Poli Iasi produce marea surpriza a etapei a XXV-a din Liga 1, gazdele invingand cu 1-0 pe liderul Dinamo, cea mai in forma echipa din campionat. Lovitura de gratie a fost data de Lucian Munteanu, in minutul 87, dinamovistii terminand partida cu aproape toata echipa in atac. Cu acest succes italienesc, Politehnica ia o gura mare de oxigen in tentativa de evitare a retrogradarii, in timp ce pentru Dinamo titlul nu mai pare atat de usor de castigat.

Dinamo a inceput partida cu Iasiul cu o zi inainte, cainii avand mari emotii la aterizare (aeronava a lovit un stol de berze, iar dinamovistii au ajuns la sol cu bine dupa emotii destul de mari). Elevii lui Rednic erau mari favoriti, iar un eventual succes i-ar fi dus pe bucuresteni la 5 puncte de Unirea Urziceni (formatia care se gasea pe locul doi).

Dupa o prima repriza fara ocazii mari, Poli si Dinamo incep sa joace fotbal in al doilea mitan, ambele formatii trecand pe rand pe langa deschiderea scorului.

Timpul trecea, iar tabela stadionului din Copou parea ca a incremenit la 0-0. A venit insa minutul 87, atunci cand Lucian Munteanu a punctat decisiv. Dinamo pierde la Iasi, iar lupta pentru titlu devine mai interesanta ca niciodata.

"Este nepermis ca la o echipa mare ca Dinamo sa iei gol din faza fixa si in ultimul minut de joc. Daca meciul s-ar fi terminat egal, ii intelegeam pe baieti, fiindca nu poti fi mereu in forma. Dar, noi n-aveam voie sa pierdem la Iasi!", a declarat Mircea Rednic.

”A fost un meci frumos, iar bucuria e mare. Ne ajuta foarte mult punctele acestea. A fost cel mai dificil meci pentru noi, dar am castigat. Am gasit o echipa obosita si am crezut pana la final ca putem sa dam gol. Am avut ocazii si am dat gol. Nu cred ca au fost speriati de patania cu avionul. Iasiul a meritat victoria! E o bucurie mare ca am invins liderul”, a declarat Cristiano Bergodi la gsp.tv.

"Pot sa mai comentez ceva despre joc? Ne-am crezut prea buni! Am tratat jocul de sus. Nu ne concentram cu echipele mici. Nu mai conteaza daca ne egaleaza Timisoara. Toata lumea spunea ca suntem deja campioni, dar mai sunt meciuri. Am pierdut trei puncte, dar nu este un capat de tară”, a precizat Vasile Turcu intr-o interventie la sport.ro.

"Nu poti sa iei campionatul, atunci cand pierzi la Iasi si nu castigi la Medias. Pe de alta parte, azi ne-au lipsit multi jucatori accidentati”, a declarat Cristi Borcea la finalul partidei de la Iasi.