Cristiano Bergodi obtine victorie la primul sau meci pe banca tehnica a lui Poli Iasi. Cristi Bratu ('55) a marcat unicul gol al intalnirii cu un sut plasat, din interiorul careului, dupa o cursa a lui Buta. Oltenii au evoluat aproape tot meciul cu un om in minus, Mitchell fiind eliminat pentru doua faulturi de "galben".

Costea ('20) putea sa marcheze in prima repriza, avand doua mari ocazii de gol in numai un minut: mai intai a reluat pe langa poarta mingea cu capul, apoi l-a lobat la urmatoarea faza pe Branet si bara din dreapta l-a salvat pe portar.

Mitchell a fost eliminat un minut mai tarziu pentru o impingere la Andrei Cristea, care s-a ciocnit violent de Mircea Bornescu. Atacantul imprumutat de Dinamo a facut apoi faza primei reprize: a trecut in viteza pe langa Soava, dar sutul sau a fost repins cu greutate de Bornescu. Centralul Sorin Corpodean nu a sanctional patru faulturi dure ale iesenilor in prima parte si nervii oltenilor incepeau sa cedeze.

Repriza a doua a inceput cu gazdele in atac, care au reusit sa deschida scorul. Desi au evoluat cu un om in plus, iesenii s-au retras in defensiva, Universitatea a atacat in valuri si Dorel Stoica ('78) a trimis in bara din apropierea portii. Branet ('82) s-a opus miraculos sutului trimis de Gaman, asediul oltenilor a fost total insa Poli reuseste o victorie extrem de importanta pentru salvarea de la retrogradare.

'90+4 Final: Poli Iasi - U Craiova 1-0

'90 oltenii executa bine o lovitura libera, mingea trece prin fata portii si trei jucatori ai alb-albastrilor trec incredibil pe langa egalare

'83 Branet a aparat incredibil sutul lui Gaman

'78 Stoica trimite mingea cu capul in bara

'73 iesenii s-au retras in aparare, Universitatea domina jocul insa nu isi creeaza ocazii

'65 actiune personala a lui Costea, atacantul trage pe langa poarta

'55 Gol Poli Iasi! Buta il depaseste pe Rose, centreaza in careu si Cristi Bratu deschide scorul cu un sut la coltul scurt: Poli Iasi - U Craiova 1-0

'49 Wobay trage peste poarta de la marginea careului

'46 a inceput a doua repriza

'45+2 Pauza. Poli Iasi - "U" Craiova 0-0

'45 ultimul sfert de ora s-a jucat pe contre, fara ca vreo echipa sa isi creeze mari ocazii de gol

'32 Andrei Cristea il depaseste in viteza pe Soava, suteaza din unghi aproape de vinclu insa Bornescu respinge in corner

'28 Balba il pacaleste pe Rose, tine mingea in teren si i-o paseaza lui Cristea aflat in mijlocul careului, dar sutul sau este blocat de Dorel Stoica

'24 Oprea a tras din lovitura libera destul de slab, Bornescu a respins in corner

'22 Mitchell l-a faultat pe Andrei Cristea care s-a ciocnit de Bornescu. Jucatorul Universitatii a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat

'20 Costea are doua mari ocazii in mai putin de un minut: mai intai a reluat pe langa poarta mingea cu capul, apoi l-a lobat pe Branet si bara din dreapta l-a salvat pe portar

'11 Bornescu retine centrarea lui Oprea

'9 Viveiros ii paseaza in careu lui Munteanu, insa aparatorul gazdelor a tras peste poarta lui Bornescu

'4 Gangioveanu profita de o nesincronizare in apararea ieseana, dar sutul sau nu gaseste cadrul portii