Timisoara se califica in ultimele minute ale meciului cu Gloria lui Sabau, scor 2-0. Magera si Alex Curtean au inscris in minutul 90, respectiv 92 golurile victoriei timisorene dupa ce tot meciul ambele echipe au avut o evolutie stearsa. FC Timisoara este a treia echipa calificata in semifinalele Cupei Romaniei Timisoreana, alaturi de Vaslui si CFR Cluj.

Marian Iancu este nemultumit de evolutia jucatorilor antrenati de Gabi Balint: "Am suferit un pic la meciul asta. Nu stiam ce sa cred, ori ca joaca economicos, ori ca nu pot sa joace, pentru ca era foarte important pentru mine. N-am avut timp sa vorbesc cu jucatorii, dar dupa cum am vazut la final, ca au accelerat un pic, cred ca puteau sa transeze meciul mai devreme.

O sa am o discutie cu Gabi sa-mi explice de ce ne-am chinuit atit de mult. Nu vreau sa aud ca sintem obositi, pentru ca avem un meci foarte greu si important in etapa urmatoare. Eu cred ca astazi Cupa a fost mai importanta, de aceea si abordarea noastra a fost cu o echipa completa, pentru a nu avea emotii" (gsp tv).

Dan Alexa: "Am intalnit o echipa foarte bine pregatita fizic, bine asezata in teren si am avut parte de o intalnire foarte dificila. Am invins meritat, am cautat golul, e bine ca a iesit asa in cele din urma. Nu ne dorim un adversar anume pentru faza urmatoare, orice adversar e dificil de acum inainte. Am auzit ca am fost huiduit din tribune, dar nu ma mai afecteaza, sunt obisnuit cu asta!"(gsp tv)