Farmecul Rapidului: Costin Lazar a refuzat un penalty - Asa era normal, nu vrem ajutoare de acest gen!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Duminică, 22 martie 2009, 10:54 Sport | Fotbal

Lazar, gest de fair-play
Foto: AGERPRES
Costin Lazar a fost autorul unui gest rar pe stadioanele din Romania. In partida Rapid - Otelul Galati (4-0), la scorul de 2-0 pentru giulesteni, mijlocasul gazdelor a cazut in careu dupa o interventie regulamentara a lui Bourceanu, inchizatorul galatenilor. Teodor Craciunescu a oprit jocul si a dictat penalty insa Lazar s-a ridicat, s-a dus spre arbitru si i-a facut semn ca nu a fost nimic.

"Da, asa e, a recunoscut ca nu a fost fault", a spus dupa meci centralul partidei. "Asa am crezut ca de cuviinta ca se face. Nu am procedat asa ca sa iau vreun premiu fair-play. Rapid nu are nevoie de ajutoare din partea arbitrilor. As face la fel in orice situatie", a spus Lazar la finalul partidiei.

Jucatorul a fost felicitat de toti coechipierii si de antrenorul Marian Rada. "La alte echipe se cersesc penalty-uri. Chiar si daca scorul era 0-0 si tot il felicitam. Bravo lui ca a avut puterea sa recunoasca", a spus Rada.


Citeste mai multe despre   























5057 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    fair-play (Duminică, 22 martie 2009, 11:26)

    mihai costa [anonim]

    Felicitari!
    In fotbal avem nevoie de astfel de oameni si de gesturi.
    Un stelist vechi.
    • +5 (9 voturi)    
      A creat un precedent in Romania, felicitari! (Duminică, 22 martie 2009, 15:32)

      Romanescu [anonim] i-a raspuns lui mihai costa

      Daca pana acum se vorbea de gestul lui Nedved ca ceva "iesit din comun", in fotbalul european, acum in tara noastra se va putea vorbi si de gestul romanului Costin Lazar, un baiat care indiferent de ce i s-ar putea altfel reprosa nu poate fi decat admirat pentru gestul sau rarisim.

      Acum nu va mai putea spune nici un roman complexat ca "uite ma, la noi n-ar fi posibil asa ceva".
      Ba da, e posibil si in Romania, trebuie doar putina bunavointa si corectitudine si Costin a dat un exemplu foarte bun pentru tinerii care privesc meciurile de fotbal.

      Cinste lui Costin, cinste Rapidului, cinste suporterilor civilizati !
      • +1 (1 vot)    
        nu (Luni, 23 martie 2009, 13:16)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui Romanescu

        Nu a creat un precedent pentru ca alte echipe au pierdut derbyuri pentru ca un atacant s-a dus sa spuna arbitrului ca a inscris cu mana.
        Felicitari pentru fair play!
  • +6 (10 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 22 martie 2009, 11:49)

    un alt stelist [anonim]

    Imi aduc aminte cat m-a impresionat un gest similar al lui Nedved! Chiar ma gandeam daca romanii au trait ceva asemanator, bravo tie fotbalist visiniu!
  • -5 (13 voturi)    
    Sa fim seriosi... (Duminică, 22 martie 2009, 12:06)

    Cristi [anonim]

    Daca era scorul de 2-0 pentru Otelul sa vezi ce simulare de fractura deschisa facea . Niste ingerasi fotbalistii astia...
    • -1 (5 voturi)    
      Nu toti (Duminică, 22 martie 2009, 14:23)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Sunt ca si tine!
      • -1 (3 voturi)    
        Ba chiar toti... (Luni, 23 martie 2009, 0:02)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Studiu de caz: o echipa face un meci dezastru, conducerea declara ca ingheata salariile. Jucatorii baga coada intre picioare, iar dupa 2-3 zile vin si tipa dupa bani la conducere.
        In toata povestea asta este de laudat faptul ca aceasta echipa este poate singura care chiar joaca fotbal, joaca pe stomacul gol, joaca de disperare ca o sa ajunga in Liga2. Ca in rest, nu-i nimic de capul lor...
        Eu nu scot capul in lume sa ma laud cu fair-play-ul meu de ocazie. La cate simulari exista in fotbal, ce-a facut tanarul asta este ca un scuipat in ocean...Adica un gest interesat, dar fara urmari notabile...
        • 0 (0 voturi)    
          scarba (Luni, 23 martie 2009, 21:05)

          rov [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          scarba domnule. Voi astia care credeti si ne spuneti in fata ca rosu e un fel de albastru mai elaborat...... NU, voi nu vedeti gesturile nobile, ce intelege porumbelul din opera lui goethe.....
  • +6 (8 voturi)    
    Da, remarcabil. (Duminică, 22 martie 2009, 12:18)

