Sahtior a pierdut deplasarea de la Moscova din cauza lui Razvan Rat. Romanul a jucat slab si l-a faultat in careu pe Krasic si Wagner Love a deschis scorul. Galata a condus cu 1-0 la Hamburg insa germanii au egalat, partida incheindu-se cu o bataie generala intre jucatorii celor doua echipe. Emre Asik a fost eliminat. Vukojevic a inscris unicul gol al partidei Dinamo Kiev - Metalist Harkov.

CSKA Moscova - Sahtior 1-0 (Sport Klub)

Marcatori: Love '50

Razvan Rat a fost cel mai slab jucator al lui Sahtior. Romanul l-a faultat in careu pe Krasic si Wagner Love a marcat singurul gol al partidei din penalty. S-ar fi jucat doua zile si CSKA nu ar fi reusit sa marcheze in poarta lui Pyatov. Zhirkov, Dzagoev si Valeri Berezutski au avut cateva situatii de gol, dar nu foarte periculoase. Luiz Adriano a avut cea mai mare ocazie a meciului insa, scapat singur cu Akinfeev, a tras peste poarta.

CSKA Moscova: Akinfeev - A. Berezutski, V. Berezutski, Ignashevich, Schennikov - Krasic, Semberas, Rahimic, Zhirkov - Dzagoev - Wagner Love

Rezerve: Pomazan, Odiah, Grigoriev, Mamaev, Kalouda, Caner, Carvalho

Sahtior Donetk: Pyatov - Srna, Ischenko, Chyrgrynskiy, Rat - Ilsinho, Duljaj, Hubschman, Fernandinho - Jadson - Luiz Adriano

Rezerve: Khudzhamov, Kucher, Lewandowski, Gai, Willian, Gladkiy, Moreno

Dinamo Kiev - Metalist 1-0

Marcatori: Vukojevic '54

Dinamo Kiev a invins Metalist si in campionat, cu 2-0, acum a reusit o victorie si in Cupa UEFA. Vukojevic a inscris din careu cu capul dupa un corner executat de Aliyev.

Dinamo Kiev: Bogush - Betao, Mikhalik, Sabljic, Ninkovic - Correa, Vukojevic, Aliyev, Eremenko - Milevskiy, Kravets

Rezerve: Shovkovskiy, Dopilka, Ghioane, Kravchenko, Cernat, Gusev, Zozuluya

Metalist Harkov: Goryainov - Obradovic, Gueye, Maidana, Gancarczyk - Edmar, Sliusar, Valyayev, Acevedo - Oliynyk - Jaja

Rezerve: Bazhan, Konyushenko, Selin, Berezovchuk, Barilko, Devic, Zeze

Hamburg - Galatasaray 1-1

Marcatori: Jansen '49 / Akman '32

Galata a facut un nou meci de poveste la Hamburg. Akman a deschis scorul la finele unui contraatac extraordinar. Germanii au avvut un corner, apararea Galatei a respins, mingea a ajuns la Lincoln care l-a lansat pe Akman si acesta a inscris din careu. Hamburg nu a cedat si imediat dupa pauza a egalat. Guerrero a centrat in careu, Petric a agatat mingea si i-a pasat-o lui Jansen care a tras puternic, peste mainile lui De Sanctis. Turcii au evoluat in zece, Emre Asik fiind eliminat in minutul 53. Partida s-a incheiat cu o incaierare intre jucatorii ambelor echipe.

Hamburg: Rost - Boateng, Alex Silva, Mathijsen, Aogo - Benjamin, Jarolim, Trochowski, Jansen - Petric, Guerrero

Rezerve: Hesl, Gravgaard, Torun, Pitroipa, Ndjeng, Rincon, Olic

Galatasaray: De Sanctis - Sabri, Emre Asik, Balta, Volkan Yaman - Ozbek, Akman, Arda Turan - Lincoln, Kewell - Nonda

Rezerve: Usak, Kaya, Guven, Yildiz, Serkan, Umit Karan, Hasan Sas

PSG - Braga 0-0

Marcatori: -

Edel, fostul portar al Rapidului, a debutat la PSG in Cupa UEFA si a reusit sa nu primeasca niciun gol. Francezii au fost la carma partidei insa si-au creat cea mai mare ocazie dupa o ora de joc. Rothen a sutat puternic si a nimerit transversala. Totul se va decide in retur.

