Ricardo Fernandes a marcat in minutul 73 unicul gol al intalnirii Rapid - Farul Constanta (1-0). Giulestenii au evoluat repriza a doua cu un om in minus, Marius Constantin fiind eliminat in drumul spre vestiare deoarece a injurat arbitrul. Constantenii puteau egala pe final, insa Alibec a trimis putin pe langa poarta.

Prima repriza a fost foarte slaba. Niciuna dintre echipe nu si-a creat o ocazie clara de gol. Cea mai mare ocazie a avut-o Bozovic ('42). Djalovic a scapat singur spre poarta, Curca a iesit in intampinare, atacantul i-a pasat inapoi lui Bozovic insa sutul acestuia s-a dus peste poarta goala. In drum spre vestiare, arbitrul intalnirii l-a eliminat pe Marius Constantin. Fundasul a adresat injurii "centralului".

Ramasi in zece jucatori, giulestenii au atacat in valuri in repriza a doua. Djalovic ('56 si '65) trimite periculos spre poarta, dar Curca a aparat de fiecare data. Bozovic ('67) a tras peste poarta din lovitura libera, apoi Curca ('73) a aparat sutul puternic trimis de Spadacio. Rapid a marcat golul victoriei cu 13 minute inainte de final. Grigorie a centrat din corner, Maftei a prelungit pe spate si Fernandes ('77) a marcat de langa bara din dreapta. Visinii au incercat sa pastreze avantajul insa Alibec putea aduce egalarea. Chico a centrat in careu si Alibec ('86) a trimis in diagonala, putin pe langa poarta. Rapid a obtinut o victorie meritata insa Marius Constantin, Vasile Maftei si Ricardo Fernandes nu vor putea evolua in etapa viitoare, in meciul cu CFR, din cauza cumului de cartonase galbene.

Rapid:

Andrade - Maftei, M. Constantin, Fernandes, Bozovici - C. Lazar - Grigorie (Dica '91), Lazar, Spadacio, Cesinha - Djalovici (Joao Paolo '87), Dobroiu (Mardare '46)

Rezerve: Marinescu, Mardare, Perja, Ivelja, E. Dica, Pitbull

Farul:

Curca - Matel, Patrascu, Rastovac, Vulomanovici - Bacila (Pantele '61), Larie, Rusmir, Voiculet (Gosic '68) - Chico, Alibec

Rezerve: Vlas, Pahor, Mendy, Teekloh, Pantelie, Matei, Gosici

Grigore Sichitiu:

Sunt foarte bucuros, e o victorie meritata. Publicul a fost senzational. Acesti baieti meritau sa castige. Am gasit resurse interne si ne-am aratat forta. Am luptat fantastic cu toate problemele noastre.

Marian Rada:

Este dubios ca au primit galbene exact acei jucatori care ar fi fost suspendati pentru meciul de la Cluj. Dar in 10 oameni am avut un forcing total, am pus presiune si victoria noastra e meritata.