Saptamana Patimilor pentru Dinamo/ Aeronava care ii ducea la Iasi, aproape de prabusire

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 17 aprilie 2009, 13:31 Sport | Fotbal

Avionul care ii transporta pe caini la Iasi, pentru partida din Liga 1 cu Politehnica, a lovit in zbor mai multe pasari, aeronava aterizand pana la urma cu partea frontala serios avariata (botul era spart). Sperietura a fost una destul de mare pentru elevii lui Mircea Rednic, fotbalistii multumind Divinitatii ca au scapat cu viata.

Cu aproximativ un sfert de ora inainte de aterizare, s-a auzit o bubuitura puternica, aeronava intrand intr-un stol de berze. In urma impactului, o gaura mare putea fi vazuta in botul avionului.

"S-a auzit o lovitura puternica, dupa care avionul s-a clatinat si a huruit pina la aterizare. Dupa ce am vazut gaura, multumim lui Dumnezeu ca sintem vii!", a declarat unul dintre fotbalistii lui Rednic, citat de gsp.ro.

"Initial, am crezut ca s-a deschis trenul de aterizare, iar apoi avionul a inceput sa intre intr-un usor picaj. Ne-am dat seama ca ceva nu este in regula, trecusem de oras si de aeroport. Erau turbulente destul de mari. Ne-am dat seama ca totul a fost destul de grav dupa ce am aterizat si am vazut cum arata aeronava. Baietii mei glumeau si spuneau ca pilotii au luat carnetul la Pitesti. Multumim pilotului ca ne-a dus la sol si ca a evitat o catastrofa. Am trecut prin momente grele. Daca nici acum nu au scapat de noi, atunci nu ne mai opreste nimeni", a declarat Mircea Rednic la Realitatea TV.

"Am vorbit cu Mircea (nr. Rednic) si era foarte speriat, e bine ca nu s-a intamplat nimic cu echipa. Am vazut poza si nu-mi venea sa cred. Eu zbor foarte mult, dar ceea ce am vazut m-a speriat. Bine ca nu am fost in aeronava. Sper ca s-au spart ghinioanele in Vinerea Mare", a declarat Cristi Borcea, director executiv Dinamo, la Realitatea TV.

"Daca nu era Pastele ma intorceam pe jos la Bucuresti. Am tras o sperietura groaznica! Important e ca suntem sanatosi acum si ca am scapat", a declarat Claudiu Niculescu pentru dinamovisti.ro.

"Se mai intampla, dar asta demonstreaza ca Dinamo are baieti buni si ca acesta a fost doar un avertisment. Nu este o minune ca au scapat, pilotul s-a descurcat foarte bine. Asta a fost doar o încercare de Vinerea Mare. Daca nu ma faceam fotbalist, ma faceam aviator, dar mi-a venit ideea prea tarziu", a declarat Cornel Dinu, administratorul delegat al lui Dinamo, la Antena 3.

Partida Poli Iasi - Dinamo, contand pentru etapa cu numarul XXV din Liga 1, se va desfasura, sambata, de la ora 16:00, disputa fiind transmisa in direct de gsp.tv si live text de HotNews.ro.


Citeste mai multe despre   






















4484 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Paserile cerului (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:45)

    CIOARA AUTOHTONA [anonim]

    O cioara scapata de la DNA,din motive medicale,a facut un gainat pe pasarea de fier rosu !!
  • 0 (0 voturi)    
    Cum adica 'pe cinste"? (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:46)

    sabo [utilizator]

    Domnule scrie cu atentie ,te rog!
  • -2 (4 voturi)    
    clar (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:48)

    cristi [anonim]

    pun pe iasi la pariuri
  • -2 (4 voturi)    
    Un avertisment... (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:50)

    doi si-un sfert [anonim]

    Nu mai furati!
  • +3 (5 voturi)    
    pasarile (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:57)

    rsbl [utilizator]

    suratele ciorilor au vrut sa razbune rusinea :)
    • -1 (1 vot)    
      nu maaa (Vineri, 17 aprilie 2009, 19:07)

      flavian [anonim] i-a raspuns lui rsbl

      era o stea cazatoare... a lovit barza in cap... si de'aci patania
  • 0 (2 voturi)    
    d'aia e natalitatea scazuta, ca omoara astia berze (Vineri, 17 aprilie 2009, 14:41)

    meh [anonim]

    si fara berze, cine sa mai aduca copii ?
    pa'erea mea
  • +3 (3 voturi)    
    Antena 3 (Vineri, 17 aprilie 2009, 14:43)

    liv [anonim]

    Ma uit socat la ceea ce difuzeaza Antena 3,sunt siderat de "indignarea" prezentatoarei de la strile de la ora 14 ca nu poate "scoate" nimic din stire respectiva.Sa-ti fie rusine duduie prezentatoare...???!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Nu mor canii cand vor caii sau invers (Vineri, 17 aprilie 2009, 14:54)

    bns [anonim]

    Ce tot dati cu "cainii" in jos "cainii" in sus...
    Titlul asta pare ca vine din operele lui "La Fontaine"
    E totusi un incident serios...

    Sunt doar niste fotbalisti, oarceare, care ofenseaza intreaga rasa canina prin adoptarea titulaturii celor din urma!
  • 0 (2 voturi)    
    Chiar ca ESTE UN SEMN!!!! (Vineri, 17 aprilie 2009, 15:09)

    :))))))))))) [anonim]

    :)))))))))
    Ce poate sa fie mai evident:
    gata cu furatu'!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    berze (Vineri, 17 aprilie 2009, 17:32)

    fabregas [anonim]

    'Baietii mei glumeau si spuneau ca pilotii au luat carnetul la Pitesti' ......daca este adevarat ganditi-va cat de prosti si redusi mintal sunt baietii tai , mai nea rednic . Nu stiu sa evalueze corect o situatie inedita , daca luau carnetul la pitesti pilotii avionului acum erau toti pe vesnicele plaiuri ale vanatorii ,,,desteptii aia de asa zisi fotbalisti .... habar nu au nici sa gandeasca ....
  • +1 (1 vot)    
    zburatoare (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:00)

    anonim [anonim]

    NU INTELEG DE CE ROMANII SUNT MINCINOSI; sa vedem: ..aproape de prabusire ??de unde, ?? a fost un incident minor, nu e in lista de esentiale; a lovit in zbor mai multe pasari?? de unde ?? a fost o singura pasare lovita, chiar si fotbalistii - care stim ce potential au- au declarat asta; un singur impact, nu au mai fost urme de alte lovituri ! ! ..avionul s-a clatinat si a huruit pina la aterizare... ?? asta e tot fotbaliator -ce treaba are lovitura cu clatinaturile si huruielile pana la aterizare.. De fapt fotbaliatorul sef a declarat ca ei habar nu au avut de incident, in aer fiind, nimeni nu le-a zis nimic, stiind ca astia erau in stare sa iasa din avion si sa faca autostopu.... sa mai zic de aberatia cu un singur motor??? nu mai zic, ori fotbalisti, ori unii ziaristi( apropos de gsp)... DA TOT NU INTELEG DE CE ROMANII NU SPUN ADEVARUL?? -unii din ei, sa nu exageram..
    .
    • 0 (0 voturi)    
      mda ... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:53)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui anonim

      asa fotbal asa stiri ...
      sau poate e invers
      ???
      :P
  • 0 (0 voturi)    
    mda2... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:55)

    gigi [anonim]

    ps:
    uitai sa spui concluzia ...
    stiri de tata jena ... ;)