Inter si Manchester pastreaza suspansul calificarii in sferturile Champions League pentru returul de pe Old Trafford, dupa un 0-0 la Milano. Cristi Chivu a bifat toate minutele la gazde, evolutia sa fiind in general una buna. Barcelona face un pas important catre calificare dupa 1-1 la Lyon, in timp ce Arsenal invinge Roma gratie unui penalti fructificat de olandezul Van Persie. FC Porto reuseste sa plece neinvinsa de la Madrid, scor 2-2, intr-o partida in care Atletico a condus de doua ori.

FINAL Olimpique Lyon - Barcelona 1-1 (Juninho 7' - Henry 67')

Reusita serii i-a apartinut lui Juninho, brazilianul reusind un gol fabulos din lovitura libera. Barca a replicat prin Henry, reusita francezului facandu-i pe catalani favoriti la calificare. Returul de pe Nou Camp se anunta unul incendiar.

Formatii:

Lyon: Lloris - Grosso, Boumsong, Cris, Mensah - Ederson, Juninho, Toulalan, Makoun, Keita - Benzema.

Barcelona: Valdes - Puyol, Marquez, Pique, Dani Alves - Busquets, Toure, Xavi - Henry, Eto'o, Messi.

FINAL Inter Milano - Manchester United 0-0

Partida de pe Giuseppe Meazza a avut doua reprize distincte, Manchester fiind superioara in primul mitan, in timp ce a doua repriza a fost una in general echilibrata. Cu orice rezultat de egalitate cu goluri marcate, trupa lui Mourinho se califica in sferturile Ligii Campionilor. Chivu a bifat toate minutele partidei, capitanul tricolorilor avand o evolutie buna.

Formatii:

Inter: Julio Cesar - Santon, Chivu, Rivas, Maicon - Muntari, Cambiasso, Zanetti - Stankovic, Adriano, Ibrahimovic.

Manchester: Van der Sar - Evra, Rio Ferdinand, Evans, O'Shea - Park, Giggs, Carrick, Fletcher - Ronaldo, Berbatov.

FINAL Atletico Madrid - FC Porto 2-2 (Maxi Rodriguez 3', Forlan 45+2' - Lisandro 22', 72')

Golurile lui Maxi Rodriguez si Forlan au dat sperante gazdelor de la Atletico Madrid, dar lusitanii au replicat de fiecare data prin Lisandro (a bifat o dubla). Porto a devenit favorita la calificare (cel putin pe hartie), tinand cont de faptul ca returul va avea loc pe Dragao.

Formatii:

Atletico: Franco - Lopez, Ujfalusi, Ibanez, Seitaridis - Simao, Garcia, Assuncao, Rodriguez - Aguero, Forlan.

Porto: Helton - Cissokho, Alves, Rolando, Sapunaru - Meireles, Fernando, Lucho - Rodriguez, Hulk, Lisandro.

FINAL Arsenal - AS Roma 1-0 (Van Persie 37' pen)

Reusita din penalti a lui Van Persie ii indeparteaza, cel putin pana la partida retur, pe romani de visul de a juca finala Champions League pe propria arena. Roma trebuie sa invinga la doua goluri diferenta pentru a se califica in primele opt echipe din Liga Campionilor.

Formatii:

Arsenal: Almunia - Clichy, Toure, Gallas, Sagna - Nasri, Diaby, Denilson, Eboue - Van Persie, Bendtner.

AS Roma: Doni - Riise, Mexes, Loria, Motta - Brighi, De Rossi, Taddei - Perrotta, Baptista, Totti.