Revolutia din fotbal continua/ Cartonasul portocaliu, ultima inventie

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 23 februarie 2009, 15:39 Sport | Fotbal

Cartonasul rosu ar putea avea inca un "frate" mai mic...
Foto: AGERPRES
Pierluigi Colina, seful arbitrilor din Italia, a declarat ca fotbalul din Peninsula este dispus sa experimenteze ultima gaselnita din lumea sportului rege, cartonasul portocaliu, informeaza Gazzetta dello Sport.

International Footbal Association Board (IFAB) studiaza posibilitatea si oportunitatea introducerii unui asemenea cartonas in fotbal. Reuniunea in cadrul careia se va discuta despre aceasta inovatie va avea loc la Manchester, in data de 28 februarie.

Propunerea a fost facuta de catre Federatia de Fotbal din Irlanda de Nord, oficialii acestui for precizand ca "exista situatii in care cartonasul rosu ar fi excesiv, iar cel galben prea putin sever".

Astfel, fotbalistul care ar urma sa primeasca respectivul cartonas portocaliu va parasi terenul de joc numai pentru cateva minute, el putand reveni in partida dupa terminarea pedepsei (precum eliminarile din handbal).  

In alta ordine de idei, Colina a mai precizat ca in Serie A ar putea aparea un al doilea arbitru, care sa-l ajute pe central.


Citeste mai multe despre   























7313 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    hahaha (Luni, 23 februarie 2009, 16:29)

    cristi [anonim]

    mult prea tare, de parca nu se jucau efectiv maxim 40 de minute, acum se mai fura vreo 5-6, ca oboseau baieteii...
    Daca s-ar opri cronometrul cand nu se joaca da, s-ar merita chestiile astea. Atunci si-ar merita banii leprele astea.
  • +1 (3 voturi)    
    e foarte buna ideea de eliminare temporara (Luni, 23 februarie 2009, 16:39)

    adrian [anonim]

    as vrea sa-l vad eu pe portarul care mai trage de timp. m-am gandit la asta mai demult. sa fie si schimbarile efectuate in totalitate sau sa nu poata fi inlocuit un jucator de camp cu un portar. impreuna ar fi perfecte pentru a elimina lipsa de fair-play a portarilor.
    • +1 (1 vot)    
      exact .... (Luni, 23 februarie 2009, 16:58)

      asd [anonim] i-a raspuns lui adrian

      ar fi ideala o eliminare spre exemplu pe 10 minute a unui portar care trage din timp, sau pentru reprosuri si insulte la adresa arbitrului, gesturi obscene fata de suporteri samd....
  • +1 (7 voturi)    
    o prostie (Luni, 23 februarie 2009, 17:18)

    ionel [anonim]

    Este propunere negandita.
    -eliminarea temporara poate fi chiar un avantaj, jucatorul respectiv putand sa se odihneasca si sa revina cu forte proaspete pe finalul meciului, e un avantaj pt formatia sa.
    -daca portarul ar fi eliminat temporar trebuie introdusa inlocuirea provizorie cu portarul de rezerva
    -eliminarea temporara ar distruge jocul pt echipa in inferioritate temporara va trage si mai mult de timp si nu va mai ataca asteptand sa treaca minutele pana se intoarce in teren jucatorul eliminat.

    Cartonasul rosu nu este cum zice Colina o pedeapsa prea dura. Este pedeapsa pentru una sau mai multe infractiuni dure sau nesportive. Chiar ar fi bine sa se dea mai des cartonase galbene si rosii ca sa se reduca numarul faulturilor si tragerilor de timp.
    • +1 (5 voturi)    
      eliminarea avantaj?! (Luni, 23 februarie 2009, 17:39)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui ionel

      cum sa fie avantaj eliminarea? ce-l impiedica sa se odihneasca si acum?
      • 0 (4 voturi)    
        poate fi (Luni, 23 februarie 2009, 19:52)

        ionel [anonim] i-a raspuns lui mihai

        cum spuneam: jucatorul eliminat temporar atunci cand se intoarce este in mod cert intr-o stare fizica mai buna decat toti adversarii sai care au jucat din primul minut. Si este mai odihnit tocmai in faza finala cand majoritatea jucatorilor acuza oboseala si cand poate fi vorba de faza decisiva a partidei (cu atat mai mult daca e vorba de prelungiri).

        ce-l impiedica sa se odiheasca pe teren? Antrenorul. In mod normal antrenorul scoate din teren jucatorii care nu mai fac fata si se odihnesc pe teren.
        • +1 (3 voturi)    
          poate (Luni, 23 februarie 2009, 20:45)

          .sin [anonim] i-a raspuns lui ionel

          cred ca nu iti dai seama ce vorbesti. daca tu chiar crezi ca un jucator in minus este avantaj pentru o echipa,atunci nu ai nici o treaba cu fotbalul :)Daca ar fi cu adevarat avantaj atunci de ce l-ar opri antrenorul pe jucator sa se odihneasca :) ca doar este in "avantajul echipei lui . =))
        • +3 (3 voturi)    
          Ionel Ionelule (Marţi, 24 februarie 2009, 1:41)

          Cojones [anonim] i-a raspuns lui ionel

          Esti in offisde de data asta:

          1. Un jucator poate sa stea in careu la el si sa se odihneasca, nu trebuie sa iasa de pe teren cu cartonasj portocaliu pentru asta
          2. Se pare ca n-ai facut niciodata sport. Un jucator care depune efort 50 de minute si sta 10 minute eliminat, va fi practic rupt. Trebuie sa continue sa alerge pe margine, altfel ii trebuie alte 10 minute sa intre in ritmul partidei, si oricum va risca contracturi sau rupturi musculare
          3. O echipa este dezavantajata CLAR 10 minute fara un jucator. Schema lor tactica va fi data peste cap: asezari la cornere, faze fixe, etc.

