Dezastru la Steaua! Cu Lacatus in tribune, stelistii s-au incurcat pe terenul Brasovului lui Razvan Lucescu, scor 1-0, si sansele la titlu aproape ca nu mai exista pentru echipa din Ghencea. Dupa o prima repriza echilibrata, Steaua a inceput in forta repriza secunda, dar brasovenii au fost cei care au marcat la capatul unei faze fixe. Abrudan (`73) a reusit primul sau gol pentru FC Brasov.

Lacatus i-a aruncat in lupta pe Moreno, Lovin si Litu, dar Steaua a ramas fara nicio ocazie clara de a inscrie. Pe finalul partidei, nervii au cedat in tabara stelista si Ghionea a fost aproape sa se ia la bataie cu Razvan Lucescu.Steaua a ramas pe locul 6 in clasament, cu 30 de puncte, la noua puncte de liderul Dinamo, in timp ce FC Brasov a egalat la puncte pe FC Arges (27p).

Razvan Lucescu a stiut sa anuleze avantajele Stelei: "Meciul a fost foarte aspru, tensionat, dar, in orice caz,a fost un meci echilibrat. Steaua putea sa ne puna mari probleme prin valoarea jucatorilor Stelei, dar noi, prin spiritul de echipa, am reusit sa castigam. Cu foarte multa ambitie am luptat sa tinem piept Stelei pana la final".

Dinu Gheorghe, presedinte FC Brasov (Gsptv): "Nu stiu daca a contat ora. Am jucat mai bine. Am castigat pe merit, fara niciun dubiu. Razvan a reusit sa surprinda pe Steaua. Asteptam sa mai castigam si in deplasare la echipele astea mari. Probabil ca Stelei ii va fi foarte greu sa revina in lupta pentru titlu.

Acea altercatie a fost pe fondul tensiunii acumulate pe final. Chiar acum Razvan vorbeste cu Ghionea, asa ca lucrurile s-au calmat".

Massimo Pedrazzini, antrenor secund Steaua: "Sunt foarte dezamagit. A fost un meci dur, in care am muncit mult, dar nu castigat nimic si asta inseamna dezamagire.