Gaz Metan Medias castiga trei puncte vitale in lupta pentru salvarea retrogradarii. Ardelenii au castigat cu 1-0 partida cu Unirea Urziceni, unicul gol fiind marcat de Bud in minutul 59. Steaua are ce regreta: in iarna, conducatorii l-au cedat pe portarul Vitca, sub forma de imprumut, la Medias. Dupa prestatia foarte buna din meciul cu Dinamo, Cosmin Vitca a facut un meci formidabil in fata trupei lui Petrescu, ce rateaza ocazia de a trece pe locul 1 in clasamentul Ligii 1.

Gazdele au detinut controlul meciului timp de 70 de minute. In prima repriza, echipa lui Dan Petrescu nu a miscat in front. Prima ocazie a venit destul de repede. Brandan s-a aruncat in fata balonului sutat puternic de Grillo ('15) de la marginea careului. Arlauskis retine suturile lui Dudita ('20) si Kubala ('26) iar Bud ('34) rateaza cea mai mare ocazie a primei reprize: sut puternic de la marginea careului, putin pe langa vinclu.

Repriza a doua incepe cu Unirea in atac, insa Rusescu ('46) este oprit eronat din cursa, pe motiv de offside. Mediesenii incep sa isi preseze din nou adversarul in jumatatea proprie si a venit si golul: Todea trage tare din voleu de la 18 metri, Arlauskis respinge de sub transversala si Bud ('59) reia din cadere, din apropierea portii, imparabil.

Cristi Pustai suna retragerea, iar in scena intra portarul Vitca. Bordeanu ('69) trage tare de la marginea careului, Vitca se arcuieste si scoate senzational mingea din vinclu. Rusescu ('72) trage peste poarta, apoi portarul Mediasului ('75) se opune centrarii deviata trimisa de Todoran. Finalul e palpitant, spectatorii medieseni strigau la arbitrul Balaj sa puna capat mai repede partidei. Insa in poarta Mediasului e Vitca. Galamaz ('80) trimite periculos cu capul si Vitca respinge de la radacina barei din dreapta. Asaltul e total, dar portarul gazdelor e de neinvins. Brandan ('87) suteaza tare de la 20 de metri, mingea este deviata, Vitca se redreseaza si respinge incredibil de langa bara din dreapta, apoi blocheaza imediat si sutul lui Bilasco. Dan Petrescu isi pune mainile in cap si pleaca resemnat spre vestiare.

Nu avem nicio scuza. Stiam foarte bine adversarul. Gazul nu a avut nicio ocazie in a doua repriza, dar ne-a dominat in prima parte. Vitca a facut minuni, mereu portarul advers cand jucam noi e cel mai bun. Ne-am trezit tarziu. Eu sunt convins ca mediesenii se vor salva de la retrogradare si cred ca or sa invinga si pe Rapid si pe CFR. Noua nu ne sta bine pe primul loc.

Dan Petrescu, antrenor Unirea Urziceni

A fost un meci greu. Unirea a avut multe ocazii de poarta. Ne-am facut jocul nostru foarte bine. Nu am avut emotii, m-am concentrat la fiecare minge. Am venit aici pentru ca am vrut sa joc. Imi pare rau pentru Zapata.

Cosmin Vitca, portarul lui Gaz Metan Medias

DESFASURAREA MECIULUI

'90+4 Final de partida: Gaz Metan Medias - Unirea Urziceni 1-0

'87 Vitca este eroul Mediasului: Brandan trage de la marginea careului, mingea e deviata, Vitca are un reflex senzational se respinge, apoi Bilasco reia spre poarta insa Vitca apara din nou

'80 Galamaz trimite periculos mingea cu capul, Vitca respinge de la radacina barei din dreapta

75 Vitca retine centrarea deviata a lui Todoran

'72 Rusescu reia din voleu peste poarta

'70 Vitca e iesit din poarta, Brandan rateaza sutul dar mingea capata o traiectorie ciudata si se duce la 2 metri pe langa

'69 Vitca apara senzational sutul trimis de Bordeanu

'67 Apostol centreaza la coltul lung, Rusescu reia din cadere pe langa poarta

'59 Gol Medias! Todea trage tare de la marginea careului, Arlauskis a respins cu greu de sub transversala si Bud, pe faza, a reluat in poarta: Gaz Metan Medias - Unirea Urziceni 1-0

'56 Arlauskis a dat emotii ialomitenilor la o degajare gresita, insa mediesenii nu au profitat

'46 Rusescu este oprit eronat de asistent pe motiv de offside

'46 a inceput a doua repriza

'45+1 Pauza. Gaz Metan Medias - Unirea Urziceni 0-0

'41 Dudita trage puternic, dar mult peste poarta de la marginea careului

'34 Bud il dribleaza pe Burns si trage putin pe langa vinclul portii lui Arlauskis

'31 Kubala trage de la marginea careului peste poarta

'26 Arlauskis retine sigur sutul lui Kubala

'20 Arlauskis apara sutul lui Dudita

'16 Lazar patrunde pe partea stanga, ii centreaza in careu lui Boaru, acesta intoarce spre Grillo care trage puternic insa Brandan se arunca la sacrificiu si respinge mingea

'8 Paduretu executa o lovitura libera de la 30 de metri, Danalache loveste prost mingea cu capul din fata portii si ialomitenii rateaza o buna ocazie de gol

'5 mediesenii au inceput destul de avantat partida, inca nu s-a inregistrat vreo ocazie importanta de poarta