UPDATE VIDEO Marcel Lica, Sorin Corpodean si Marcel Savaniu retinuti pentru 24 de ore

de Andra Popa     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:07 Sport | Fotbal

Sorin Corpodean, retinut pentru 24 de ore
Foto: Rompres
UPDATE 3/ 16.06 Marcel Lica, observator de arbitri, a parasit sediul DNA in catuse, acesta fiind retinut si el pentru 24 de ore.

UPDATE 2/ 15.00 Sorin Corpodean a fost si el arestat pentru 24 de ore. Arbitrul a fost acuzat ca a primit mita in valoare de 15.000 de dolari pentru meciul FC Arges - Otelul Galati, scor 3-2. Corpodean a parasit sediul DNA Pitesti in catuse.

UPDATE 1/ 14.15
Arbitrul Marcel Savaniu a fost retinut 24 de ore de procurorii DNA Pitesti in urma audierilor de miercuri. Savaniu este acuzat de luare de mita, mai exact 3000 de dolari. "Sunt nevinovat", a spus arbitrul la iesirea din sediul DNA in duba politiei.



Mircea Sandu (Realitatea): "Nu ma asteptam la arestarea lui Marcel Savaniu. De aparitia numelui lui Florin Prunea in acest scandal nu pot spune decat ca nu am primit nimic oficial, numele lui aparand numai in presa. Oricum, eu am vorbit cu Florin si el nu va mai participa in calitate de observatori la meciuri. Cred ca Savaniu castiga mult mai mult din arbitraj, in jur de 1500 de euro daca imi aduc bine aminte, ca sa accepte mita de 3000 de dolari".

Aurelian Bogaciu s-a prezentat si de aceasta data primul la DNA Pitesti, pentru a doua tura de audieri. Tiberiu Lajos a vorbit miercuri pentru prima oara cu procurorii DNA, apoi a venit randul lui Marcel Savaniu si Sorin Corpodean sa intre in sediul DNA.

Bogaciu a iesit dupa doua ore de audieri fara sa dea vreo declaratie presei. “Sper ca acest proces sa se judece cu intelepciune si pe baza de probe, nu ca un spectacol, cum a inceput sa arate”, a spus avocatul arbitrului.

La doua ore dupa ce Aurelian Bogaciu a parasit sediul DNA din Pitesti, Tiberiu Lajos a iesit dupa mai bine de trei ore de audieri. Arbitrul a refuzat sa faca orice fel de declaratii legate de ancheta din care face parte.

Sorin Corpodean si Marcel Savaniu au ajuns la Pitesti, dar nu au iesit inca de la audieri. Tot la DNA Pitesti mai este asteptat si vicepresedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA), Marcel Lica.


Citeste mai multe despre   























4262 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    In duba cu ei (Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:50)

    mihaita [anonim]

    Sa umple duba cu ei!! Sa ii duca la puscarie!! Asa merita, zdrentele astea! Acum Gh Constantin e bolnav, ia medicamente. Cand lua mita nu era bolnav? Cand se zbenguia cu fetele nu ii era rau? Nemernicul!!
  • +10 (10 voturi)    
    dl mircea sandu (Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:50)

    wasabi [anonim]

    "Mircea Sandu: Nu cred ca Savaniu s-ar fi uitat la 3000 de dolari la ce salariu are"

    eeh nuuu!! de parca 3000 de dolari ar fi 3000 de lei. si de parca nu am stii cu totii cat de nemancati sunteti toti acolo in fotbalul ala al vostru , ca pe al nostru l`ati omorat de mult.
  • +10 (10 voturi)    
    Mircea Sandu (Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:59)

    marian [anonim]

    Omul asta este lider in tara nesimtirii. Are dreptate pentru el 3000 de dolari este o suma prea mica ca sa intinda mana dupa ea. Sumele pentru el trebuie sa fie cu 5 zerouri in coada. Fotbalul si politica au creat niste monstri care isi bat joc de milioane de oameni. Cum scapam de ei?
    • +4 (4 voturi)    
      simplu (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:11)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui marian

      Eliminam cauza care a produs acest efect. Simplu de zis greu de facut.
      Astfel de oameni, din fotbal si poltica, reprezinta, la ora actuala modelul romanilor. Toti se gandesc cum sa traiasca bine dar fara munca si, voteaza in consecinta modelele favorite.
  • +9 (9 voturi)    
    sper sa continue ... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:13)

    www.consumredus.ro [utilizator]

    aceasta lupta impotriva mafiei din fotbal.

    Mircea Sandu este un personaj prea greu de atins, insa odata cu aparitia unor noi dezvaluiri poate ii vor scadea "prerogativele" si va ajunge si el putin pe la mititica.

    Nu imi vine sa cred cum unii pot fi atat de nesimtiti si sa spuna ca 3000 de dolari sunt putini bani. 10,000 RON sunt bani pe care multi din aceasta tara nu ii iau in 6luni de zile, daramite in 2h.
  • +2 (2 voturi)    
    daaaaa (Miercuri, 22 aprilie 2009, 16:02)

    liviu_ [utilizator]

    cat de tareeeee
    pica astia unu cate unu... a inceput cu presedintele argesului si cu sefu CCA acu continua cu muult arbitrii....
    in stilu asta in 3-4 luni o sa avem arbitrii de la juniori :D
    dar macar o sa le fie teama sa mai ia spaga !!!

    exista totusi o speranta sa avem un fotbal calumea !!!
    si exista o sparanta sa inceapa si DNAu sa existe, ca pana acu nu a facut nimic !!!

    sper sa se gandeasca si la cei mai de sus (dragomir, sandu, prunea etc)
  • +6 (6 voturi)    
    Ce urmeaza? (Miercuri, 22 aprilie 2009, 16:25)

    spanac [utilizator]

    Hai ca in fotbal i-au cam speriat pe baieti. Astept cu interes sa intre si-n Parlament, Guvern, fosti demnitari. Daca la fotbal se vehiculeaza sume de cateva mii de euro (praf in ochi, dar na, mai bine decat deloc) sa vedem cum stam cu nesimtitii aia mari si urati care si-au bagat mana in milioane de euro.
  • +4 (4 voturi)    
    Mirciulica (Miercuri, 22 aprilie 2009, 16:38)

    xyz [anonim]

    Nasul si-a cam dat cu stangul in dreptul cu afirmatia asta: 3000 dolari - putin pentru a fura un meci. Apare inevitabil intrebarea: "Dle. Sandu, dumneavoastra pentru ce suma considerati ca merita sa se fure un meci?" Ha? :)
    • 0 (0 voturi)    
      Banc (Miercuri, 22 aprilie 2009, 17:39)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui xyz

      Îmi aminteşte de bancul ăla cu Bulă: „am stabilit deja ce fel de femeie eşti, acum doar negociez preţul”
  • 0 (0 voturi)    
    La racoare (Joi, 23 aprilie 2009, 9:54)

    Crt [anonim]

    Voi a-ti omorat fotbalul acu sa umpleti puscariile!!
  • 0 (0 voturi)    
    sau? (Joi, 23 aprilie 2009, 16:46)

    prezumtie [anonim]

    Voi de prezumtia de nevinovatie ati auzit? Sau poate voi stiti de ceva hotarare judecatoreasca de care restul lumii nu stie?
    Rusine sa va fie!