Fotbalistul Maximilian Nicu, subiect fierbinte in presa germana

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Marţi, 24 februarie 2009, 15:10 Sport | Fotbal

Maximilian Nicu a fost solicitat sa joace pentru nationala de fotbal a Romaniei, in calificarile pentru Campionatul Mondial din 2010. Mijlocasul german cu origini romane, de la Hertha Berlin, are insa o problema: ii trebuie pasaport romanesc. Zilele trecute a solicitat in regim de urgenta cetatenie romana, iar acum presa germana sare in sus.

„Ce-i cu Unspele nostru national?” se intreaba aceasta, si „Pierde Germania, in favoarea Romaniei, un potential jucator la Nationala?” Nicu declara: „Nu pot sa astept dupa Germania. Sunt la o varsta la care nu mai am mult timp”.

Un reprezentant al Federatiei Romane de Fotbal l-a contactat pe fotbalistul remarcat la Hertha, ajunsa in topul BundesLigii, si l-a chemat la Nationala Romaniei. Pus in fata contra-ofertei, directorul sportiv al Federatiei Germane de Fotbal, Oliver Bierhoff, ar fi declarat, citat de Bild: „Nicu e un jucator interesant, insa intern n-am discutat despre el. Trebuie sa se pronunte pentru Germania, inainte de a deveni tema de discutie”. Nicu contreaza: „De ce m-as pronunta pentru o echipa care nu m-a chemat?”  

Maximilian Nicu (26 de ani), provine dintr-o familie de romani stabiliti in Germania acum peste 30 de ani. Costela si Alexandru, parintii lui Maximilian, au locuit la Bucuresti, inainte de fuga peste hotare, in 1977. In casa se vorbeste si romaneste, fotbalistul a fost pe litoralul Marii Negre si atmosfera mai relaxata din tara i-ar fi placut mult.  

Nicu e insa doar cetatean german, iar pentru a juca in nationala de fotbal a Romaniei ii trebuie cetatenie romana. Zilele acestea, el si-a depus cererea de acordare urgenta a cetateniei romane, la sectia consulara a Ambasadei Romaniei la Berlin. De problema se ocupa „personal, consulul Remus Marasescu” (Bild).

Ascensiunea lui Nicu in ultimii ani in fotbalul de club nemtesc a fost rapida. De la Wehen, formatie din liga a treia, unde a fost desemnat in 2005 drept cel mai bun jucator, el a trecut la Wacker Burghausen, formatie din liga a doua germana. In 2008, el a trecut in prima liga.

Pierde Germania un potential jucator in Nationala? se intreaba presa germana. Pana acum, se pare ca da, deoarece antrenorul Joachim Löw a nominalizat alti trei fotbalisti, pentru largirea lotului. Pe de alta parte, „Romanii sunt total implicati si euforici” a declarat Nicu pentru Bild. „Peste patru saptamani ar urma sa joc deja in calificarile pentru WM, contra Sarbiei si Austriei”.  

El mai adauga: „Ar fi o si mai mare onoare pentru mine, sa joc pentru Germania. Insa cert e ca momentan n-am de ales. Din partea germana, n-am auzit nimic”.


Citeste mai multe despre   























3177 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    maximilian (Marţi, 24 februarie 2009, 15:25)

    gogu [anonim]

    Domnilor, era si timpul sa le mai tragem si noi la altii, ca atitia romani au devenit "cetateni" ai altor tari doar ptr a participa la intreceri sportive.Asa ca tot innainte si sa auzim de cit mai multi.Bravo Maximilian!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Asa e, corect (Marţi, 24 februarie 2009, 16:57)

      Romanescu [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Sa speram ca va lua rapid cetatenia la care are dreptul, pentru ca ambii sai parinti sunt etnici romani si chiar cu cetatenie romana pana in 1977 (poate ca ceausescu nici nu le-a retras-o).

      Germania are destui "naturalizati" turci, n-are rost sa mai cumpere si un roman.

      Max se simte bine in Romania, e printre romanii lui, limba o vorbeste bine, e fotbalist cu destul talent si poate juca in orice nationala europeana de buna calitate.

