Numele lui Cosmin Olaroiu - interzis in presa saudita

de M.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 martie 2009, 20:11 Sport | Fotbal

Ministerul de Informatie din Arabia Saudita a trimis, luni, un fax tuturor redactiilor prin care anunta ca este interzisa publicarea oricarui articol despre antrenorul roman Cosmin Olaroiu, dupa incidentul petrecut, saptamana trecuta, in finala Cupei Coroanei Printului, informeaza Mediafax.

"De azi (n.r. - luni), este interzisa publicarea oricarui articol, editorial sau stire despre Cosmin Olaroiu. Numele sau nu poate aparea in ziare, fie ca e vorba de articole impotriva sa sau in sprijinul sau", a fost instructiunea primita de jurnalistii arabi.

Conform sursei citate, oficialii clubului Al Hilal isi continua demersurile pentru a-l putea pastra in functie pe Olaroiu, dar, in cazul in care acest lucru nu va fi posibil, seicii au doua variante: Victor Piturca si Luiz Felipe Scolari.

Echipa saudita, antrenata de Cosmin Olaroiu, la care este legitimat Mirel Radoi, Al Hilal, a castigat, vineri, Cupa Coroanei Printului, dupa ce a invins in finala, scor 1-0 dupa prelungiri, formatia Al-Shabab.

La finalul partidei, tehnicianul roman a facut o criza de nervi in momentul in care a vazut ca politistii nu le permit jucatorilor sai, care au urmarit meciul din tribune, sa patrunda pe teren pentru festivitatea de premiere. Dupa cateva momente in care a tipat la politisti, Olaroiu si-a scos tricoul de campion, l-a aruncat la pamant si a parasit stadionul, scena fiind filmata de camerele de luat vederi.


Citeste mai multe despre   






















4720 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    n-ar trebui sa ne miram (Miercuri, 4 martie 2009, 20:33)

    ionescu [anonim]

    asta e o tara democratica, nu? Si se respecta drepturile omului, nu exista cenzura, etc.
    • -6 (10 voturi)    
      Un moment de nebunie temporara ! (Miercuri, 4 martie 2009, 20:58)

      Ma Mutu [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      Nu e vorba de o tara democratica sau nu, este vorba ca pe tricou era poza printului mostenitor si in Arabia Saudita casa regala e respectata nu ca la noi Presedentia pe care toti cocalarii media au voie sa o terfeleasca !
      Olaroiu stia legea dar probabil ca era cu nervii la pamant datorita altor cauze !
      • +4 (8 voturi)    
        retardatule (Miercuri, 4 martie 2009, 21:38)

        xxx [anonim] i-a raspuns lui Ma Mutu

        ...pe ce planeta traiesti prietene ??... auzi... "in Arabia Saudita casa regala e respectata nu ca la noi Presedentia pe care toti cocalarii media au voie sa o terfeleasca ! " ... bai deci pe cuvant lumea asta e intoarsa pe dos... respect respect...da' nu lasa pe nimeni sa te calce in pcioare...si apropo de...presendentia romaniei....ma faci sa rad cand vad ce...tare esti...du-te si fa niste matanii in fata la cotroceni, ia vezi, iti iei si tu un scuipat de la no. 1 chelios al tarii ?? ... oricum prietene, e bine ca tu ai respect fata de "presedentie" :))) sa ne zici si noua cum ti-l manifesti
        • -5 (9 voturi)    
          explicatii (Miercuri, 4 martie 2009, 21:58)

          giovanni [anonim] i-a raspuns lui xxx

          Tu care parca ai fi fost crescut intr-o turma de magari se prea poate sa nu sti ce e ala respectul. Pe scurt, n-ai voie sa ragi cand ai chef, nici sa dai din copite in numele democratiei magarilor , nici sa jignesti ca esti prea destept. Vorba lui Giovanni: ...pe tine de destept ce esti!
          • 0 (0 voturi)    
            Citate din Fam Becali (Joi, 5 martie 2009, 8:50)

            Cony [anonim] i-a raspuns lui giovanni

            Giovanni, daca dai citate din Fam Becali...Lasati oamenii sa se exprime. XXX are pe undeva dreptate.
            Trebui sa respecti legile tari respective. Ca in Arabia Saudita te biciuie ca terfelesti numele familiei conducatoare si in UK doar o sa fii intr-un ziar ca fapt divers...Asta este lumea.
            Si nu-l mai cita pe Becali, te rog eu. Pute!
        • -2 (2 voturi)    
          prea multe xxx... (Joi, 5 martie 2009, 2:21)

          alin [anonim] i-a raspuns lui xxx

          adica.. esti intr-un regat.. cu o lege si o traditie de mii de ani.. calci in picioare traditia locului.. (ipocrizie totala avand in vedere ca dup-aia Olaroiu a declarat ca l-a scos ca-i era cald).. si vine xxx sa ne explice noua cum e cu respectul.
          daca o tara voteaza un presedinte si tu vii si zici 'no. 1 chelios al tarii' cam cat respect ai pentru poporul respectiv? realitatea este ca mai intai tre' sa te respecti pe tine ca sa-i respecti pe altii, ceea ce clar nu faci.. dupa numele pe care ti l-ai ales
          • 0 (0 voturi)    
            respect (Joi, 5 martie 2009, 8:53)

