Craiova - Dinamo 2-0/ Fratii KOstea au ingenuncheat liderul

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2009, 19:38 Sport | Fotbal

30.000 de olteni au asistat la o victorie convingatoare a Universitatii Craiova in fata eternului inamic Dinamo. "Stiinta" a facut o prima repriza de exceptie (cand a marcat ambele goluri, prin fratii Florin si Mihai Costea), iar in a doua a jucat la protejarea rezultatului. Succesul Craiovei arunca Liga 1 in aer: liderul Dinamo simte in ceafa respiratia urmaritoarelor. Chiar si oltenii se pot inscrie in lupta pentru titlu - au ajuns la 5 puncte de prima pozitie...

"Vazand Craiova, imi dau seama ce greseala am facut ca am dat drumul tinerilor sa plece in strainatate. Craiova mai are jucatori in afara fratilor Costea, Mititelu a facut echipa fara straini si acum chiar trage la titlu!" - Dumitru Dragomir, presedintele LPF.

Florin Costea a facut din nou diferenta pentru echipa lui Nicolo Napoli - a deschis scorul in minutul 20, cu o executie senzationala (foarfeca din centrul careului), apoi a deschis drumul fratelui sau Mihai spre al doilea gol: sut in bara laterala a portii lui Lobont, mingea a ricosat pana la Mihai Costea care a impins-o in poarta. Era minutul 34.

"Am facut un meci bun, pentru ca Dinamo nu ne-a dominat, a tras doar cateva suturi de la distanta. Nu pot promite titlul, promit doar sa facem un campionat bun" - Nicolo Napoli, antrenor Universitatea Craiova.

"Nu ma gandesc la titlu, ma gandesc ca un loc 3 ar fi onorant. Am vazut o echipa mare in devenire, dar trebuie sa ramanem cu picioarele pe pamant" - Adrian Mititelu, patron Craiova.

Dinamo, desi a avut o posesie mai buna, nu a descifrat mecanismul apararii adverse, astfel ca unica situatie a primei perioade a fost bara lui Claudiu Niculescu (sut in transversala, din lovitura libera, in minutul 43). Daca ar fi marcat, poate ca bucurestenii ar fi reusit sa intre in joc. Numai ca reteta succesului cu Rapid (3-0, sambata trecuta) nu a mai functionat si la Craiova: flancurile au fost blocate perfect de olteni, iar Mircea Rednic nu a gasit repede o alta solutie de atac.

"Trebuie sa recunosc ca Universitatea a facut o repriza foarte buna. Noi am fost afectati si de accidentarea lui NDoye, pe care a trebuit sa il schimb la inceput. Unii jucatori de-ai mei nu au depasit euforia victoriei cu Rapid" - Mircea Rednic, antrenor Dinamo.

Oltenii s-au asezat intr-o defensiva totala in repriza secunda, protejandu-si prima victorie in fata lui Dinamo, dupa o perioada de 6 ani. Sarcina le-a fost usurata de eliminarea lui Claudiu Niculescu (brutalitate asupra lui Dananae, minutul 69), dar si de improvizatiile din jocul bucurestenilor.

"Craiova a fost mai buna, asta e adevarul, dar tot noi vom castiga campionatul. Trebuie sa strangem randurile. oricum, multe echipe vor avea probleme la Craiova..." - Vasile Turcu, actionar Dinamo.


Citeste mai multe despre   






















10514 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    DINAMO (Miercuri, 8 aprilie 2009, 20:47)

    Junior [anonim]

    Hai Dinamooooo !!!
    Batem Oltenii !!!
    • +10 (12 voturi)    
      Bateti cucu! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 21:24)

      Chostel [anonim] i-a raspuns lui Junior

      Bateti cucu!
    • +7 (11 voturi)    
      cum iti spuneam.... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 21:37)

