Timisoara urca pentru cateva ore pe primul loc. Banatenii au castigat partida de pe teren propriu in fata Universitatii Craiovei, scor 1-0. Bucur i-a avertizat pe olteni inca din primele secunde, cand a ratat o ocazie importanta. Timisorenii sunt motivati si ataca in mod constant poarta lui Bornescu, dar finalul primei reprize le apartine jucatorilor lui Nicolo Napoli. Florin Costea obtine un penalty, pe care Dorel Stoica il rateaza. Singurul gol al partidei este inscris de Arman Karamian, dupa o centrare perfecta venita de la Gigel Bucur.

Timisorenii au inceput in forta partida. Gigel Bucur profita de o greseala a fundasilor olteni si se apropie periculos de poarta lui Bornescu. Cisovsky se dovedeste salvator pentru echipa sa in diverse ocazii. In minutul 11, Florin Costea este aproape de gol, dar Cisovsky il deposedeaza foarte bine. Peste cateva minute, slovacul il opreste pe fratele Mihai Costea, cu pretul unei accidentari la cotul stang. Pe finalul primei reprize, Florin Costea este faultat in careu, iar arbitrul Tudor dicteaza penalty. Dorel Stoica bate slab iar Pantilimon are o interventie foarte buna.

Repriza secunda aduce golul victoriei. Gigel Bucur "se joaca" din nou cu apararea oltenilor. Ii paseaza decisiv in careu lui Arman Karamian, iar armeanul reia in poarta lui Bornescu din trei metri. Urmeaza o serie de ocazii pentru ambele echipe, dar scorul ramane neschimbat. Nicolo Napoli schimba tactica si ii introduce in teren pe Gingioveanu si Dina. Dar situatia nu se schimba prea mult. Florin Costea rateaza sansa de a egala, in minutul 85, cand trimite in bratele lui Pantilimon din fata portii. Parks ii copiaza miscarea si rateaza si el din cativa metri pe finalul partidei.

Arman Karamian a dedicat golul victoriei suporterilor timisoreni, care l-a sfarsitul partidei au inceput deja sa viseze la titlu. "Echipa a jucat extraordinar. Victoria e a lui Poli si a suporterilor. Am demonstrat azi ca fratii Karamian sunt mai buni ca fratii Costea. Noi am jucat, am luptat si am castigat", a declarat armeanul la GspTv.

"Avem un inger pazitor intre buturi, care ne-a salvat pentru a doua oara. Sunt fericit ca publicul pleaca multumit acasa. Le-am cerut jucatorilor sa aiba rabdare, sa nu se descopere. Ne-am organizat foarte bine pe plan tactic si asta s-a vazut. In ultimele doua meciuri jucatorii s-au intrecut pe ei insisi. Dar mai avem mult de jucat. Nu suntem nici macar la jumatatea returului", a declarat Gabi Balint.

Echipe de start:

FC Timisoara: Pantilimon, Badoi, Nibombe, Cisovsky, Latovlevici, Arm. Karamian, Borbely, Alexa, Art. Karamian, Magera, Bucur

Univeristatea Craiova: Bornescu, Dananae, Stoica, Gaman, Rose, Prepelita, Dilevski, Soava, Woobay, M.Costea, F.Costea