    Marse [anonim]

    Un om de onoare. Felicitarile mele, si felicitari Rapidului care, in ciuda problemelor de la club, joaca asa de bine. Ca suporter al Universitatii Craiova, nu-s prea fericit din cauza asta, dar, una peste alta, puterea de a lupta cu toate, ma impresioneaza.
  • 0 (12 voturi)    
    ha ha ha (Duminică, 22 martie 2009, 12:23)

    Weather [utilizator]

    .fiti siguri ca daca ere 0-0 ceresea el insusi penalty daca nu ii dadea
    • +4 (10 voturi)    
      Cine zice... (Duminică, 22 martie 2009, 12:40)

      Hapxiu [utilizator] i-a raspuns lui Weather

      Astfel de comentarii spun mai multe despre autorii lor decât deste Lazăr
    • 0 (4 voturi)    
      Esti un mitocan (Duminică, 22 martie 2009, 14:24)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Weather

      Care nu vede mai departe decat lungul nasului si crede ca toti oamenii sunt la nivelul sau sau mai jos.
  • +1 (3 voturi)    
    fair-play (Duminică, 22 martie 2009, 14:32)

    qwertyu [anonim]

    daca ar exista fair-play in fotbal, asemenea gesturi ar fi normale si nu ar fi subiect de presa. simularile sunt atat de dese incat, asa cum se vede din comentarii, unii nici nu mai cred in integritatea morala a jucatorilor.
    intr-o lume in care banii justifica orice, asemenea gest merita evidentiat, chiar daca era 2-0. alti jucatori, in virtutea obisnuintei, nu ar fi recunoscut nici la 5-0. felicitari!
    • +1 (3 voturi)    
      face parte din joc (Duminică, 22 martie 2009, 15:58)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui qwertyu

      si nu ma refer la fair play ca face parte din joc ci la simulari! FAc parte din joc, daca nu ar face parte din joc s-ar introduce arbitraj cu ajutorul reluarilor pana atunci eu consider ca e o parte a jocului si nu gasesc nimic ofensator in asta
  • +4 (6 voturi)    
    Bravo lui (Duminică, 22 martie 2009, 14:38)

    Liviu Cristea Ben [anonim]

    Sunt stelist totusi trebuie sa il felicit pe jucatorul visiniu pt gestul de fair play !!!
    • -1 (3 voturi)    
      Bravo voua! (Duminică, 22 martie 2009, 20:41)

      obnoxious [utilizator] i-a raspuns lui Liviu Cristea Ben

      Sunteti niste oameni nobili! cum? stelisti si recunoasteti meritele unui om care nu e stelist? pai voi meritati un premiu!
      un om cu capul pe umeri nici nu s-ar gandi ca preferintele microbiste ar reprezenta un impediment pentru recunoasterea meritelor unui om. prin faptul ca precizati ca sunteti stelisti nu faceti decat sa demonstrati ca pentru voi a judeca un om in fuctie de de aceste preferinte este un lucru cat se poate de natural. oare numai mie mi se pare trist?
  • +1 (3 voturi)    
    prpagare (Duminică, 22 martie 2009, 16:43)

    ion [anonim]

    GESTUL LUI COSTIN LAZAR ar poutea fi un inceput pentru societatea romaneasca ,ce ne ar duce la o clasificare a valorilor,la intrarea in normal Bravo lui !
  • -1 (9 voturi)    
    e normal (Duminică, 22 martie 2009, 17:06)

    totul e putred [anonim]

    societatea romaneasca e degradata rau, daca un sportiv este felicitat pentru ceva normal.
    ca si cum v-ati felicita nevasta ca a facut mancare. sau sa va felicite ea ca ati spalat vasele. phew!
  • +1 (1 vot)    
    gest bun-dar numai acasa e valabil! (Duminică, 22 martie 2009, 18:07)

    johny [anonim]

    farmecul este ca tb aplicata regula si la alte meciuri, deci Razvane tata, continua. azi pacalesti un bou si maine o cireada, deci mergi inainte!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Luni, 23 martie 2009, 1:26)

    adi [anonim]

    Sunt.. eram stelist.. nici nu mai stiu cu cine tin acum, dar sper sa fie un inceput nou ptr fotbalul romanesc! Bravo, Costin!
  • +1 (1 vot)    
    ..prea multa ipocrizie! (Luni, 23 martie 2009, 9:54)

