Increzatoare dupa rezultatul bun din meciul de Liga Campionilor impotriva celor de la Liverpool, Chelsea a inceput cum nu se poate mai bine meciul din Premier League in fata celor de la Bolton. Londonezii au terminat socotelile inca din minutul 60, cand conduceau cu 4-0. Dar Bolton avea pregatita o surpriza ce avea sa-i faca sa tremure pe final de meci.

Ballack a inscris primul sau gol din acest sezon in minutul 40. Drogba a reusit o dubla (min. 48 si 63) iar Lampard a transformat in minutul 60 un penalty. Peste doar 10 minute, apararea lui Chelsea a inceput sa scartaie. O'Brien (70'), Basham (74') si Taylor (78') le-au dat emotii londonezilor pe final de partida.

Chelsea ramane pe locul al treilea, cu 67 de puncte, in spatele lui Manchester United (71) si Liverpool (70).