Dinamo a avut in Marius Niculae cel mai bun jucator al partidei castigate cu 5-0 in fata Gloriei Bistrita, atacantul reusind o tripla de senzatie cu capul (20', 57' si 73' - au mai marcat Miranda 85' si Danciulescu 92'). Sageata a terminat partida din Stefan cel Mare in poarta cainilor, Lobont accidentandu-se grav in minutul 78', moment in care Rednic facuse toate schimbarile. Liderul castiga clar si dovedeste ca si atunci cand nu prinde o zi mare poate invinge la scor.

Dinamo a inceput timid partida cu Gloria, oaspetii fiind cei care au avut ocaziile semnificative ale disputei. Cainii au lovit la chiar prima faza, Niculae inscriind cu capul in minutul 20. Elevii lui Sabau nu resimt golul primit si continua sa atace.

Pe fondul unei partide in care nu impresiona cu nimic, Dinamo loveste inca o data in minutul 57, atunci cand Niculae realizeaza dubla. Oaspetii cad psihic, iar Sageata bifeaza tripla in minutul 73.

Bogdan Lobont cade rau pe piciorul drept dupa o centrare si nu mai poate continua meciul (ulterior, Lobby afla ca va fi nevoit sa rateze tot restul sezonului din cauza acestei accidentari, portarul urmand sa se opereze in strainatate). Cum Rednic efectuase toate schimbarile, in poarta intra Marius Niculae, omul bun la toate al liderului.

Pana la final, Miranda (85') si Danciulescu (92') inscriu si ei, iar Dinamo invinge categoric pe Gloria cu 5-0.

Meciul LIVE Text:

Fluier final de partida. Dinamo - Gloria 5-0.

92' Zicu ii paseaza lui Danciulescu, iar varful gazdelor marcheaza cu un sut pe jos la coltul lung. Dinamo - Bistrita 5-0

90' Danciulescu suteaza, Tatarusanu respinge de sub bara. Ocazie importanta pentru Dinamo

85' Zicu ii paseaza lui Miranda, iar acesta inscrie cu un sut de la 11 metri. Dinamo - Gloria 4-0

83' Scarlatache primeste cartonasul galben

83' Marius Niculae retine cu siguranta o centrare a oaspetilor

81' Intra Negrean in locul lui Bajenaru la Gloria

77' Goian respinge de pe linia portii dupa o iesire gresita a lui Lobont. Portarul echipei nationale a Romaniei a cazut rau pe piciorul drept, accidentare grava. Marius Niculae intra in poarta cainilor (Rednic a facut toate schimbarile)

76' Iese Malick si intra Miranda la Dinamo. Mircea Rednic joaca in aceste momente cu trei atacanti

73' Bostina centreaza de pe stanga, Niculea reia cu capul la coltul lung de la noua metri si inscrie. Dinamo - Gloria 3-0. Atacantul dinamovist a reusit tripla dupa ce a marcat numai cu capul

Dinamo se multumeste in ultimele minute sa tina mingea cat mai departe de poarta lui Lobont, in timp ce bistritenii nu sunt in stare sa puna cu adevarat probleme in atac

68' Iese Borbely si intra Zaharia la Gloria Bistrita

65' Paun si Borbely trec pe langa gol, dar Lobont si Malick intervin salutar

63' Iese Ze Kalanga (in aplauzele stadionului) si intra Zicu

61' Simao il faulteaza pe Muresan si primeste cartonasul galben

60' Iese Enescu si intra Nalati la Gloria Bistrita

59' Danciulescu scapa singur cu Tatarusanu, il dribleaza pe portarul bistritean,dar este blocat in momentul sutului

59' Iese Niculescu si intra Danciulescu la Dinamo

57' Bostina centreaza de pe stanga, iar Niculae inscrie cu o lovitura de cap la coltul lung de la 11 metri. Dinamo - Gloria 2-0

55' Ze Kalanga centreaze pentru Niculescu, dar Tatarusanu intervine si prinde mingea

52' Tamas respinge in corner o centrare periculoasa a oaspetilor

50' Ze Kalanga centreaza in plasa laterala dupa o cursa de 30 de metri

47' Velcovici primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Ze Kalanga

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Dinamo - Gloria 1-0

46' Hora centreaza, mingea il loveste in cot pe Tamas, centralul nu dicteaza nimic

Se arata un minut de prelungire

44' Bostina il angajeaza pe Cristea, mijlocasul centreaze pe coltul scurt, dar Tatarusanu respinge din plonjon

43' Bostina centreaza bine, dar Niculescu trece pe sub balon

42' Niculae suteaza in peluza dintr-o lovitura libera de la peste 30 de metri

41' Ze Kalanga vine lansat, suteaza puternic, dar Tatarusanu trimite in corner

40' Cristea expediaza un sut centrare de pe partea stanga, Tatarusanu respinge in corner de la vinclu

39' Diogo il intoarce pe Tamas, dar centrarea lui din doi metri este blocata de gazde

38' Scarlatache suteaza din unghi, mingea trece departe de poarta Gloriei

35' Cristea intoarce doi adversari, scoate o minge la 20 de metri pentru Niculae, dar sutul acestuia este retinut de Tatarusanu

34' Bostina il angajeaza pe Cristea la limita off-side-ului, dar Tatarusanu il blocheaza pe mijlocasul dinamovist

Dinamo incearca sa potoleasca avantul oaspetilor printr-un joc bun de pase, gazdele plimband foarte mult mingea

Dupa o jumatate de ora, Gloria a fost echipa mai prezenta in joc si cu fazele mai importante de poarta, dar Dinamo a marcat la singura faza

29' Bajenaru suteaza dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, balonul trece peste poarta lui Lobont

27' Faza cursiva a oaspetilor, Borbely centreaza, dar Scarlatache se opune pe coltul scurt si indeparteaza pericolul

25' Diogo suteaza de la sase metri pe coltul scurt, Lobont respinge cu un reflex important. Ocazie mare pentru Gloria

Interesant este faptul ca Dinamo a punctat la prima faza mai importanta

20' Ze Kalanga centreaza superb, iar Marius Niculae inscrie cu capul sub transversala de la 10 metri. Dinamo - Gloria 1-0.

18' Niculescu este surprins in off-side, atacantul dinamovist scapase singur cu Tatarusanu

12' Bajenaru centreaza, Tamas respinge cu capul. In faza urmatoare, centrarea lui Hora este prin spatele portii lui Lobont

8' Scarlatache il blocheaza pe Diogo, fotbalistul Gloriei putea scapa singur cu Lobont

Bistritenii au inceput mai bine partida, fiind mai agresivi in joc

6' Diogo si Paun suteaza pe rand, mingea este respinsa cu dificultate de apararea dinamovista. Faza importanta pentru oaspeti

4' Niculescu patrunde pe dreapta, centreaza bine, dar mingea este respinsa de Ciuca de langa Niculae

2' Diogo scapa spre poarta lui Lobont, dar este oprit pentru un presupus hent

Partida a inceput

Dinamo: 1. Lobont - 25. Scarlatache, 30. Tamas, 18. L. Goian, 26. Simao - 27. Ze Kalanga, 17. Papa Malick, 8. Bostina, 20 Cristea - 9. M. Niculae, 99. Niculescu.

Gloria: 12. Tatarusanu - Paun, Silva, Ciuca, Velcovici - Bajenaru, Hora, Andrei Muresan, Diogo - Enescu, Borbely