Steaua castiga, chinuit, prima partida din retur impotriva Iasiului, scor 1-0, reusita lui Bogdan Stancu (6') fiind decisiva. Ros-albastrii au arata inca o data ca au mari carente in joc (in special in faza de atac), in timp ce iesenii s-au aparat aproape tot meciul. Vicecampioana Romaniei bifeaza pana la urma cele trei puncte si se apropie, cel putin pana la meciul lui Dinamo, la sase lungimi distanta de prima pozitie.

Steaua lui Lacatus a inceput bine partida cu Iasiul, Bogdan Stancu, abonatul la gol al gazdelor, finalizand superb de la circa 11 metri o centrare deosebita a lui Ogararu. Era 1-0 din primele minute, iar publicul simtea ca va fi un meci mare din partea favoritilor.

Urmatoarele minutea aveau insa sa-i contrazica, Ghionea, Goian si compania intrand in acelasi joc de uzura, fara orizont si rautate. Rand pe rand, fazele stelistilor se opreau fie la Dayro Moreno (unul dintre cei mai slabi de pe teren) fie la Kapetanos, grecul fiind destul de greoi in joc.

De cealalta parte, Iasiul lui Bergodi a jucat dupa deviza important este sa nu primesti gol, oaspetii aparandu-se in unele faze cu toata echipa.

Nici cea de-a doua repriza nu a adus revirimentul dorit de spectatori. A continuat in schimb duelul dintre galerie si patron, acum intrand pe fir si Valeriu Argaseala, unul dintre cei mai contestati oficiali ai Stelei.

Kapetanos putea sa inchida meciul in ultimele 15 minute, dar Plesca a fost salutar in situatie de unu la unu cu atacantul vicecampioanei.

Lovitura de gratie era sa fie data in minutul 88 de Gavatorta (fotbalist intrat in a doua repriza), ieseanul evidentiidu-l pe Zapata intr-o faza in care s-a aflat singur in fata portii steliste.

S-a terminat pana la urma 1-0, dupa o partida in care Steaua nu a impresionat, dar a castigat trei puncte vitale pentru lupta de la varful ierarhiei.

Cum s-a marcat unicul gol:

6' Ogararu patrunde superb pe extrema dreapta, centreaza perfect, iar Bogdan Stancu, nemarcat, marcheaza sub transversala. Steaua - Iasi 1-0

Steaua: 1 Zapata - 18. Marin, 24. Ghionea (cpt), 3. Goian, 2. Ogararu - 14. Toja, 8. Ov. Petre, 10. Dayro Moreno, 16. Nicolita - 28. Stancu, 35 Kapetanos

Poli Iasi: 12. Plesca - 77. Buta, 24. Straton, 23. Ad. Ilie, 5. Pecnik - 30. P. Jovanovic, 7 Bersnjack, 30. Montiel, 25 C. Milea - 17. A. Cristea, 13 C. Bratu.