Unirea Urziceni a reparat greseala din etapa trecuta de la FC Arges (0-0) si s-a impus cu 2-0 in fata celor de la Pandurii. Ialomitenii s-au aruncat in atac inca din primele minute ale partidei, Todoran, Cardoso si Paduretu ratand, pe rand, sansa de a deschide scorul (`5, `8). In ciuda numeroaselor ocazii avute de Unirea Urziceni, scorul la pauza a ramas 0-0.

In repriza secunda insa, Dan Petrescu a facut cateva mutari care au schimbat radical soarta meciului. Rusescu inscrie pentru 1-0 (`61) dupa numai trei minute de cand a intrat pe teren. Pandurii a fortat egalarea pe finalul partidei, dar tot Urziceniul a marcat inca o data prin Varga, cu cinci minute inainte de minutul 90. Ialomitenii fac 39 de puncte in clasament si sunt la egalitate cu liderul Dinamo, dar "cainii" lui Rednic au un meci in minus.