      Chostel [anonim] i-a raspuns lui Junior

      bateti cucu! Goooooooooooooooooooooool Senzational Florin Costea!!!
      • -2 (8 voturi)    
        cucu bau! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 21:43)

        craiova ghost-el [anonim] i-a raspuns lui Chostel

        faci pariu ca va batem!
        • +2 (6 voturi)    
          staniolul... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 21:53)

          chostel COSTEA [anonim] i-a raspuns lui craiova ghost-el

          ihi...stai un pic .....marmota ....da marmota insasi iinvelea ciocolata in staniol....
          2-0!
        • +5 (9 voturi)    
          da da (Miercuri, 8 aprilie 2009, 21:55)

          Ionut [anonim] i-a raspuns lui craiova ghost-el

          ii bateti pe umar sa va dea autografe.


          va joaca dracii aia de copchii de cereti indurare.
          • -6 (10 voturi)    
            chiar daca Craiova castiga meciul asta (Miercuri, 8 aprilie 2009, 22:19)

            craiova ghost-el [anonim] i-a raspuns lui Ionut

            cu o floare nu se face primavara! nici macar la craiova (unde mamaliga-i 10 lei!)
    • +3 (7 voturi)    
      De nepermis!!! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 23:28)

      Anonimus Olteanus [anonim] i-a raspuns lui Junior

      Nu-i permis ca singura echipa europeana din toata istoria fotbalului nostru sa bata doar cu 2-0 o adunatura aflata pe primul loc in campionatul romanesc!!! Slab, teribil de slab! Ma asteptam la un 4-0! Fratii Costea, miscati-va mai cu talent, nu-i suficient pentru mine ca dati singurele goluri europene din tot ce-a vazut campionatul nostru in ultimii 20 de ani!
  • +6 (10 voturi)    
    ???????? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 22:07)

    Crapu' [anonim]

    Daca Urziceniul va depasi pe Dinamo in clasament si o va face, Timisoara isi va recapata cele sase puncte, pentru care liga o sa va mai pregatiti, Borcea, Turcu & Co Ltd.?
    Se aude?
    • -2 (8 voturi)    
      stii vorba? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 22:24)

      craiova ghost-el [anonim] i-a raspuns lui Crapu'

      vrabia malai viseaza! hai, lasa! nu mai fi asa de urzicat contra dinamo si cumapara-ti o "timisoreanca" blonda (la halba, bre; ce credeai?)!
      • 0 (2 voturi)    
        varza!!!!! (Joi, 9 aprilie 2009, 9:53)

        AxaMad [utilizator] i-a raspuns lui craiova ghost-el

        varza ati fost de cand va stiu si varza veti fi in continuare. Nu pupati voi liga campionilor nici macar in vis..., sau ma rog, acolo poate ca ascultati si voi imnul champions:D:D:D:D:D:D
  • -1 (7 voturi)    
    va spun eu ce o sa se intample... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 22:28)

    craiova ghost-el [anonim]

    ...pe viitor: Dinamo o sa cumpere pe fratii Costea! ca asa-i in fotbal: n-are Craiova potenta lu Dinamo!

    asa ca un sfat pentru craiova fans: bucurativa acu cat mai puteti, ca apoi ....pas!
    • 0 (6 voturi)    
      sfat pentru catei (Miercuri, 8 aprilie 2009, 23:05)

      timisoara rulezz [anonim] i-a raspuns lui craiova ghost-el

      eu zic sa va obisnuiti cu ideea ca n-o sa jucati in CL nici anu' asta...
    • +2 (6 voturi)    
      mda... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 23:13)

      chostel [anonim] i-a raspuns lui craiova ghost-el

      craiova va avea intotdeauna talente! Inchipuie-ti de cand joaca fratii astia doi fotbal....
      pe cand la dinamo (grup de hoti, de banditi si mafioti :))) ) toti jucatorii sunt cumparati ....in fine ce mai conteaza acum.....
      Dinamo a batut cucu azi cum iti spuneam inca din minutul 7.... fratii KOstea....ha ha ha!
    • +1 (5 voturi)    
      pai n-ati facut asa mereu? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 23:18)