PSG: Edel - Ceara, Traore, Camara, Armand - Makelele, Sessegnon - Chantome, Clement , Rothen - Luyindula

Rezerve: Landreau, Giuly, Hoarau, Kezman, Mabiala, Makonda, Barrada

Braga: Eduardo - Rodriguez, Evaldo, Leone, Pereira - Peixoto, Aguiar, Vandinho, Jorginho - Rentera, Alan

Rezerve: Felgueiras, Mossoro, Cesar, Cruz, Frechaut, Edimar, Matheus

Werder Bremen - St Etienne 1-0

Marcatori: Naldo '20

Werder a asaltat poarta oaspetilor inca din start. Almeida ('4), Tziolis ('5), Boenisch ('6) si din nou Almedida ('17) au amenintat buturile aparate de Janot. Scorul a fost deschis de uriasul fundas Naldo, care a finalizat la capatul unei faze frumoase lucrata cu Diego. In ciuda ocaziilor de ambele parti, tabela a ramas intacta pana la final.

Werder: Wiese - Baumann, Naldo, Pasanen - Tziolis, Frings, Jensen, Diego - Pizarro, Almeida

Rezerve: Vander, Tosic, Prodl, Fritz, Niemeyer, Rosenberg, Hunt

St. Etienne: Janot - Dabo, Sall, Benalouane, Varrault - Sauget, Mirallas - Hautcoeur, Machado, Dernis - Gomis

Rezerve: Viviani, Matuidi, Mansaly, Matsui, Riviere, Payet, Ilan

Manchester City - Aalborg 2-0 (Sport.ro)

Marcatori: Caicedo '7, Phillips '29

City a avut o evolutie entuziasmanta joi seara. Caicedo a deschis scorul dupa o patrundere printre fundasii centrali ai oaspetilor. Apoi, Phillips a marcat golul serii cu un sut la vinclu. Robinho a fost faultat in careu in prima repriza si nu a primit penalty. Gazdele s-au jucat cu ocaziile in timp ce Aalborg si-a irosit unica sansa importanta de a marca in finalul partidei: sut peste poarta trimis de Risgaard din lovitura libera de la 18 metri.

Manchester City: Given - Richards, Onuoha, Dunne, Bridge - Phillips, Zabaleta, Ireland, Elando - Robinho - Caicedo

Rezerve: Hart, Vassell, Etuhu, Garrido, Fernandes, Evans, Glauber

Aalborg: Zaza - Bogelund, Beauchamp, Jakobsen, Kristensen - Augustinussen - Caca, Johansson, Enevoldsen, Due - Shelton

Rezerve: Stenild, Risgard, Nielsen, Curth, Nomvethe, Traciy, Christensen

Marseille - Ajax 2-1 (M6)

Marcatori: Cheyrou '19, Niang '33 / Suarez '36 - penalty

Ajax a avut viata grea pe Stade Velodrom. Cheyrou a deschis scorul cu un sut puternic de la 25 de metri, fructificand pasa primita de la Ben Arfa. Niang a majorat scorul cu un gol din careu insa olandezii raman in cartile pentru calificare gratie golului din penalty marcat de Luiz Suarez.

Marseille: Mandanda - Bonnart, Civelli, Taiwo, Hilton - Cheyrou, Cana, Valbuena - Kone, Niang, Ben Arfa

Rezerve: Riou, Rodriguez, Mears, Zenden, Kabore, Samassa, M'Bami

Ajax: Vermeer - Alderweireld, Van der Wiel, Oleguer, Emanuelson - Vermaelen, Lindgren, Enoh - Aissati, Luis Suarez, Sulejmani

Rezerve: Stekelenburg, Silva, Cvitanich, Leonardo, Anita, Schilder, Blind

Udinese - Zenit 2-0

Marcatori: Quagliarela '85, Di Natale '90

Final incendiar la partida de la Udinese! Quagliarela a deschis scorul atunci cand mai erau cinci minute din joc, inscriind cu un sut puternic, sub bara, din pasa primita de la Pepe. In al saptelea minut de prelungire, Di Natale a majorat avantajul din lovitura de la 11 metri. Udinese este singura formatie italiana prezenta intr-o competitie europeana care are sanse mari sa se califice in sferturile de finala.

Udinese: Handanovic - Zapata, Coda, Domizzi, Pasquale - Inler, D'Agostino, Asamoah - Pepe, Quagliarela, Di Natale

Rezerve: Koprivec, Felipe, Zimling, Isla, Obodo, Sanchez, Flores

Zenit: Malafeev - Anyukov, Krizanac, Shirokov, Sirl - Tymoshchuk, Denisov, Zyryanov - Danny, Pogrebnyak, Huszti

Rezerve: Contofalsky, Kim Dong Jin, Ionov, Semshov, Fayzulin, Tekke