Liga Campionilor, Chelsea - Liverpool 4-4 (3-1)

Rafa Benitez: Cand pierzi in acest mod, trebuie sa mergi inainte cu capul sus/ Kuyt: La 4-3 am sperat intr-un miracol 

de Andra Popa     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2009, 11:41 Sport | Fotbal

La finalul thriller-ului de pe Stamford Bridge, Drogba si Alonso si-au dat mana, Guus Hiddink si Rafa Benitez si-au impartasit impresiile timp de cateva minute, iar fanii lui Liverpool inca mai cantau pentru echipa lor, eliminata din Liga Campionilor. Fair-play total! "Am luptat pana la final, am facut tot pentru Gerrard si pentru fanii nostri, dar nu a fost sa fie", a spus Dirk Kuyt.

Frank Lampard: "A fost un meci de fotbal extraordinar. Ne-am ingreunat misiunea singuri si Liverpool este o echipa fantastica. Dar este bine ca ne-am calificat".

Guus Hiddink: "Eram furios la pauza pentru ca nu am inceput cum am planuit. Stiam ca celor de la Liverpool nu trebuie sa le lasi spatii libere. Ne-am retras prea devreme. La pauza am tipat: baieti, nu asa vom juca si in repriza secunda. Cateodata trebuie sa fii mai dur si a functionat! Jucatorii au reactionat, de asta imi place sa lucrez cu ei, si stiam ca putem sa inscriem". 

Rafa Benitez, mandru de echipa pe care o antreneaza: "Am aratat caracter si un fotbal de calitate. Jucatorii au facut o treaba fantastica si fanii vor fi extrem de mandri de ei. Am fost peste ei de la inceput. Aplauze merita toti jucatorii, mai ales Lucas, care a muncit enorm la mijloc, in locul lui Steven Gerrard. Cred ca, atunci cand pierzi, trebuie sa fii dezamagit, dar cand pierzi in acest fel nu ai de ales decat sa mergi inainte cu capul sus".

Kuyt: "Am incercat tot si jucatorii trebuie sa fie mandri. Am avut o prima repriza foarte buna, dar Chelsea a revenit in joc. Am luptat pana la final, dar din pacate nu a fost suficient. Cand am condus cu 4-3 am sperat intr-un miracol, dar nu a fost sa fie.

"Am jucat pentru Stevie, pentru echipa si pentru suporterii nostri, care au fost din nou la inaltime. Am fost unul pentru toti si toti pentru unul. Sa marchezi 4 goluri pe Stamford Bridge inseamna ca ai facut un meci bun. Poate ca aveam nevoie de putina sansa, dar, pana la urma, echipa care a castigat merita sa mearga mai departe".

Pepe Reina: "Ne-am daruit complet in acest meci si trebuie sa fim mandri. Dupa meciul tur, eram constienti ca trebuie sa jucam exceptional".


Citeste mai multe despre   



















2057 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Un meci de vis! (Miercuri, 15 aprilie 2009, 12:07)

    meridi [anonim]

    Un meci pe care poti sa-l vezi de zece ori fara sa te plictisesti!
    • 0 (0 voturi)    
      Un meci de vis ! (Miercuri, 15 aprilie 2009, 21:58)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui meridi

      Gresesti ! Nu este un meci care poti sa-l vezi de 10 ori fara sa te plictisesti ! Este un meci pe care-l vezi o data la 10 ani si te minunezi de 10 ori !
  • +3 (3 voturi)    
    Ireal (Miercuri, 15 aprilie 2009, 12:11)

    Cell_61 [utilizator]

    Asa a parut jocul celor 2 echipe. Ireal. Cand vezi meciuri de genul asta, ai senzatia ca esti atat de departe incat Liga lui Mititica nu mai conteaza. Nici nationala. Liverpool, you'll never walk alone!
  • +2 (2 voturi)    
    fotbal (Miercuri, 15 aprilie 2009, 12:23)

    cip [anonim]