      Sper ca pe viitor sa mai fie astfel de cazuri, ca pana acum doar vesticii au tot profitat de romani emigrati sau nascuti pe alte meleaguri.
  • +1 (1 vot)    
    Bild (Marţi, 24 februarie 2009, 15:27)

    G [anonim]

    In Bild doar, calm down...
  • -1 (3 voturi)    
    Pina acu doua saptamini (Marţi, 24 februarie 2009, 16:10)

    Claude [anonim]

    nici nu stia lumea de el....
  • 0 (2 voturi)    
    o fi Nicu asta vreun nou Hagi? (Marţi, 24 februarie 2009, 16:20)

    costica [anonim]

    da, e frumos ca omul nu a uitat ca e roman, dar ce sanse sunt sa devina un om de baza al echipei?Inteleg ca in 2005 (la 23 de ani) juca prin "B", Hagi la varsta lui deja avea Supercupa Europei in palmares si fusese de cateva ori capitanul nationalei...
    • 0 (0 voturi)    
      cine n-are batrini... (Luni, 2 martie 2009, 17:48)

      Hermannescu [anonim] i-a raspuns lui costica

      ....numa' calm, Maxi e un "strain" la nationala bautorilor de URSUS si are toate sansele sa si ramina asa... Inca nu e batrin, Luca Toni a ajuns la nationala chiar mai batrin (...cu intreruperi se si lasase de fotbal, era mecanic auto!!!) si le tot "infige" tuturor, nashpa ca a mai ajuns si campion mondial...!
  • 0 (2 voturi)    
    va regreta (Marţi, 24 februarie 2009, 16:45)

    vio [anonim]

    un singur cantonament cu mutu si ceilalti manelisti si-i trece...Nicusor, stai tata acolo unde esti, ca stai bine!
    • +1 (1 vot)    
      tare vio (Marţi, 24 februarie 2009, 18:31)

      Balamuc [anonim] i-a raspuns lui vio

      Chiar ca ii trebuie doar un cantonament cu Mutu si Tamas, se imbata si se drogheaza astia, cad pe scari, ii trag palme peste ceafa, dupa aia nu stie cum sa se care mai repede inapoi.
  • 0 (0 voturi)    
    Bild (Marţi, 24 februarie 2009, 16:49)

    gogu [anonim]

    E un fel de Libertatea
    • +3 (3 voturi)    
      bild... (Marţi, 24 februarie 2009, 17:24)

      dani [anonim] i-a raspuns lui gogu

      ...e un mare concern de presa, cu audienta de peste 4.500.000 de cititori zilnici. Informatiile lor sunt bine documentate -uneori chiar sursa pentru agentiile de presa- insa imbraca asa-numitul limbaj si "forma" Bild, pentru a fi accesibile unui mare segment de piata, cu o educatie de nivel mediu.
      • 0 (0 voturi)    
        j'aime flaner sur les grands boulevards (Miercuri, 25 februarie 2009, 8:49)

        chenar [anonim] i-a raspuns lui dani

        Liga in care joaca "Bild" se numeste in germana Boulevard(-Presse), din motive necunoscute mie. Insa notiunea de "tabloid" - dupa estimarile mele, de origine recenta - ar putea fi atasata cu usurinta tocmai la "Bild", cuvantul insemnand printre altele si tablou.
        • 0 (0 voturi)    
          si imagine (Miercuri, 25 februarie 2009, 10:57)

          dani [anonim] i-a raspuns lui chenar

          Nu stiu daca tabloid vine de la tablou:)
          Bild inseamna si imagine, iar scopul bulevardierului cu pricina, aparut in 1952 sub numele Die Bild-Zeitung a fost de pionierat: inlocuirea unei mari parti din textul ziarelor, cu imagini (fotografii si grafici)
          care sa fie rapid percepute de un public grabit, dar curios de stiri si dispus sa cumpere ziare.
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 24 februarie 2009, 17:01)

    Gellu [anonim]

    Un sincer BRAVO atat pentru el, cat si pentru parintii care i-au dat o asemenea educatie!
    Cred ca este pentru prima data cand cineva face drumul invers, din Occident in Romania.
    Sa dea bunul Dumnezeu si sa ajunga pe culmile performantei fotbalistice, dar pentru mine este mult mai important GESTUL pe care l-a facut , chiar daca in prezent este cetatean german.
    Sangele apa nu se face!
  • 0 (0 voturi)    
    Revenire (Miercuri, 25 februarie 2009, 8:27)

    mihai [anonim]

    Super! Sper sa vina in Romania si sa joace pentru nationala. In plus ii doresc sa-i mearga bine aici.
  • 0 (0 voturi)    
    Nedumerire (Miercuri, 25 februarie 2009, 11:18)

    Gigi Becali [anonim]

    "Atmosfera mai relaxata din tara..." Pe bune?