            Cony [anonim] i-a raspuns lui alin

            Parca era..."respecta-te ca si ceilalti sa te respecte" , nu? Ce ai scris acolo tu...nu prea are logica.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu este o tara democratica (Miercuri, 4 martie 2009, 21:32)

      Cony [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      Nu, Arabia Saudita nu este o tara democrata. Este un regat ...islamic..
  • +8 (8 voturi)    
    noroc cu petrolul (Miercuri, 4 martie 2009, 21:04)

    tyty [anonim]

    diferenta dintre arabia si somalia consta in existenta/lipsa petrolului, care a dus la bogatie/saracie. in rest sunt doar asemanari. pacat ca oamenii civilizati au ajuns slugi la acesti primitivi.
  • -3 (7 voturi)    
    Oaspete intr-o tara straina (Miercuri, 4 martie 2009, 21:29)

    Cony [anonim]

    In multii ani petrecuti in foarte multe tari, unele islamice, am invatat ca trebuie sa te supui legilor tarii in care traiesti. Cu atat mai mult in aceste tari islamice.
    Lui Olaroiu i-a iesit ingamfarea pe nas, s-a crezut ca este prin liga lui Mitica si daca a castigat si e bun (!?!) i se poate trece cu vederea un astfel de gest. Oli...trebui sa platesti pentru gestul tau! Ai aratat ca nu esti un profesionist.
  • -3 (5 voturi)    
    Scoala vietii... (Miercuri, 4 martie 2009, 21:51)

    Weather [utilizator]

    Crescut la casa lui Becali,sarmanul Oli si-a imaginat ca indiferent ce ii iese pe gura vor sari ziaristii sa ii linga.Ei bine acum poate realizeaza si el cum e cu normalitatea.Oricum a scapat ieftin,puteau aia sa joace fotbal cu capu lui....
  • +1 (5 voturi)    
    capcauni islamici (Miercuri, 4 martie 2009, 22:27)

    cocosila [utilizator]

    sper ca lumea sa nu mai depinda de petrolul arabilor cat mai curand iar bestiile astea islamice si primitive sa fie reduse la nivelul de trai si pretentiile africii.
  • 0 (2 voturi)    
    e cu buna crestere (Miercuri, 4 martie 2009, 23:30)

    Viorel [anonim]

    Olariu daca arata ca e bine crescut nu se ajungea aici ...

    Ce vrei preten cu jiji
  • 0 (0 voturi)    
    Nu stiu ce se (Joi, 5 martie 2009, 1:06)

    dami365 [utilizator]

    intampla.Am vazut multe comentarii pertinente si documentate votate negativ .Oare e seara in care nu se transmit manele pe "Taraf" ? Sau miercurea dupamasa e ziua in care cocalarii au mai mult timp liber ! E chiar asa greu de inteles ca intr-o tzara straina trebuie sa respecti obiceiurile ? E un regat, dar acolo nu se fac glumite precum englezii pe seama reginei lor !!!
  • 0 (0 voturi)    
    lasati (Joi, 5 martie 2009, 8:39)

    SOROS [anonim]

    mai lasati subiectul ca nu merita atata atentie.
    arabia saudita e cum se sti ca e...
    ce atata tevatura..iar olaroiu....cu accentele de super-antrenor sa o lase mai moale
    stia unde se duce..probabil ca i-au spus altii
    vorba lui balint-bine ca nu l-au arestat..
    se ajunge chiar la situatii diplomatice dificile...la extrem!!
  • 0 (0 voturi)    
    Prostul pe limba lui piere (Joi, 5 martie 2009, 12:52)

    travis [anonim]

    Idiotul de Olaroiu credea ca impresioneaza pe cineva cu fitele lui de 2 bani.Era acolo cu un contract baban,cum nu o sa mai vada neam de neamul lui,respecti regulile de acolo,si pe cel care-ti da banii.Daca-i spuneau sa mature terenul,aia trebuia sa faca.Nu-ti convine,pleci frate si stai la tv pe banii tai,mincind seminte(ca acum).Sau,primesti un sut in c.r si ai avion in 48 ore.Poate invata prostul cite ceva,el si ceilalti romani...
  • 0 (0 voturi)    
    PITURCA!!!!! (Joi, 5 martie 2009, 22:47)

    mit o'cannoo [utilizator]

    Dar cum sa nu, e disponibil Piturca sa mearga sa antreneze acolo. E unul din cei mai capabili antrenori romani, de o tinuta morala impecabila, etc, etc, etc... sa scapam dreaq mai repede de el :D
    Nea Piti, sa ai grija pe la aia pe acolo pt ca, dupa Sharia, daca te prinde la manglit ti se taie mana cu care ai comis-o.