Opinie

Romania - Serbia/ Nu mai sunt bilete? Nu-i problema, le gasiti la bisnitari...

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2009, 12:06 Sport | Fotbal

Romania, locul 10 in Topul Ratarilor Campionatului European
Foto: DGP / HotNews.ro
Interesul in jurul partidei cu Serbia este unul enorm, suporterii nationalei Romaniei luand cu asalt casele de bilete inca de la primele ore ale diminetii (grupuri de microbisti erau la arena inca de la ora 4). FRF a scos la vanzare 8.000 de bilete, insuficiente pentru a multumi marea de spectatori care vor sa ii vada pe Mutu si compania. O partida de asemenea importanta ar fi umplut orice stadion din Bucuresti, iar conditiile de disputare ar fi fost mult superioare. Si atunci, de ce jucam la Constanta?

Gazonul de joc nu a excelat niciodata pe stadionul Farul, iar capacitatea arenei este de numai 15.500 de locuri. In plus, conditiile existente in tribune nu se ridica la nivelul celor din Bucuresti. Pe langa toate acestea, atmosfera de la Constanta a fost una calda pentru oaspeti, neputand fi vorba de un adevarat vulcan care sa ii poarte pe tricolori catre victorie.

Faptul ca se vor vinde numai 8.000 de bilete (restul pana la 15.500 sunt dedicate sponsorilor, jucatorilor si oficialitatilor, plus 1.200 de bilete pentru suporterii sarbi) va reprezenta un moment mai mult decat bun pentru bisnitari, acele persoane care va vor intreba scump de sanatate (pretul unui tichet va fi mult peste cel oficial) in ziua partidei cu Stankovic si compania.

In retur, indiferent pe ce arena se va juca, vor fi cel putin 40.000 de suporteri sarbi care vor crea o atmosfera incendiara pentru favoritii lor, in timp ce la Constanta poate doar vremea ar putea sa tina cu noi (a se vedea cazul partidei cu Olanda).

Raspunsul din partea federatiei de specialitate va fi acelasi: vrem sa promovam echipa nationala in provincie, pentru ca in Bucuresti (in special pe arena din Bulevardul Ghencea) atmosfera le este ostila baietilor. Toate bune si frumoase, dar provincie nu inseamna numai Constanta, mai exista Craiova, Timisoara, Cluj...

Preturile tichetelor pentru partida de sambata, de la ora 20:45, sunt urmatoarele:
50 lei la cele doua tribune si 15 lei la peluze. Fiecare suporter poate achizitiona maximum 4 bilete.


Citeste mai multe despre   























2467 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    fara Bucuresti si Cluj (Miercuri, 25 martie 2009, 12:43)

    iulian2008 [utilizator]

    Au dreptate cei de la federatie... de ce sa mearga in Bucuresti ca sa fie huiduiti? Sunt clujean, dar e de inteles ca nu vor mai veni degraba dupa ce s-a intamplat cu Lituania. Insa Craiova si Timisoara sunt variante mai bune decat Constanta.
    • -1 (1 vot)    
      mmm (Miercuri, 25 martie 2009, 19:10)

      ba ma lasi [anonim] i-a raspuns lui iulian2008

      ba vb prostii;)de ce sunt in bucuresti???ca joaca prea bine daca voi sunteti chiori ce vreti sa va facem??ma rog trebuia pe ghencea cel mai bun stadion pt asa ceva cand se va construi noul stadion oare tot la constanta se va disputa??care e logik?
      • +1 (1 vot)    
        nu (Joi, 26 martie 2009, 17:49)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui ba ma lasi

        nu vorbeste nimeni nicio prostie, iulian are dreptate.
        eu tot nu inteleg comportamentul suburban al "suporterilor" care vin la meciurile nationalei disputate in bucuresti.
        cand o sa inteleaga "suporterii" ca injuraturile la adresa lui borcea, becali, mitica sau sandu nu au nicio treaba sprijinirea nationalei, mai vorbim
  • -1 (1 vot)    
    oriunde am juca (Miercuri, 25 martie 2009, 13:11)

    dany_rapi [anonim]

    Oricunde am juca echipa Nationala e praf!!!Sincer poate sa zica orice ce vrea,dar nu ma prea mai intereseaza echipa Nationala!ce sa vezi..cum un drogat rateaza 11m cu italia ,cum Olanda mai ca isi dadea gol singura...ce mai..suntem PRAF!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu se intreaba nimeni totusi... (Miercuri, 25 martie 2009, 13:16)

    Traficantu' de Influenta [anonim]

    De ce aproape inca 8000 de bilete merg la sponsori & altii ? Chiar asa multi reprezentati au oamenii astia la meciuri ? Dar ce vin toti angajatii firmelor ? Mafioti...
    • +1 (1 vot)    
      sunt curios... (Miercuri, 25 martie 2009, 19:20)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui Traficantu' de Influenta

      oare cati dintre cei care primesc din aceste bilete nu sunt de fapt bisnitarii?
      nu am o dovada clara, dar as paria ca se vand la negru un procent mai mare de bilete dintre acestea decat din cele destinate publicului.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 25 martie 2009, 13:17)

    Opposite [anonim]

    In curand n-or sa mai aiba unde sa joace.
  • +1 (1 vot)    
    Omu' oficialului (Miercuri, 25 martie 2009, 14:00)

    Iulyanix [utilizator]

    Adica sa inteleg ca la un om simplu ca noi revine o oficialitate? Sa inteleg ca am o oficialitatea a mea care primeste bilet moca, iar eu daca vreau la meci trebuie sa stau la cozi interminabile si sa mai dau si o gramada de bani?
    Multumim ...
  • +1 (1 vot)    
    Am fost acum 30min la stadion...NUMAI SUNT BILETE (Miercuri, 25 martie 2009, 14:13)

    dark [anonim]

    bisnitzarii le vand cu 50ron(peluza) si 150ron (la tribune) NESIMTIRE !!!!!
    • +1 (1 vot)    
      bisnitarii (Miercuri, 25 martie 2009, 18:37)

      yo [anonim] i-a raspuns lui dark

      ai mare dreptate ,plus ca bisnitarii erau mana in mana cu vanzatorii...NESIMTIRE MARE!!!!
  • -1 (1 vot)    
    fotbal (Miercuri, 25 martie 2009, 14:44)

    anonim [anonim]

    Echipa Romaniei isi va dori mai mult infrangerea:)
  • -1 (1 vot)    
    Earth hour! (Miercuri, 25 martie 2009, 15:02)

    Alx MAX [anonim]

    Din Earth hour o să mai rămână doar Earth quarter of an hour cu partida aia! ;)
    • +1 (1 vot)    
      Asa si? (Miercuri, 25 martie 2009, 15:35)

      Good [anonim] i-a raspuns lui Alx MAX

      Nu vad care e problema? Te deranjeaza ca nu vom intra in turma?
  • 0 (0 voturi)    
    CONSTANTA (Miercuri, 25 martie 2009, 15:45)

    constanta [anonim]

    constanta e cea mai buna solutie. Oamenii sunt civilizati.
  • +1 (1 vot)    
    bisnita (Joi, 26 martie 2009, 8:04)

    qaz [anonim]

    Desi sunt constantean am renuntat sa mai incerc sa merg la vreun meci al nationalei pentru ca modul in care se vand biletele este de ev mediu. O marte parte a biletelor ajung la bisnitari inainte sa ajunga la vanzare in casele de bilete. Astfel multi oameni care stau la coada vor ramane ori fara bilet ori obligati sa cumpere de la bisnitari.