      fost dinamovist [anonim] i-a raspuns lui craiova ghost-el

      Pai n-a facut Dinamo mereu asa? A luat mercenarii si s-a dus cu ei in Europa unde s-a facut de ris.
      Dar uite ca banii nu pot inlocui pasiunea. Ia inchipuie-ti ca Dinamo ar fi retrogradat. In cite sezoane crezi ca si-ar fi revenit? Eu cred ca niciodata pentru ca investitorii, ca sa-si recupereze banii (ca asa-i in fotbal, potenta trebuie intretinuta), ar fi fost in stare sa darime stadionul de pe Stefan cel Mare si sa faca in locul lui un mall.
    • +1 (5 voturi)    
      da ce dinamo e mare echipa si eu nu stiam=)) (Miercuri, 8 aprilie 2009, 23:33)

      box [anonim] i-a raspuns lui craiova ghost-el

      frati costea daca ar pleca de la craiova sa se duca afara din tara si din fotbalu romanesc :))...n'are craiova potenta lu dinamo, am trait sa o aud si p'asta=))))))...ce echipa e dinamo, steaua, rapid si mai stiu eu ce echipe dastea "borcisme" si "becalisme" sa zici ca au potenta...in afara de campionat in alta parte "echipele astea de fotbal" nu am vazut sa joace:))...va pierdeti timpu ma oameni buni cu fotbalu asta de la noi...
  • +1 (5 voturi)    
    fortza stiintzaaaaaaaaaaaaaa (Miercuri, 8 aprilie 2009, 23:15)

    adryana [anonim]

    c invidie pe aici
    FORTZA STIINTZA!!!!!!!
    se stie doar sunt cei mai thari;)
    • -1 (5 voturi)    
      ase este! se stie... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 23:21)

      craiova ghost-el [anonim] i-a raspuns lui adryana

      craiovenii sunt cei mari "thari"... la capatzana! mananca mult praz!
      • +2 (6 voturi)    
        las' ca... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 23:40)

        fost dinamovist [anonim] i-a raspuns lui craiova ghost-el

        Lasa ca sint mai breji dinamovistii, care maninca icre negre si se scalda in sampanie dupa ce cinta imnu' Stelei, morti de beti.
  • 0 (4 voturi)    
    qm am mai spus... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 23:32)

    adryana [anonim]

    invidia....se vede dragul meu
    :*:*
    • +2 (4 voturi)    
      intr-adevar (Joi, 9 aprilie 2009, 1:42)

      craiova ghost-el [anonim] i-a raspuns lui adryana

      sunt "invidios" pe craiova ca a batut pe dinamo...
      prima oara in ultimii 6 (SASE) ani! hahaha! sunt foarte "invidios"
      • +1 (1 vot)    
        sa fi invidios (Joi, 9 aprilie 2009, 13:01)

        fan craiova [anonim] i-a raspuns lui craiova ghost-el

        cand o avea dianmo asemenea atmosfera , atiatia oameni sa vina la stadion si sa`si incurajeze echipa ... si cand niste pusti isi bat jocu de zecile de milioane de euro care baga aia de la dinamo atunci sa vb
  • +2 (4 voturi)    
    mda... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 23:59)

    clujeanul [anonim]

    Fara sa fiu rautacios, si numai pt corectitudine, dar pe un stadion cu 27 915 locuri cum au putut fi 30 000 de spectatori?... Pe de alta parte, bravo Craiova, o echipa frumoasa, fotbal atractiv, pacat ca ati lasat-o mai moale in repriza a doua! Multumiri de 2x de la CFR, pt. ca ne-ati trezit si pt. ca ati aratat si voi adevarata fata al lui Dinamo! CFR campioana!
    • +1 (1 vot)    
      tokmai... (Joi, 9 aprilie 2009, 11:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui clujeanul

      ma pregateam sa te felicit pentru singuru comentariu decent de pana acum...

