Meci nebun in Stefan cel Mare intre Dinamo si FC Vaslui, incheiat cu victoria categorica a cainilor, scor 4-1. Un penalty pentru Dinamo, o bataie cu pumni in figura intre bancile tehnice ale celor doua formatii, o eliminare, o maniera de arbitraj slaba a lui Hategan si cinci goluri frumoase au fost ingredientele unui meci pe viata si pe moarte in care Viorel Moldovan a riscat pe cartea atacului si a pierdut. Dinamo s-a desprins decisiv in ultimele zece minute si cu aceasta victorie se instaleaza din nou in fotoliul de lider.

Vasile Turcu, actionar Dinamo: "La cate ocazii am avut, puteam sa batem si cu 6-1 si nu se supara nimeni "(gsp tv).

Cristi Borcea, presedinte Dinamo: " Porumboiu are mereu de comentat asa ca nu mai intru in polemica cu el. La 4-1 nu mai avem ce discuta. Am avut jocul la discretie" (gsp tv)

Adrian Porumboiu, dezamagit de arbitrajul lui Hategan: "Arbitrul nu ne-a acordat doua penalty-uri. Degeaba ne mai prezentam pentru ca este stabilit deja clasamentul. S-a creat aceasta presiune ca Hategan ar fi fost al nostru. Imi pare rau ca am tinut partea acestui arbitru. M-am lamurit si cu el "(Telsport).

Viorel Moldovan, antrenorul Vasluiului: ”Nu stiu daca e meritata sau nu, dar este o infrangere dureroasa. In prima repriza, Dinamo nu ne-a surprins cu nimic. Accidentarea lui Ljubinkovici si eliminarea lui Cinu ne-au destabilizat jocul. E greu sa castigi la Dinamo, stim ca ei isi iau toate masurile sa nu piarda ” (gsp tv).

Cronica meciului Dinamo - Vaslui

Inceputul partidei a apartinut oaspetilor, Vasluiul avansand curajos in jumatatea dinamovista. A venit insa faultul in careu al lui Canu si Marius Niculae a transformat fara probleme lovitura de la 11 metri dictata de Hategan. Maniera de arbitraj a tenisonat atmosfera din teren, dar mai ales de pe bancile tehnice ale celor doua echipe: preparatorul fizic al Vasluiului incasand un pumn in plina figura de la maseurul lui Dinamo intr-o altercatie care a intrerupt meciul cinci minute.

Ljublinkovic si Gheorghiu sunt faultati in careul lui Lobont, dar Hategan nu fluiera nimic. FC Vaslui ramane in zece oameni cu o jumatate de ora inainte de finalul partidei - Canu vede al doilea cartonas galben pentru un fault inutil la jumatatea terenului. Moldovan nu face pasul inapoi si il trimite in teren pe atacantul Wesley.

Vasluiul joaca descoperita in aparare, Marius Niculae profita si inscrie pentru 2-0 (min 78). Moldovenii dau replica imediat si Temwangera (min 81) il executa pe Lobont cu o lovitura de cap. Vasluienii se arunca in atac, moment in care atacantii dinamovisti isi pun in valoare viteza, iar Zicu (min 87) si inca o data Niculae (min 90) ingenuncheaza echipa lui Viorel Moldovan. Dinamo revine pe primul loc in Liga 1 cu 49 de puncte, la 3 puncte in fata Timisoarei si a Urziceniului, in timp ce FC Vaslui a coborat pe opt cu 38 de puncte, la egalitate cu Steaua.