Victor Piturca vede conspiratii: Am fost sabotat, cei care mi-au strigat demisia la Klagenfurt sunt niste betivi si drogati

de Andra Popa     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2009, 11:09 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: AGERPRES
Prin declaratiile sale dupa meciul din Austria, Victor Piturca da senzatia ca nu mai stapaneste bine realitatea. Desi o tara intreaga nu-l mai vrea in fruntea nationalei, selectionerul are impresia ca "cei care au venit la Klagenfurt ca sa-mi strige demisia sunt niste betivi si niste drogati, au fost trimisi special pentru asta". 

Victor Piturca a explicat cauzele infrangerii echipei nationale in ultimele doua meciuri: "Am pierdut aceste meciuri si din cauza atmosferei negative care a fost in jurul echipei. Inaintea meciului cu Serbia, s-au scris numai minciuni despre mine si despre echipa nationala. Am fost sabotat. Au fost atacuri miselesti la persoana mea, jigniri mari. Stiu ca multa lume tanjeste la postul meu, dar nu-mi imaginam sa se comporte in halul asta!”(Evenimentul Zilei).

"Evident ca eu sunt vinovat ca am pierdut calificarea", a uimit Piturca, dar e convins ca Romania nu va obtine prea curand rezultatele pe care le-a realizat cu el pe banca tehnica. Autocritica lui Piturca nu este de durata, selectionerul considerand ca fanii care i-au cerut demisia dupa umilinta cu Austria sunt "oameni fara familie, fara serviciu".

Planurile de viitor ale selectionerului nu includ demisia, Piturca punctand foarte clar ca va parasi postul numai in cazul in care Mircea Sandu i-o va cere. "N-am avut niciun contact cu cei din conducerea federatiei dupa meciul cu Austria. Sunt selectioner in continuare! Astept sa ma sune Mircea Sandu si sa stabilim o intalnire. Daca ma va demite, voi pleca fara probleme. Dar eu nu imi voi prezenta demisia. O sa stabilesc si conditiile financiare daca voi fi nevoit sa plec. Oricum, daca n-o sa mai fiu antrenor la nationala, imi voi lua o vacanta. Apoi ma voi gandi la o noua oferta”, a mai spus Piturca pentru EVZ.


Citeste mai multe despre   






















1632 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    demisia (Luni, 6 aprilie 2009, 11:19)

    Sorin [anonim]

    Nu sunt drogat, betiv,...dar cer demisia lui Piturca.
    E un nesimtit si o tara intreaga il vrea afara.
  • +9 (9 voturi)    
    Piturca (Luni, 6 aprilie 2009, 11:21)

    LAURA [anonim]

    Cum va puteti permite sa jigniti in asemenea hal suporterii Echipei Nationale?
    Nu aveti nici un pic de respect fata de nimeni si nimic.
    Chiar credeti ca :"oameni fara familie si servici, betivi si drogati" nu au altceva de facut decit sa vina la Klagenfurt in Austria ...
    Daca ar fi asa ... acestia ar da banii pe bautura si droguri si nu pe Bilete la Meci !
    Sinteti sub orice critica si mai indrazniti sa denigrati Suporterii nationalei !
  • +9 (9 voturi)    
    Lipsa de caracter (Luni, 6 aprilie 2009, 11:42)

    marius [anonim]

    Pentru astfel de declaratii la adresa suporterilor ar trebui demis, indiferent de rezultatele avute.

    Antrenorul Angliei a facut niste declaratii la adresa handicapatilor si imediat a fost dat afara.

    Piturca a jignit toti romanii. Cred ca e foarte clar ca nu mai are ce cauta la nationala.
    • -5 (7 voturi)    
      pe mine nu m-a jignit (Luni, 6 aprilie 2009, 12:20)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui marius

      de ce nu vorbesti doar pentru tine?
      • +1 (1 vot)    
        ... (Luni, 6 aprilie 2009, 18:58)

        axamad [anonim] i-a raspuns lui gicu

        inseamna ca esti asa cum zice el?!
        • 0 (0 voturi)    
          pacat de tine (Marţi, 7 aprilie 2009, 0:10)