      oricum te felicit si acum pentru ca a zbarcito pe final...
    • +2 (2 voturi)    
      uite asa.. (Joi, 9 aprilie 2009, 12:24)

      sile [anonim] i-a raspuns lui clujeanul

      La Craiova se sta si pe scari dupa ce scaunele s-au umplut.
  • -2 (4 voturi)    
    de ce invidie? (Joi, 9 aprilie 2009, 0:07)

    Dragos [anonim]

    cine e pe primul loc? sa auzim?? de ce sa fiu invidios? Forta Dinamo!!! HAU HAU HAAUUUU
  • +3 (3 voturi)    
    ok, craiova a fost mai buna (Joi, 9 aprilie 2009, 0:08)

    craiova ghost-el [anonim]

    uitati care-i treaba! eu's cu dinamo si comentariile de mai sus au fost asa ca sa vad reactiile! (desi in unele dintre ele exista un simbure de adevar).

    problema serioasa pe care o vad eu acum nu este dinamo, craiova, rapid, cluj etc. este nationala lu piturca! mi-au placut fratii KO.. probabil ca mai avem talentati si in alte cluburi. atunci, de ce "desteptu" de piturca a reusit performanta sa "coboare" nationala pe locul 28? astept raspunsuri
  • -4 (4 voturi)    
    cu dedicatie (Joi, 9 aprilie 2009, 0:53)

    suca [anonim]

    noi oltenii, dedicam victoria lui... netoiu!!! :)
    • +1 (1 vot)    
      esti mare fraier... (Joi, 9 aprilie 2009, 11:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui suca

      crezi ca netoiu, mititelu, borcea,becali etc etc etc
      chiar le pasa de fotbal???

      trezestete nu le pasa !!! nu vor decat bani popularitate etc...

      i se rupe ui netoiu de dinamo de steaua de craiova si unde naibi o fi actionar acum...
      echipa lui de suflet e banu/euro/dolaru etc...
  • 0 (2 voturi)    
    netoiu (Joi, 9 aprilie 2009, 8:42)

    soros [anonim]

    Mare ticalos!
    Trebuia sa fi fost la stadion!
    Si cand te gandesti ca este din Poiana Mare, de langa Calafat.
    Se vede ca astia de la secu ii indoctrineaza bine.
  • +2 (2 voturi)    
    scoala (Joi, 9 aprilie 2009, 9:28)

    ok [anonim]

    realitatea e ca in acest moment scoala reala de fotbal exista la craiova si la pitesti.

    ma bucur pentru craiova, sper sa nu vanda mititelu toti jucatorii la vara si mai vedem...

    as vrea sa vad si la fc arges o craiova 2, pt ca potentialul exista
  • 0 (0 voturi)    
    craiova, lupta craiova (Joi, 9 aprilie 2009, 9:50)

    vsorinel [anonim]

    craiova, lupta craiova ! craiova, lupta craiova !

    (fan al fratilor Ko-stea care s-au batut cu cainii)

    Cat despre Pitzi si Mircea Sandu - jos cu talharii !! Sandu l-a adus pe Pitzi, Sandu sa-l dea afara ! Daca nu, poate e mai bun altu' in locu' lu Sandu care sa poata sa-l dea pe Pitzi afara.
  • 0 (0 voturi)    
    ce sa zic... (Joi, 9 aprilie 2009, 11:46)

    liviu_ [utilizator]

    ma pregateam sa felicit craiova pentru victorie...
    dar dupa ce am citit comentariile m-am razgandit...

    rautatile astea, faptul ca o echipa cu care nutineti ziceti tot timpul ca face blaturi ca e varza etc... duc in parte la rezultatele actuale din fotbalul romanesc...

    treziti-va !!! sunt blaturi da nici 10% din cate ziceti voi ca sunteti... arbitii furati de asemenea...

    cand o sa scapam de mentalitatea aceasta de mahala???

