Vidic si Ronaldo au asigurat lui Manchester United prezenta in sferturile de finala ale Ligii Campionilor. Ibrahimovic si Adriano au trimis in bara in prima si in a doua repriza, spre disperarea lui Mourinho. Eto'o, Messi, Keita si Henry cu o dubla le-au oferit suporterilor Barcelonei inca o seara minunata. Makoun si Juninho au oferit putin suspans, insa Juninho a terminat meciul mai devreme, fiind eliminat. Porto s-a calificat mai departe gratie celor doua goluri inscrise in tur, in partida terminata la egalitate 2-2 cu Atletico Madrid. AS Roma a condus cu 1-0 pe Arsenal timp de 120 de minute. Cum in tur londonezii au castigat cu acelasi scor, s-a ajuns la penalty-uri, acolo unde Arsenal a castigat cu 7-6.

Manchester - Inter 2-0 (ProTV direct) (in tur 0-0)

Marcatori: Vidici '3, Ronaldo '48

"Sit down Mourinho, sit down Mourinho" strigau toti spectatorii englezi de pe Old Trafford. Vidici si Ronaldo au inscris amandoi cu capul si au asigurat lui Manchester prezenta in sferturi. Vidici a marcat pentru 1-0 dintre Samuel, Maicon, Cordoba si Santon, iar Ronaldo a majorat avantajul la o greseala a lui Zanetti. Ibrahimovic si Adriano au nimerit bara de doua ori, iar Mourinho isi vede linistit de Serie A.

Manchester: Van der Sar - O'Shea, Rio Ferdinand, Vidici, Evra - Cristiano Ronaldo, Carrick, Scholes, Park - Rooney, Berbatov

Rezerve: Foster, Anderson, Park, Evans, Fletcher, Gibson, Tevez

Inter: Julio Cesar - Maicon, I. Cordoba, Samuel, Santon - J. Zanetti, Cambiasso, Vieira, D. Stankovici - Ibrahimovici, Balotelli

Rezerve: Toldo, Maxwell, Figo, Cruz, Adriano, Muntari, Rivas

Barcelona - Lyon 5-2, in tur 1-1

Cand ii ai in echipa pe Xavi, Messi, Eto'o si Henry se pune doar problema scorului. Primul a dat doua pase decisive la golurile doi si cinci, Henry a reusit o dubla cu doua suturi plasate pe sub Lloris, Messi a facut faza meciului la golul trei, Eto'o a marcat la un minut dupa ce a irosit o mare ocazie iar Keita a pus bomboana pe coliva. Makoun si Juninho au sperat in revenirea lui Lyon, insa brazilianul l-a lovit in fata pe Daniel Alves si a fost eliminat inainte de final.

Barcelona: Valdes - Daniel Alves, Pique, Marquez, Silvinho - Xavi, Yay Toure, Iniesta - Messi, Eto'o, Henry

Rezerve: Pinto, Caceres, Krkic, Keita, Hleb, Busquetes, Sanchez

Lyon: Lloris - Clerc, Cris, Boumsong, Grosso - Ederson, Makoun, Toulalan, Juninho, Cesar Delgado - Benzema

Rezerve: Vercoutre, Bodmer, Kallstrom, Pjanic, Keita, Mounier, Tafer

AS Roma - Arsenal 1-0, 0-1, 6-7 la penalty-uri

Marcator: Juan '10

Au marcat la penalty-uri: Pizarro, Van Persie, Walcott, Baptista, Nasri, Montella, Denilson, Totti, Toure, Aquilani, Sagna, Riise, Diaby

Au ratat la penalty-uri: Eduardo, Vucinici si Tonetto

Ce bine a inceput Roma, pe Olimpico! Juan a deschis scorul in minutul 10 reluand dintre Gallas si Toure. Avantajul lui Arsenal fusese anulat. Atmosfera era incantatoare insa Spalletti a vrut sa fie precaut si a sigilat jumatatea de teren a Romei. S-a ajuns la penalty-uri. Doni a aparat sutul lui Eduardo insa in scena a intrat indolentul de Vucinici, care a vrut sa il ridiculizeze pe Almunia. Vucinici a tras pe mijloc, incet, insa portarul nu s-a aruncat si a aparat cel mai simplu penalty din cariera sa. Tonetto a cedat nervos si a ratat, sutand peste poarta.

AS Roma : Doni - Motta, Diamoutene, Juan, Riise - Taddei, Pizarro, Brighi, Tonetto - Totti, Vucinici

Rezerve: Artur, Aquilani, Felipe, Loria, Baptista, Montella, Menez

Arsenal: Almunia - Sagna, Gallas, Kolo Toure, Clichy - Diaby, Denilson - Eboue, Nasri, Bendtner - V. Persie

Rezerve: Fabianski, Eduardo, Vela, Walcott, Song, Djourou, Gibbs

FC Porto - Atletico Madrid 0-0, in tur 2-2

Marcatori: -

Portughezii s-au calificat in sferturi gratie dublei lui Lisandro Lopez din partida tur. Acasa, FC Porto a tras de acest egal, insa au avut cea mai mare ocazie la sutul lui Lisandro respins de Leo Franco in picioarele lui Lucho, care a fost blocat de apararea madrileana atunci cand se pregatea sa marcheze.

Porto: Helton - C. Sapunaru, Bruno Alves, Rolando, Cissokho - Lucho Gonzalez, Raul Meireles, Fernando - Rodriguez Hulk, Lisandro Lopez

Rezerve: Nuno, Stepanov, Mariano, Sektioui, Farias, Costa, Madrid

Atletico: Leo Franco - Perea, Ibanez, Ujfalusi, A. Lopez - Maxi Rodriguez, Raul Garcia, Assuncao, Simao - Aguero, Pongolle

Rezerve: Coupet, Pernia, Heitinga, Forlan, Maniche, Cuevas, Camacho