          gicu [anonim] i-a raspuns lui axamad

          nu m-a jignit tocmai pentru ca nu ma simt asa. am fost si eu acolo si daca ai stii ce a fost acolo, ai tacea!
          • 0 (0 voturi)    
            nu-i mai lua apararea (Marţi, 7 aprilie 2009, 7:52)

            axamad [anonim] i-a raspuns lui gicu

            a gresit si greseste in continuare, atat prin vorbe , cat si prin fapte, deci lasa-l sa plece si cat mai repede. daca tu nu te simti atacat ok, dar crede-ma ca ma simt eu care nu am fost acolo si ii simt aroganta si dispretul fata de oricare dintre noi.
  • +5 (5 voturi)    
    Chiar crezi (Luni, 6 aprilie 2009, 11:54)

    b09dan [anonim]

    Cam de 2 bani argumentatia dlui Piturca. "Oameni drogati ....." - penibil, penibil rau !!
    Nu contest faptul ca poate, retineti "poate", cineva doreste locul lui Piturca !! Dar luand in considerare jocul nationalei, mai din vreme, de la campionatul european si evolutia de acum din preliminarii se poate spune ca si antrenorul are ceva vina.
    Dar fuga de raspundere insotita de aruncarea pisicii in alta curte este ceva normal pentru selectionerul nostru. Nu sunt un fotbalist inrait, dar jignirile lui Piturca ma ating si pe mine chiar daca nu am fost drogat, beat si fara servici la ultimele "succesuri" ale nationalei.
    Ar mai fi multe de spus despre: bun simt, intelepciune, contracte cu clauze de reziliere de toata jena dar deja facem prea mult tam-tam pentru cineva care nu merita!!
  • +5 (5 voturi)    
    DEMISIA ! (Luni, 6 aprilie 2009, 11:59)

    kiki [anonim]

    /..lasa-neeee !
  • +4 (4 voturi)    
    caracter 0 (Luni, 6 aprilie 2009, 11:59)

    sorin [anonim]

    se vede ca ajucat la scornicesti s-a nolipsit de la inpuscatul de paranoie
  • +3 (3 voturi)    
    interesant ... (Luni, 6 aprilie 2009, 12:51)

    Cristi [anonim]

    din ce zice piti aici rezulta ca avem o tzara in care majoritatea sunte betivi si drogati ...pt ca daca s`ar face un sondaj 90 la suuta ar fii de acord cu demisi lui
  • +3 (3 voturi)    
    DEMISIA !!! (Luni, 6 aprilie 2009, 13:01)

    liviu_ [utilizator]

    pleaca !!!

    eu iti cer demisia !!! si merg oricand cu tine la rice spital de pe planeta asta sa-mi faci orice test vrei tu, inclusiv psihologic,
    problema se pune in felu urmator... daca dovedesc ca eu iti cer demisia si sunt sanator... pleci (fara sa cersesti aia 600k euro)??? ... bineinteles ca NU...
    noi putem dovedi ca nu sutem drogati si betivi si ca iti cerem demisia, dar tu NU poti dovedi ca sti ce-i aia fotbal, ca ai ceva in cap, sau ca ai bun simt sau demnitate !!!
  • 0 (2 voturi)    
    pitzi stays (Luni, 6 aprilie 2009, 13:15)

    flamenguinho [anonim]

    Pitzi, daca esti pe jumate destept., ramai pana la sfarsitul preliminariilor. Daca nu, negociaza clauza de reziliere la 1 milion de euro (acum e 600000 euro, dar niste bani in plus nu strica, plus ca cei din federatie sunt dispusi sa negocieze)

    A... era sa uit, vezi ca aparut noul Mercedes GL 55 AMG, editie speciala. Si baietii de la Benz sunt dispusi sa negocieze... si vezi ca si preturile de la teren scad...

    Deci nu lua in seama presa si pe suporteri, ca si asa tu nu esti pe acelasi nivel cu ei.