          Deci ...
        • 0 (0 voturi)    
          avantaj?! (Marţi, 24 februarie 2009, 14:19)

          outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui ionel

          Ionel, pai cum sa fie un avantaj? "Odihnesti" un jucator (a se intelege "il scoti din ritm") si ii obosesti mai tare pe restul. Colina stie ce vorbeste. E om cu mare experienta in arbitraj, nu doar comentator pe forum ca noi. :)
    • +2 (2 voturi)    
      pentru o prostie (Luni, 23 februarie 2009, 18:57)

      Andreiy [anonim] i-a raspuns lui ionel

      Daca vrea un jucator poate sa se odihneasca in teren si fara sa il paraseasca.

      Nu cred ca era vorba de un cartonas galben pentru trageri de timp. Iar daca echipei ii convine scorul atunci fii sigur ca se apara si in 9 si in 10 si in 11 si in 17.
      • -1 (3 voturi)    
        nu ne prea intelegem (Luni, 23 februarie 2009, 19:58)

        ionel [anonim] i-a raspuns lui Andreiy

        daca un jucator se odihneste in teren e taxat de suporteri si de antrenor, care il inlocuieste.

        Bineinteles ca daca unei echipe ii convine scorul se apara si in 10 si in 11. Aici nu e vorba de asta. Este vorba de faptul ca, in plus fata de situatia in care-i convine scorul, cam orice echipa se va apara timp de 10 minute cat e eliminat temporar jucatorul, SI DACA NU-I CONVINE SCORUL. Va fi deci mai mult fotbal destructiv si mai multe trageri de timp
    • +1 (1 vot)    
      ionel vs colina /:) (Marţi, 24 februarie 2009, 10:50)

      ares [anonim] i-a raspuns lui ionel

      ionele...dute si arbitreaza tu atatia ani la nivel inalt precum Colina, sa devii la fel de faimos si respectat precum este el, si apoi poti sa formulezi o parere contrara lui....pana atunci cred ca este indreptatit sa spuna o parere care cred ca este cu mult mai pertinenta decat ce spui tu de dupa biroul calculatorului. Eliminarea temporara intradevar il odihneste pe jucator, dar ofera echipei aflate in superioritate un avantaj.
  • +2 (4 voturi)    
    Inlocuire (Luni, 23 februarie 2009, 17:45)

    Tequila [utilizator]

    In loc de eliminare temporara, sa se faca inlocuirea fortata a jucatorului pe toata perioada meciului. Echipa ar irosi o inlocuire pentru fiecare cartonas portocaliu.

    In alta ordine de idei, cum se aduna cartonasele?
    portocaliu+portocaliu = galben sau rosu?
    galben+portocaliu = galben sau rosu?
  • +2 (2 voturi)    
    @ionel (Luni, 23 februarie 2009, 20:48)

    .sin [anonim]

    chiar nu iti dai seama ca gresesti? la fel ca in cazul antrenorului, de ce ar taxa suporterii un jucator care se odihneste , daca aceasta ar fi un "avantaj" pentru echipa cu care tin?
  • 0 (4 voturi)    
    Eu cred. . . . (Marţi, 24 februarie 2009, 8:26)

    Vali Cel Batran [anonim]

    . . . . cu mintea mea de profan in materie, ca daca la 3 sau 5 faulturi comise de o echipa s-ar acorda o lovitura de la 11 m in defavoarea ei la sfarsitul meciului, alta ar fi atmosfera pe teren. Ce ziceti? Ar mai fi nevoie de cartoane portocalii rosii sau de alta culoare?
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 24 februarie 2009, 10:40)

    Sol Badguy [anonim]

    Ar trebui sa se aplice mult mai usor sanctiuni pentru a impune cu forta fair-play-ul celor care nu il au. Pentru orice gest nesportiv, simulare, injurii sau proteste la adresa arbitrului cartonas galben. Pentru orice fault "tactic", adica intentionat, la anti-joc, cartonas rosu. Pe mine cel mai mult mai enerveaza simularile. Cat de nesimit sa fii pt a plonja in careu cerand apoi 11m ca milogu, stiind ca o tara intreaga te vede cat esti de penal la TV? As da rosu direct pentru orice simulare evidenta. Trebuie pusa bata pe ei, pt ca 95% dintre fotbalisti sunt niste jigodii. Am zis.
  • -2 (2 voturi)    
    ciudat... (Marţi, 24 februarie 2009, 11:49)

    liviu_ [utilizator]

    o regula mult mai buna ar fi sa se opreasca cronometrul cat nu se joaca... ca si asa din 90 de minute se joaca 50 sau 55...

    asta cu cartonasu portocaliu e cam aberanta...
    da este avantajata echipa cu jucaotul eliminat, dar acest lucru va fi in detrimentul fotbalului, pentru ca o sa se bage 10 min cu fundu-n poarta...
  • +2 (2 voturi)    
    camera (Marţi, 24 februarie 2009, 13:24)

    mircea [anonim]

    Ce atatea cartonase. Sa se accepte verdictul reluarilor , cel putin la turneele finale
  • 0 (0 voturi)