Brasovul lui Razvan Lucescu castiga derbiul nou-promovatelor cu FC Arges, reusita veteranului Robert Ilyes (46') fiind decisiva. Gazdele au practicat un joc pragmatic si au meritat, in cele din urma, victoria, in timp ce Argesul a parut o echipa anemica, incapabila sa puna in pericol poarta aparata de Dani Coman. Cu 30 de puncte acumulate, stegarii sunt la doar trei lungimi distanta in urma Stelei.

Fara gol primit in retur, Brasovul se anunta a fi una dintre candidatele la Cupa UEFA, mana lui Razvan Lucescu vazandu-se.

Prima repriza nu a fost una stralucita, ocaziile lui Roman, Surdu si Tames fiind singurele evenimente notabile.

Faza meciului s-a produs in minutul 46, atunci cand veteranul Ilyes a punctat cu un sut puternic, plasat in vinclul portii lui Bosneag.

Argesul a incercat sa revina in joc, dar fazele pitestenilor nu au avut clarviziunea necesara. Brasovul reuseste al doilea succes consecutiv acasa cu 1-0 (dupa meciul cu Steaua) si dovedeste ca este o nuca tare pe propria arena.

Cum s-a marcat golul:

46' Robert Ilyes deschide scorul cu un sut in viclu de la 18 metri. Pasa decisiva a venit de la Catalin Munteanu. Brasov - Arges 1-0

"Cupa UEFA e inca departe de noi. Am castigat meritat, am avut o gramada de ocazii. Roman va plati pentru eliminarea pe care a suferit-o. FC Arges este singura echipa care a avut parte de arbitraje perfecte", a declarat Dinu Gheorghe, presedintele Brasovului, la gsp.tv.

FC Brasov: 1. D. Coman - 5. Ezequias, 23. N. Constantin, 4. Abrudan, 20. I. Voicu - 7. C. Munteanu, 28. Adriano, 10. Ilyes, 14. M. Roman - 24. Surdu, 22. Buga

FC Arges: 1. Bosneag - 2. Stan, 25. Cazan, 3. Lacusta, 4. Bazzi - 10. Tames , 9. Tanase, 24. Stan, 11. Nastasie - 20. Iordache, 13. Dulcea