Liverpool castiga categoric marele derbi cu Manchester, de pe Old Trafford, scor 4-1, si redeschide lupta pentru titlu in Premier League. Cormoranii se apropie la numai 4 puncte de Diavoli gratie reusitelor lui Torres, Gerrard, Aurelio si Dossena, in timp ce pentru gazde a deschis scorul portughezul Cristiano Ronaldo. Bufonul partidei a fost sarbul Vidic, acesta gresind decisiv la golul lui Torres, pentru ca in minutul 75 sa fie eliminat.

Debutul de partida a apartinut celor de la United, Cristiano Ronaldo deschizand scorul in minutul 23, dintr-o lovitura de la 11 metri. Egalarea avea sa vina 5 minute mai tarziu, atunci cand Torres speculeaza o greseala imensa a lui Vidic, viitorul adversar al tricolorilor din preliminariile pentru Cupa Mondiala (il vom vedea pe 28 martie, la Constanta, in partida Romania - Serbia).

A doua repriza a fost un adevarat cosmar pentru campioana Manchester, Diavolii ramanand in inferioritate numerica, Vidic a fost eliminat in minutul 75. Ultimele 15 minute aveau sa aduca alte doua goluri ale oaspetilor, Aurelio (77') si Dossena (91') inchizand tabela la un sec 4-1 pentru Liverpool. Lupta pentru titlu din Premier League devine mai interesanta ca niciodata.

Cum s-au marcat golurile:

23' Reina il faulteaza pe Park, iar centalul dicteaza penalti. Cristano Ronaldo executa precis in dreapta, Reina ghiceste coltul, dar nu poate evita golul. United - Liverpool 1-0

28' Torres este angajat in adancime, ii fura mingea lui Vidic si il executa pe Van der Saar cu un sut plasat la coltul lung. United - Liverpool 1-1

44' Evra il faulteaza pe Gerrard, centralul dicteaza corect lovitura de la 11 metri. Executa in stanga portarului Steven Gerrard, Van der Saar atinge minge, dar nu o poate opri. United - Liverpool 1-2

77' Lovitura libera de la 22 de metri executata impecabil de Fabio Aurelio, Liverpool conduce cu 3-1 pe Old Trafford

90+1 Dossena primeste o pasa superba, iar de la 18 metri il executa pe Van der Saar cu un lob de efect. United - Liverpool 1-4

Manchester: Van der Saar - Evra, Vidic, Ferdinand, O'Shea - Park, Anderson, Carrick, Ronaldo - Tevez, Rooney

Liverpool: Reina - Aurelio, Skrtel, Carragher, Hyypia - Gerrard, Kuyt, Lucas - Mascherano, Riera - Torres