FC Vaslui a invins cu 2-0 Poli Iasi si echipa pregatita de Viorel Moldovan se mentine in cursa pentru un loc de cupa europeana. Farkas ('24 si '35) a adus victoria gazdelor, marcand dupa doua lovituri de colt executate ca la carte. Portarul Branet, de la oaspeti, a parasit terenul la finalul primei reprize suferind o comotie cerebrala dupa un contact cu Pavlovic. Plesca, rezerva lui Branet, a fost si el lovit in cap de Pavlovic si a primit minute bune ingrijiri medicale. El a putut sa continue partida.

Prima repriza a fost la discretia gazdelor. Ljubinkovic si Gheorghiu l-au incercat pe Branet in primele cinci minute, dar fara prea mare succes. Farkas a fost omul meciului pentru vasluieni. Fundasul slovac a marcat doua goluri dupa doua faze identice: au fost doua lovituri de colt, la prima a prelungit Temwanjera, la a doua a participat Wesley, de fiecare data Farkas a fost gasit singur in careu si a marcat lejer. Temwanjera ('27) a avut si el o mare ocazie, sutand peste poarta dupa ce a scapat singur cu Branet. Wesley ('37) a trimis si el peste din apropierea portii iar primele 45 de minute s-au incheiat cu o faza dramatica: Branet a vrut sa retina o centrare trimisa de Gheorghiu insa Pavlovic l-a lovit in cap, fara intentie si portarul a suferit o comotie. Sapte minute a tinut interventia medicilor care i-au oferit primul ajutor. Branet a fost transportat la spital si se afla in afara oricarui pericol.

Vasluienii au inceput decisi si repriza a doua. Temwanjera (49) a fost blocat de Plesca, inlocuitorul lui Branet. Wesley ('50) a trimis in transversala, apoi Gheorghiu ('56) a trimis putin pe langa poarta. Iuresul vasluienilor se domoleste si iesenii ies la atac. Kuciak ('68) respinge senzational sutul lui Cristea ca dupa un minut, Miclea sa marcheze insa golul nu a fost validat pe motiv de offside. Wesley ('73) a mai avut si el o ocazie si doua minute mai tarziu are loc o faza incredibila: Plesca, portarul de rezerva, este lovit in cap de acelasi Pavlovic si cade ca secerat. Medicii au intervenit pe gazon insa portarul a putut continua meciul pana la capat.

FC Vaslui - Poli Iasi 2-0

Marcatori: Farkas '24, '35

Kuciak - Buhus, Ghencev, Farkas, Luz - Gheorghiu, Ljubinkovic, Pavlovic, Milisavijevic (Buhaescu '70) - Wesley (Zubar '83), Temwanjera

Branet (Plesca '45) - Buta, Ilie, Munteanu, Pecnik - Jovanovic, Gavatorta, Ignatov, Cristea - Bilba, Viveiros (Miclea '57)