalnici tot gsp-ul. jalnici. mai bine va duceti sa mulgeti niste oi decat sa faceti presa sportiva.
    • 0 (0 voturi)    
      dorele (Vineri, 24 aprilie 2009, 10:50)

      X [anonim] i-a raspuns lui dorin

      iti inteleg frustrarea ca nu prinzi gspu dar nu vad ce legatura are asta cu umplutu buzunarelor de pe spatele romanilor. daca plateai pentru a vedea meciurile as fi inteles dar asa? nu le plang eu de mila astora dar se pare ca vor iesi mult in pierdere datorita achizitionarii drepturilor pe 3 ani. asta mai ales datorata negocierilor esuate de a restransmite gspu pe upc sau de a revinde optiuni catre alte televiziuni.
      la pretul la care le-au cumparat vor renunta toti si se va reface o licitiatie. asta ar putea insemna sa castige telespectatorul

      Ps: mai mergi si pe la stadion
  • +1 (3 voturi)    
    falimentu bate la usa (Joi, 23 aprilie 2009, 15:10)

    stie multe [anonim]

    de la 9 meciuri transmise in tur, s-a ajuns acum la 7, adica minimul din contractu cu liga. in loc de 6,8 sau 10 camere, acum se filmeaza fiecare meci cu 4 camere, k la liga a doua. derby-urile cu 6, maxim 8. cei mai multi comentatori stau acum in studio si comenteaza meciurile. este scump sa duci echipa tehnica intreaga la meci, sa-i cazezi si sa le dai diurna.
  • +1 (3 voturi)    
    a (Joi, 23 aprilie 2009, 15:21)

    dddd [anonim]

    sper sa dea faliment gsptv
    • 0 (0 voturi)    
      b (Joi, 23 aprilie 2009, 17:31)

      manolo [utilizator] i-a raspuns lui dddd

      eu sper sa dea faliment RDS-RCS!
  • +1 (3 voturi)    
    hotii (Joi, 23 aprilie 2009, 15:36)

    rdr [anonim]

    si eu sper sa dea faliment gsptv, si sa aiba pierderi cat mai mari.
  • 0 (2 voturi)    
    afaceri (Joi, 23 aprilie 2009, 15:51)

    srtv [anonim]

    Nici o problema ptr mitica . doar el a sesizat consiliul concurentei , asa cum si sandu nasu a sesizat dna asupra anumitor oameni din fotbal! astia vor minti si pe patul de moarte. in rest rcs -rds in complicitate cu acc (dl petric in speta) duce in continuare politica de monopol (dovada ca nici o societate de cablu nu a primit drepturi de retransmisie a ligii).si numai cine nu vrea nu vede magaria.
  • +1 (3 voturi)    
    rcs-rds (Joi, 23 aprilie 2009, 16:05)

    rainman2 [utilizator]

    este marele perdant al acestui an din cauza ca ei sunt cei care au dat 35 de milioane de euro pentru drepturi.Trustul Intact a venit doar cu partea logistica.Tocmai de aceea rcs-ul vrea sa isi faca DigiSport pentru a putea amortiza o parte din cheltuieli , nu de alta dar gsptv este mult pe minus...
  • +1 (1 vot)    
    Nu vad care-i problema (Joi, 23 aprilie 2009, 16:14)

    Vasile [anonim]

    Oricum ce se intampla la noi numai fotbal nu e. Mare pierdere, ce sa-ti spun, decat sa ma umplu de draci urmarindu-i pe jenanti cum se tavalesc pe jos alergand dupa o minge de parca ar fi data cu sapun, mai bine aflu direct rezultatul.
  • 0 (0 voturi)    
    care-i problema? nu-i o problema! (Joi, 23 aprilie 2009, 17:54)

    Ionuc [anonim]

    Militianu' nu pricepe de ce e suparat poporul microbist ca i s-a furat din meciuri. Militianu' e sefu' Ligii de fotbal.
  • 0 (0 voturi)    
    Liga lui Mi(ti)tica,cu militianul la beci !! (Joi, 23 aprilie 2009, 18:06)

    Dupa 20 de ani-la puscarie Mitica [anonim]

    Dragomir are un loc sigur la beci,dupa smenurile,celui ce se lauda cu cel mai bun ambasador al Romaniei in strainatate-fotbalul de rasu-plansu,din Liga infractorilor de drept comun-MI(TI)TICA DRAGOMIR !!!
  • 0 (0 voturi)    
    pase pase gol (Joi, 23 aprilie 2009, 22:56)

    max [anonim]

    ba, voi va uitati la fotbal?
  • 0 (0 voturi)    
    Pro Steaua (Vineri, 24 aprilie 2009, 11:49)

    Nea Mitica... !? [anonim]

    Gsp a avut multe "goluri". In primul rand majoritatea sunt stelisti si din cauza asta emisiunile erau ProSteaua, ceea ce a suparat pe multi. O avea Steaua cei mai multi suporteri dar si si ceilalti laolalta fac mai mult decat suporterii Steaua. Pana si comentatorii de la meciuri "enervau" prin comentarii. In al doilea rand producatorii nu s-au axat decat pe scandaluri, ceea ce iar a diminuat credibilitatea postului. Pana si Ioanitoaia care mi se parea Ok, a devenit agasant cu discutiile interminabile prosteliste. Oricum imi pare bine ca vor da faliment.