    Damocles [anonim]

    E greu de inteles avalansa de laude pentru un gest al carui fair-play este contrazis de insusi autorul lui, care nu stie daca la 0-0 l-ar mai fi facut! Va spun, eu, nu numai ca nu l-ar fi facut dar ar fi cerut 11 m asa cum fac de regula fotbalistii romani cand nu-si permit sa fie generosi cu adversarii din teren. Cat despre arbitru ce sa mai vorbim! S-a descalificat singur, asa cum s-ar descalifica orice arbitru care ar face un astfel de gest. Daca esti impasibil la rugaciunile diaperate ale celor pedepsiti cu 11m de ce ai proceda altfel cand intervine un jucator de la echipa favorizata, in acest caz. Pai ce, arbitram la mica intelegere?!!
  • +1 (1 vot)    
    Extraordinar! (Luni, 23 martie 2009, 10:07)

    vladoone [anonim]

    Costin Lazar este un super jucator!!!
    este un exemplu ptr fotbalistii din toata lumea!
    Bravo!
  • +1 (1 vot)    
    simulari (Luni, 23 martie 2009, 11:13)

    max [anonim]

    pe cat ar trebui laudat Lazar, pe atat ar trebui pedepsiti jucatorii care cersesc penaltiuri.

    stiu insa ca de multe ori chiar si fanii se bucura cand echipa lor primeste un penalti fals, asa ca va fi greu de scos jegul din fotbalul nostru.
  • +1 (1 vot)    
    arbitri (Luni, 23 martie 2009, 11:15)

    max [anonim]

    dupa cum merg lucrurile in fotbalul nostru, nu numai ca gestul lui Lazar nu va fi apreciat, insa va exista si o pedeapsa: Rapidul nu va mai primi cateva penaltiuri chiar adevarate - pentru ca arbitrii nu vor sa se faca de ras, sa se trezeasca ca ii refuza jucatorii.
  • 0 (0 voturi)    
    Onestitate si Umilinta (Luni, 23 martie 2009, 15:55)

    silviu [anonim]

    oameni buni, gestul acesta conteaza, chiar daca scorul era de 2-0. nu vreau sa spun de alti jucatori, alte echipe, dar trebuie vazut dincolo de "rasismul" microbist, dincolo de preferintele fotbalistice, trebuie respectat acest mod de onestitate. nu va uitati ca e rapidist, ca e craiovist, stelist, dinamovist. orice jucator care are "coloana verticala" ar trebui sa recunoasca la fel.
    inca ceva: cei care ziceti...eh, era deja 2-0 pt rapid, erau pe val, s.a chestii. ganditi-va numai la ultimile 2 intalniri dintre rapid-otelul. 3-3(dupa ce rapidul a condus cu 3-0). 3-4(si aici paremise rapid avea avantaj). ganditi-va ca lazar cunostea acest lucru, si in loc sa se "multumesca" cu acest bonus, refuza. mai e un gest care nu trebuie judecat, ci doar apreciat.
    incercati sa vedeti chestul, indiferent de circumstante. greu vezi in romania o astfel de manifestare.
    stiu de un caz din anglia, in care arbitrul dicteaza la fel penalty, iar jucatorul care il bate rateaza intentionat, dand dovada de fair-play, de onestitate, dincolo de un castig.

    revenind la arbitru, mi se pare un gest remarcabil pentru un arbitru. mai putin de 0.1% din arbitri ar fi renuntat la penalty. e un gest unic in romania(in ultimii 5-10 ani). nu trebuie criticat, trebuie apreciat si el, pentru ca prin aceasta si-a recunoscut greseala. a aratat ca este om, si a trecut dincolo de demnitatea lui de arbitru, preferand mai degraba sa revina asupra deciziei. nu e de judecat teo craciunescu, ci e de admirat pentru acest gest. am vazut de nenumarate ori, cum arbitri chiar dupa ce gresesc, manifesta o "aroganta", aratandu-le jucatorilor ca el face legea, el e cel care are putere, asa ca "ciocu' mic s-au te dau afara".

    sper ca sa nu fie ceva unicat, ci doar un inceput pentru un fotbal adevarat.
  • 0 (0 voturi)    
    ce este fotbalul (Luni, 23 martie 2009, 21:12)

    rov [anonim]

    Fotbalul ar trebui sa fie alaturi de teatru, film un spectacol o desfatare. Refuz sa merg la mimari si mojicii ieftine, la mascarade. Multi dintre noi ne-am scos fotbalul romanesc din vocabular. Lazare reinventeaza te rog fotbalul......