    nu o sa zic ca ar fi bine sa incurajam echipele in CL nu sa ne bucuram cand ele o dau in bara, pentru ca asa e peste tot...
    DAR intr-o tara civilizata nu se fac asemenea acuze de catre jucatori,conducere sau suporteri fara sa aiba o dovata cat de cat palpabila...

    inca odata, felicitari... ati dovedit care este unul din motivele pentru care suntem unde suntem in fotbal si in viata in general...
  • 0 (0 voturi)    
    Doi serpi de dudau (Joi, 9 aprilie 2009, 12:16)

    Kostak [anonim]

    Intr-un campionat precum al nostru, foarte rar poti vedea un meci asa cum a fost cel de aseara, “U” Craiova – Dinamo. Mai mult decat traditia de peste 45 de ani, trei factori au fost peste ceea ce inseamna in mod normal un derby: Cei sapte ani de cand Stiinta nu a mai batut pe Dinamo, celebra strigare a galeriei dinamoviste “Zece cizme si-un Papuc”, dupa acel umilitor 8 – 0 din 1966 - Papuc fiind portarul echipei oltene din acea vreme -, rezultat care nu se uita, si, mai ales, ceea ce blestemul Craiovei, Netoiu, a facut in urma cu sase ani, cand nu mai putin de 12 jucatori ai Stiintei s-au transferat la Dinamo, aceasta fiind cauza principala al retrogradarii din 2005. Privita din aceste perspective, partida de aseara, ca dealtfel orice meci dintre Stiinta si Dinamo, a insemnat foarte mult. Alaturi de F.C. Arges, “U” Craiova a fost singura echipa care a tinut piept atat cat a putut tavalugului bucurestean timp de multi ani, in special cand “mositele” de militie, respectiv armata, Dinamo si Steaua faceau ce voiau atat din campionatul intern, cat si din celelalte echipe. Stranie imagine sa-i vezi pe Lung si Ungureanu la Steaua sau pe Balaci la Dinamo, nu ?!?
    Singurul rebel al acelor vremuri, Gica Popescu, a ales sa se reintoarca (dupa Eindhoven, Tottenham, Barcelona, Lecce si Galatasaray) tot la Dinamo… Mult prea mult pentru orice suporter adevarat al Stiintei.
    Ei bine, oltenii nu uita si, chiar daca sunt din fire impulsivi, dovedesc ca au rabdare. Cunoscutele versuri “Cin' se ia cu mine bine / Ii dau haina de pe mine. / Cin' se ia cu mine rau / Sa-l pazeasca Dumnezeu / Ca sunt sarpe de dudau” au fost ignorate de dinamovisti si asta le-a fost fatal. Seara trecuta, oltenii au reusit ceea ce este considerat a fi scorul perfect. Daca 1 - 0 poate tine de noroc si 3 - 0, de o superioritate clara, cel inregistrat la finalul meciului (2 - 0) datorat "muscaturilor' celor doi frati Costea... Mai multe pe http://kostak68.blogspot.com/, am depasit nr maxim de caractere.
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de voi (Joi, 9 aprilie 2009, 14:01)

    anonim [anonim]

    Motivul pentru care un om normal nu se uita la fotbal si nu merge pe stadion sta in comentariile voastre.
    Fotbalul are cei mai redusi suporteri ai oricarui sport din lume.
    Evident sunt si exceptii.
  • 0 (0 voturi)    
    dinamo (Joi, 9 aprilie 2009, 15:23)

    sandy [anonim]

    eu tin cu dinamo shi nu iau in considerare ceea ce au scris cei de sus referitor la dinamo........asta este........a luat bataie........dar de ce sa facem atata tam-tam pe seama asta..........recunosc craiova a fost mai buna dar ganditi va k tot dinamo e prima...........sa nu uitati asta.........oricum dinamo se va trezi shi atunci va fi vai de celelalte echipe k vor musca letal.........va salut pe toti cei care au scris.........dar renuntati pe bune.........fortza dinamo........pupici