FC Vaslui a batut Urziceniul cu arma preferata a antrenorului... advers, Dan Petrescu: a fructificat la maximum fiecare sansa de care a beneficiat: a deschis scorul la prima ocazie (Wesley, 33, semifoarfeca laterala) si a stabilit scorul final dupa o lunga perioada de dominare a ialomitenilor (Ghencev, 78, sut senzational din afara careului).

"Am reusit sa trecem peste esecul cu Dinamo, ceea ce este important. Ne-am organizat mai bine si ne-am cunoscut interesul. Sunt fericit pentru jucatori" - Viorel Moldovan, antrenor Vaslui.

In acest timp, Unirea a dominat haotic, alternand momentele bune de presiune cu erori individuale greu de imaginat pentru o protagonista a stagiunii interne.

"Scorul este mincinos. Noi am construit, am avut patru ocazii inainte ca ei sa dea primul gol... Asa a fost si cu al doilea gol - noi am dominat, ei au marcat. Vaslui e o echipa buna si sper ca ei sa castige Cupa, fiindca Viorel Moldovan e prietenul meu." - Dan Petrescu, antrenor Urziceni.

Tot marti, intr-un alt meci din sferturi, CFR Cluj a eliminat pe Pandurii Tg. Jiu, 1-0. Celelalte doua jocuri din sferturi sunt programate miercuri:

Timisoara - Bistrita (ora 15.00)

si Dinamo - Rapid (ora 20.45).

Meciul Live Text

'90 Fluier final - Vaslui ajunge in semifinale, premiera istorica pentru clubul moldovean!

'78 Vaslui se apropie de semifinale: mijlocasul Ghencev suteaza senzational de la peste 30 de metri, mingea aterizeaza in plasa portii lui Arlauskis - 2-0 pentru echipa moldoveana.

'70 Barladeanu este la un pas de egalare: isi domina adversarul direct (Hugo Luz) si reia cu capul, putin peste bara!

'65 Vasluiul incearca sa scape de dominarea adversa - sut Pavlovici, de la 30 de metri, balonul trece pe langa poarta Unirii.

'60 Brandan reia cu capul, peste transversala portii lui FC Vaslui.

'46 Dan Petrescu efectueaza prima schimbare: il scoate pe Todoran si il introduce pe Barladeanu, aflat la debut.

'41 Milisavlievici, pasatorul decisiv la golul lui Wesley, este o adevarata spaima pentru apararea Unirii: o noua cursa in stanga aduce o centrare periculoasa, scoasa greu de Galamaz.

'25 Primul atac consistent al celor de la Vaslui: Wesley este gasit in careu cu o centrare sosita din flancul stanga, cade insa in momentul reluarii decisive spre poarta. Faza identica in minutul 33: de aceasta data, Wesley nu mai greseste si deschide scorul: 1-0 pentru Vaslui!

'20 Unirea, din nou in atac: sut Frunza, lateral stanga, mingea ocoleste poarta.

'15 Jocul s-a mai echilibrat: Vasluiul duce destul de bine mingea in zona centrala, insa actiunile de atac se "topesc" la intalnirea cu linia defensiva a Unirii.

'7 Unirea Urziceni ajunge usor in careul moldovenilor - Frunza are sansa de a inscrie din apropiere, dar trimite alaturi.

'3 Prima actiune importanta apartine Unirii - Brandan reia din vole peste bara transversala. Debut mai bun pentru ialomiteni.