Lupescu despre situatia din Liga 1: Nu e o rusine ce se intampla

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 14 aprilie 2009, 18:43 Sport | Fotbal

Ionut Lupescu, directorul general al FRF
Foto: AGERPRES
Ionut Lupescu, directorul general al FRF, este de parere ca ultimele scandaluri din Liga 1 (arestarile patronilor Gigi Becali si Cornel Penescu precum si retinerea lui Gheorghe Constantin - seful CCA) nu reprezinta neaparat un lucru neplacut pentru fotbalul romanesc, acest gen de scandaluri existand, de-a lungul timpului, si in campionate mult mai puternice cum ar fi Italia, Anglia si Germania.

"Este un lucru neplacut pentru absolut tot fotbalul romanesc, dar pentru ca este vorba clar de o activitate care este purtata de arbitri, putem spune ca e o criza la varf in arbitraj si comisia trebuie sa ia masuri. Nu e o rusine ce se intampla, sunt lucruri care s-au intamplat in Italia, Anglia si Germania, dar au fost luate masuri, lucru care se va intampla si in Romania", a declarat Ionut Lupescu la gsptv.

In cursul zilei de luni, finantatorul Argesului, Cornel Penescu, si seful CCA, Gheorghe Constantin, au fost retinuti pentru 29 de zile de catre DNA, cei doi fiind acuzati de dare si respectiv luare de mita.


Citeste mai multe despre   























459 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ai dreptate Kaiser (nu tiu daca sunca sau imparat) (Marţi, 14 aprilie 2009, 18:54)

    Laur X [anonim]

    Ai perfecta dreptate !
    Ceea ce se intampla e absolut normal nu e o RUSINE
    De ce se intampla insa este O RUSINE !
    Datorita :
    - mitocaniei tolerante;
    - lipsei de viziune;
    - cardasiei;
    etc.
    Cine e parte : MIRCEA SANDU, IONUT LUPESCU, ADALBERT KASSAI, GHEORGHE CONSTANTIN, DUMITRU DRAGOMIR si o mare majoritate din OAMENII DE FOBTAL ( sintagma ce acopera perfect coruptia, ticalosia, etc.)
  • +1 (1 vot)    
    'Nu e o rusine,e o onoare '_declara Lupescul (Marţi, 14 aprilie 2009, 18:58)

    Ma Mutu [anonim]

    Federatia si liga ar trebui dizolvate si toti acesti penali ar trebui scosi la asfaltarea vreunui drum! Credeti ca Mircea Sandu era strain de meciuri aranjate, arbitraje si pariuri ;sau Mitica Dragomir,Lupescu, etc ? Chiar suntem luati de prosti ...inclusiv de DNA !
  • 0 (0 voturi)    
    i-auzi (Marţi, 14 aprilie 2009, 19:09)

    aha [anonim]

    i-auzi la el, nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase. chiar aveam incredere in astia tineri, dar vad ca sunt la fel ca "batranii".

    adica daca au facut si altii nu e o rusine, e ceva normal? nu zau, de unde pana unde ai matale logica asta de fier ruginit? si numai arbitrii sunt vinovati nu? voi la federatie sunteti orbi nu? dar bine, ce pretentii sa mai avem de la tine, doar te-am vazut ce poama esti

    mai bine ati incepe toti sa va pregatiti, ca urmati mai multi :)
  • +1 (1 vot)    
    Sacul si peticul (Marţi, 14 aprilie 2009, 19:13)

    kronk [anonim]

    Asa vorbea si pirtzi.La o% avem sanse de calificare.Acolo e o gasca de banditi care vor sa suga pina crapa.Ce-ar fii sa va carati cu totii nenorocitilor?A-ti adus fotbalul romanesc sub nivelul asfaltului unde nu a fost NICIODATA.Bagati-ii la vila de la rahova sa faca pastilii cu ciobanul prostanac.Sa-si ciocneasca oule personale intre ei.Dati-le eventual o oaie sa o faca posta.
  • +1 (1 vot)    
    Si tu (Marţi, 14 aprilie 2009, 19:30)

    Si eu [anonim]

    Lupescule ar trebui sa intri acolo pt complicitate. Sunt convins ca stiai ce face Penescu si ca stii multe altele, dar iti place postul cald de mare sef de la FRF. Trebuia inceput, oricum, cu Mircea Sandu, nu cu un peste mic cum e prostanul de Penescu. Ala a spus clar de mai multe ori ca e prea mic pt a fura, ca nu are relatii, dar incet incet s-a descurcat fiind convins ca in fotbal nu se poate decit furind. Avind maestrii pe Dragomir, Sandu, Jiji e normal sa crezi ca asa trebuie facut.
  • +1 (1 vot)    
    extorcare (Marţi, 14 aprilie 2009, 19:48)

    aa [anonim]

    a fost o emisiune pe telesport prin toamna anului trecut cand dragomir mitica spunea in direct ca l-a chemat la frf pe iancu de la timisoara la o discutie cu sandu, ca sa-l convinga sa-i plateasca banii ceruti de zambon, chiar daca zambon n-avea drept sa ceara asta, ca nu era proprietar.

    l-au convins (eu zic ca se cheama "extorcare") si iancu a platit, insa apoi si-au batut joc de el si l-au lasat pe zambon sa mearga la TAS dandu-i hartiile alea false.

    chiar nu se sesizeaza nimeni......
  • 0 (0 voturi)    
    ehei,asta-i buna!.... (Marţi, 14 aprilie 2009, 20:36)

    egroeg [anonim]

    cum sa fie sau sa va fie rusine ca doar s-au petrecut sub obladuirea voastra dlor Sandu-Dragomir-Lupescu?!.Ati gasit si scuza...ca s-a intamplat si la altii...dar ca la noi se vor lua masuri...pai de ce nu ati luat masuri sa nu se ajunga aici?Nu veti face nimic sau veti face de fatada ,singura voastra preocupare fiind cum sa va reziste camarila la conducerea fotbalului.
    ar trebui toti fotbalistii si oamenii de fotbal onesti sa refuze sa mai intre pe teren pana nu se va face o curatenie adevarata atatin conducerea fotbalului cat si a cluburilor vizate.
  • 0 (0 voturi)    
    Catastrofe nucleare (Marţi, 14 aprilie 2009, 22:05)

    Vikent [anonim]

    Doamne fereste ce handicapati mai avem in toate domeniile; stau si ma gandesc asa ce e cu declaratia asta a lui luperscu...god damn it ...cum poti sa spui ca nu e o rusine ce se intimpla; deci iei exemple negative din lumea fotbalului ca sa iti sustii timpeniile proprii din tara ta ; bravo mai Ionute , dar daca tot stii istoria cluburilor prin ce au trecut cum naiba de nu ai putut preveni cu nimic ce se intimpla aici!!
    cumplit mestesug de timpenie
    vai de voi
  • 0 (0 voturi)    
    hahahah (Marţi, 14 aprilie 2009, 22:56)

    sdgsd [anonim]

    e o cinste!! in kk asta de tara totul e cu susu-n jos
  • 0 (0 voturi)    
    nu e o rusine?! (Miercuri, 15 aprilie 2009, 8:48)

    :)))) [anonim]

    da...lucruri ca astea s-au intamplat si in alte campionate....dar nu se pot compara...deoarece valoarea capionatului nostru este muuuuult sub cele pe care le-a dat exemplu Lupescu.