    Domnilor, acesta este FOTBAL!!! Comparati cu mizeriile din campionatul nostru si veti vedea de ce nu merita nici peste 20 de ani sa mai ajungem la un campionat sau sa trecem de primele partide in cupele europene.
    Respect Liverpool, respect Chelsea, respect fotbalului englez!!
  • +1 (1 vot)    
    meci scoala (Miercuri, 15 aprilie 2009, 12:28)

    john [anonim]

    un meci ca si acesta ar trebui aratat in fiecare luna la orice scoala de fotbal din romania.
    cu cei din liga 1 mi-am pierdut speranta, trebuie lucrat cu copiii si pregatite generatiile viitoare ca sa aiba atitudinea si devotamentul jucatorilor din meciul de aseara.
    • +1 (1 vot)    
      Eu nu compar Ligile intre ele (Miercuri, 15 aprilie 2009, 14:33)

      andres [anonim] i-a raspuns lui john

      Eu ignor fotbalul din Romania la nivel de cluburi. Pentru cineva care urmareste ce se joaca in Spania sau Anglia, ce e la noi nu mai poate sa existe. Deja e un overstatement sa spunem ca ar trebui si la noi sa fie ca la ei. Nu va fi *niciodata* la noi ca la ei. Este un imens favor pe care il facem fotbalului din Romania doar sa il comparam cu ce vedem in Europa. Il flatam nejustificat. Cel mai bine e sa il uitam de tot si sa nu le mai facem audienta si coada la bilete acestor rebuturi. E alt sport. A spune ca fotbalul romanesc este mult sub nivelul european este o imensa exagerare: nu exista nici o legatura intre cele doua! Primesc sfaturi gen "Comparati cu mizeriile din campionatul nostru".. Ba nu o sa compar nimic: Nu imi pasa ce se intampla in balta din santz cand merg cu masina pe autostrada..
  • -1 (1 vot)    
    englezii au fost doar in tribune (Miercuri, 15 aprilie 2009, 14:44)

    andrei [anonim]

    la noi nu e posibil un astfel de meci deoarece:
    1) presa ar demonstra ca 4-4 nu a fost decat un blat ordinar
    2) patronii gen becali sau porumboiu si-ar face praf portarii prin declaratii publice
    3) un patron ca abramovici la noi ar fi taxat pentru vecie cu epitete gen "comunist nenorocit", "rus kaghebist" etc, indiferent de rezultate
    Meciul nu poate fi comparat cu cele din campionatul nostru pentru simplul fapt ca din cei 27 jucatori (13 chelsea si 14 liverpool) care au evoluat ieri si cei 2 antrenori, numai 3 sunt englezi - cole (care-i de culoare), lampard si carragher. Cand vom intalni in sferturile LC o echipa antrenata de un englez si avand cel putin 6 englezi titulari, atunci merita sa ne scoatem palaria. Altfel nu e decat meritul patronilor pentru sutele de milioane bagate pentru a aduce jucatori din toata lumea. Maine, poimane o sa ne trezim si cu un martian sau jupiterian in lotul asa ziselor echipe englezesti...
    • +1 (1 vot)    
      oho (Miercuri, 15 aprilie 2009, 15:25)

      a [anonim] i-a raspuns lui andrei

      pe cat facem pariu ca daca ii dai jucatorii lui chelsea pe mana lui piturca, nu face nici pe departe ce face hiddink cu ei? calitatea umana conteaza. jucatorii aia costa dar nu e vb numai de materialul tehnic ci si de profesionalismul pe care nu o sa il vezi la noi si aici e doar vina lor.

      abramovic nu se apuca ca becali sa isi jigneasca jucatorii doar pt ca investeste cum se intampla la noi, asa ca nici taxarea nu poate exista.

      sunt multe de spus, dar indiferent de ce natie sunt cei de pe teren, spectacolul ramane.
      • 0 (0 voturi)    
        Rezumat Chelsea Liverpool (Miercuri, 15 aprilie 2009, 16:22)

        b [anonim] i-a raspuns lui a

        Rezumatul intregii partide: http://videos.sapo.pt/gc675mchj7DnOMmqHSNN
        Nu va recomand petarda aia de site numit sport.ro
  • +1 (1 vot)