20.45, Antena 1 - direct

Romania - Serbia: Dorel Stoica si Florin Costea/ Marile surprize ale lui Piturca

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 martie 2009, 11:46 Sport | Fotbal

Florin Costea ar putea fi titular impotriva Serbiei
Foto: AGERPRES
Victor Piturca pare tentat sa renunte la celebrul joc inchis al nationalei impotriva Serbiei (20.45, Antena 1 direct), selectionerul putand alinia o formula ofensiva 4-3-3, cu Florin Costea, Adi Mutu si Ciprian Marica in linia de atac. De cealalta parte, la sarbi vor fi titulari mai mult ca sigur Vidic, Stankovic, Krasic, Jovanovic si Zigic.

Piturca a gandit o echipa ofensiva pentru partida din aceasta seara, marile surprize ale selectionerului urmand sa fie Dorel Stoica (va aparea in centrul defensivei alaturi de Tamas) si Florin Costea, varful Craiovei facandu-l pe Piti sa-l arunce in lupta din primul minut dupa ultimele prestatii din Liga 1.

Mirel Radoi va fi folosit la inchidere (in locul lui Ovidiu Petre), in timp ce Codrea, Cocis si Contra sunt prezente obisnuite in primul 11 gandit de selectioner.
 

Romania, echipa probabila:

Lobont - Rat, D. Stoica, Tamas, Contra - Codrea, Radoi, Cocis - Mutu, Marica, Fl. Costea.

Serbia, echipa probabila:

Stojkovic - Ivanovic, Vidic, Dragutinovic, Obradovic - Subotic, Milijas, Stankovic, Krasic - Jovanovic - Zigic.


Citeste mai multe despre   























2240 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ce echipa ofensiva? (Sâmbătă, 28 martie 2009, 12:04)

    toto [anonim]

    cu doi inchizatori, codrea si radoi care este mai mult fundas central, asta e echipa ofensiva?
    Porobabil Mutu sau Costea vor juca la mijloc. De fapt e un 5-3-2 sau 4-4-2. Mijlocul mi se pare foarte defensiv, nu vad cine sa construiasca. Nu ai mijloc, nu controlezi jocul.
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 28 martie 2009, 12:43)

      Maxmind [utilizator] i-a raspuns lui toto

      Va spun eu ce conteaza in partida asta.. nu tactica, nu jucatorii ci numai atitudinea..
      Lituania de exemplu ne-a batut numai cu atitudinea..
      3-0 = de 3x mai multa atitudine..
      • 0 (0 voturi)    
        da, oarecum... (Sâmbătă, 28 martie 2009, 16:59)

        helium [anonim] i-a raspuns lui Maxmind

        Sa nu uitam un lucru: lituanienii au avut foarte mult noroc pe langa jocul bun prestat.
        2 dintre goluri au fost de generic!
        • +1 (1 vot)    
          tu vorbesti serios omule? (Sâmbătă, 28 martie 2009, 17:59)

          schumi [anonim] i-a raspuns lui helium

          hai fii serios...cum sa zici ca lituania a avut noroc...eu as zice ca piturca e un antrenotr foarte prost, iar jucatorii au jucat mai rau ca in fata blocului. asta as spune.
  • -2 (2 voturi)    
    va zic eu (Sâmbătă, 28 martie 2009, 18:05)

    Robert [anonim]

    Lobont nu e bun de nimic in poarta,pana si Stancioiu portarul CFR-ului apara mai bine ca el,Lobont a facut de ras echipa nationala la EURO,a luat goluri la greu,in meciul cu Olanda,Italia,Croatia,Franta,si asa mai departe.Lobont nu va fi niciodata expert.Pacat ca Piturca nu il foloseste si pe Stancioiu,la echipa nationala,la folosit doar la un amical cu Muntenegru,apoi a uitat de el.Sau Panin,si el joaca bine ca mijlocas,s-a remarcat bine la meciul cu Georgia.Piturca nu se pricepe prea bine ce jucatori sa foloseasca la echipa nationala,dar sper ca stie ce face.
    • 0 (0 voturi)    
      E cam greu ... (Sâmbătă, 28 martie 2009, 19:40)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui Robert

      ... sa ai ochi pentru jucatorii de la CFR, avand in vedere in ce hal merge echipa. Cand mergea bine, nu se poate spune ca jucaturi ca Gabi Murasan n-au avut shansa lor ...
  • 0 (0 voturi)    
    meci online (Sâmbătă, 28 martie 2009, 20:25)

    bogdan [anonim]

    nu stie nimeni unde se poate vedea meciul online? nu sunt in tara... multumesc!