    Salutari,
    flamenguinho
  • +3 (3 voturi)    
    atat poate (Luni, 6 aprilie 2009, 13:36)

    andrei [anonim]

    Sunt unul dintre suporterii care am fost la Klagenfurt si vreau sa-i multumesc domnului Piturca pentru modul extrem de politicos in care ni se adreseaza. Adica un tzaran ca el, un barbugiu ordinar, care n-are scoala nici cata vacantza am avut eu isi permite asemenea mizerii !! Ce tzara !! DEMISIA !!!
    • +2 (2 voturi)    
      piturca (Luni, 6 aprilie 2009, 15:23)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui andrei

      prietene , daca ai fost acolo da-l in judecata si poti cere daune de 600000 euro ca ai probe prin declaratia lui. salveaza tu nationala si suporterii.
  • +2 (2 voturi)    
    DEMISIA!!! (Luni, 6 aprilie 2009, 13:43)

    Marcel [anonim]

    Semnat: Un betiv si un drogat
  • 0 (0 voturi)    
    mda.. (Luni, 6 aprilie 2009, 14:10)

    andrei [anonim]

    Domnul Piturca a zis f bine ca totusi el este v. Piturca omul care a condus nationala la ultimile turnee finale, dar a omis sa afirme ca el nu mai este cum era atunci. Toate respectele pentru performantele dinainte insa domnule Piturca sunteti departe de acele rezultate acum, ori pe fondul unei schimbari in bine, nu vad de ce suporterii sa nu va ceara demisia dupa 2 meciuri dezastruoase de care va faceti vinovat indirect, prin atributia de convocare a jucatorilor si pt criteriile de care ati tinut cont. Sunt de parere ca sunt multi jucatori care asteapta o sansa si care o si merita, nu doar Dorel Stoica, Codrea, Cocis si alti jucatori care au fost sub orice critica. Nationala fara cei2 lideri Mutu si Chivu lucreaza la un potential Mediu...sa zicem. E pacat pt ca sunt si alti jucatori valorosi, mai schimbati criteriile de convocare si mai cautati si alti jucatori.
  • +1 (1 vot)    
    Demisia! (Luni, 6 aprilie 2009, 14:21)

    DanBenQ [anonim]

    E incredibil cata nesimtire poate avea omul asta. E inadmisibil sa jigneasca astfel o tara intreaga care-i cere demisia. Ar trebui dat afara si sa nu mai auzim niciodata de el, sa dispara complet din viata publica.
  • 0 (0 voturi)    
    Ne-a Piti deja ai cam enervat pe toti cei cunoscut (Luni, 6 aprilie 2009, 14:42)

    Dany [anonim]

    Ne-a Piti... se spune ca daca cineva zice ca esti prost ... san nu il crezi .. .ar totusi sa stii ca o fi si cea adevarat...
    Faza e ca atunci cind toti zic ca esti prost.. .apai... sigur e mai mult de 50% adevarat.. .nu stiu cine a avut influenta... dar Proverbele astea nu sunt chiar vorbe in vint...
    Pai daca chiar toti cunoscutii si necunoscutii zic ca matale trebuie sa pleci... eu zic ca nu e bine sa faci contrariul ca esti mai breaz... poate ca stiu ei CEVA!!!
    Lasa-ne cu strategii si calculelele... mai gindeshtete ca nu poti sa te faci de Caca asa aiurea... ca devine Penibil!
  • 0 (0 voturi)    
    Draga Piti... (Luni, 6 aprilie 2009, 15:15)

    Suporter [anonim]

    Draga Piti.... Tin sa iti marturisesc ca sunt un fan infocat al nationalei.In Austria am stat in primul rand am incurajat echipa si ti-am cerut demisia. Spre surprinderea ta nu sunt nici drogat si nici betiv... Si nici nu m-a platit nimeni pentru asta.. Si inca ceva.. cum iti permiti tu, o persoana despre care toata lumea stie ca este dependenta de jocuri de noroc(pasiune care in cele mai multe cazuri merge brat la brat cu cea pentru alcool) sa ma faci pe mine alcolist?... Dar asa e in tara asta.. hotii striga hotii...Halal... Sa dea Domnu sa te odihnesti in pace.....langa prietenul gigi.. sa mulgeti fericiiti pana la adanci batraneti.
  • 0 (0 voturi)    
    AFARA! (Luni, 6 aprilie 2009, 15:45)

    asdf [anonim]

    ce-o cauta un coate-goale ca tine acolo? ai facut fotbalul de ras si ca jucator si ca antrenor. si nici la carti nu le ai. ai trisat o viata intreaga. NULITATE!
  • 0 (0 voturi)    
    haules mo (Luni, 6 aprilie 2009, 15:48)

    pitzi-nul [anonim]

    vezi sa nu pleci cu fatza aia in italia ca te salta carabinierii pt. viol.
  • 0 (0 voturi)    
    DEMISIA (Luni, 6 aprilie 2009, 16:41)

    Alex Palaghita [anonim]

    Domnule Piturca,
    Sunt in roman care locuieste in Irlanda de peste un an, am o diploma de inginer in domeniul calculatoarelor si tehnologiei informatiei, lucrez la o firma irlandezo-olandeza si nu sunt nici pe de parte betiv sau drogat. sunt un om mai mult decat implinit cu un IQ mult peste medie si sunt un urias fan al fotbalului si al echipei nationale(si mai sunt multi ca mine, nu numai fani ci si cu caracteristicile enumerate anterior) care va cere respectuos sa va dati demisia(si cu cat mai repede cu atata mai bine).
    Va multumim (toti cei ca mine)
  • 0 (0 voturi)    
    demisia puscarie (Luni, 6 aprilie 2009, 17:46)

    microbul [anonim]

    pitzi si eu beau in momentul asta dar de necaz ca nu iti dai demisia si pe deasupra am si familie si doua servici .Ce facem ,divortez si imi las familia si o sa incep sa ma si iau crach, or divortezi tu de nationala . Nu stiu este chiar asa de greu ca locul tau nu este la nationala . cred ca oierul se plctiseste la JILAVA or RAHOVA si te invita la un barbut . Sper sa ai mana buna.good loock. or pe limba noastra daca n-ai uita-to baftos bellos romanes.
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia (Luni, 6 aprilie 2009, 17:46)

    mircea [anonim]

    Nu sant drogat, nici betiv. Sant inginer.
    Rog demisia dlui Piturca.
  • 0 (0 voturi)    
    6-6 (Luni, 6 aprilie 2009, 21:15)

    luk [anonim]

    daca noi santem drogati(vreo 15 milioane de microbisti) inseamna ca tu mesti cel mai mare boschetar
    ia braila(stii tu ce-nseamna la barbut)
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtit nenorocit (Marţi, 7 aprilie 2009, 9:01)

    ghaiduc [anonim]

    ai un contract de respectat ?!!?!?! pai, contractul respectiv zice ca trebuie sa califici romania la mondiale si sa obtii rezultate pozitive, sa urci cat mai sus ecipa romaniei in rating-ul fifa. nu ai un pic de rusine si de mandrie, nemernicule !!! ma faci drogat si betiv, cumva, nesimtitule ! sunt un cetetea pe care tu il sfidezi. sfidezi 22 milioane de romani. eu nu am patima (pt ca nu meriti si nu merita echipa pe care o faci) si banii celor care s-au deplasat in austria, dar imi pasa. daca ti-ar pasa si tie catusi de putin, ai emigra din tara asta, pt ca eu unu nu mi-as mai putea scoate obrazu in lume. esti un gunoi de om, dar banuiesc ca stii asta, de-asta faci betivi si drogati o tara intreaga !
  • 0 (0 voturi)    
    e grav... (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:40)

    egroeg [anonim]

    e mult mai grav decat faptul ca asa o nulitate si intelectuala si profesonala are raspunderea unei echipe nationale de atata amar de vreme.
    El a fost luat insa in brate de camarila Sandu-Dragomir-Lupescu sacrificand si fotbalul romanesc ,pentru motive numai de ei stiute,ca nu cumva sa-l deranjeze pe Piturca. Ar trebui schimbati in corpore...dar sunt naiv...nu vedeti ce se petrece in tara asta?...nu avem niciun Dumnezeu.
    Raman la parerea ca jucatorii ar trebui sa refuze convocarea la nationala pana nu sunt schimbati
    indivizii astia care au provocat o asa rusine nationala
  • 0 (0 voturi)    
    ce aveti cu bietul om? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 14:43)

    luci [anonim]

    are dreptate saracul... interesele sunt mari... clauzele asemenea...
    stai linistit piti, derbedeii aia vor sa-si schimbe seful...