VIDEO Micul Zidane: vezi ce poate face un copil de 6 ani pe terenul de fotbal

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 18 februarie 2009, 12:07 Sport | Fotbal

E mic, dar talentat
Foto: youtube.com
Il cheama Madin Mohammed. S-a nascut in Algeria, dar familia lui s-a mutat in Franta. Are 6 ani, este legitimat la clubul francez Roubaix iar Chelsea si Real Madrid sunt cu ochii pe el. Federatia franceza de fotbal i-a oferit copilului o bursa scolara pentru ca i-a impresionat pe toti cu talentul sau. Ce reuseste sa faca atunci cand are mingea la picior este incredibil pentru un copil de varsta sa.

"Are un talent uimitor. Ii place foarte mult fotbalul, poate sa trimita mingea in diagonala, sa o controleze, sa o paseze, sa o trimita printre picioarele adversailor, este chiar spectaculos cand are mingea la picior. E un mic magician", a spus presedintele clubului.

Copilul a atras atentia marilor cluburi europene care au inceput sa il monitorizeze.





Citeste mai multe despre   





















11618 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Zidane? (Miercuri, 18 februarie 2009, 12:40)

    Radu [anonim]

    Totul e să nu-i aibă pe fraţii Becali impresari sau să ajungă pe la Steaua, că va fi vai şi-amar de viaţa lui! :)
  • +4 (4 voturi)    
    Comentati asupra topicului (Miercuri, 18 februarie 2009, 13:19)

    Sorcerer [utilizator]

    Aici nu e vorba nici pe departe de Steaua. Ce naiba, e un copil talentat. Haideti sa nu o mai luam pe campii, cum au unii obiceiul. Pustiul e extrem de talentat, nu mi se pare o idee buna sa fie deja luat in vizor chiar de la 6 ani. Trebuie sa fie lasat sa creasca. Mi-a placut ca ii facea si pe aia mai mari ca el :)
  • -3 (9 voturi)    
    Protectia copilului (Miercuri, 18 februarie 2009, 13:25)

    sfr [anonim]

    Inca un articol din ciclul, "copii abuzati". Dece nu prezentati copiii cu talent la matematica, la scris, la citit, la desen, la vioara, etc. O astfel te societate incercati sa promovati? de circari si arlechini.?Ce este de admirat aici? care este marea realizare? La ce foloseste unamitatii acrobatia lui Zidan sau Nadia?
    • +5 (5 voturi)    
      talent vs abuz (Miercuri, 18 februarie 2009, 14:06)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui sfr

      stie cu vioara sau matematica = talent
      stie cu mingea sau gimnastica = abuz
      cat despre talent la "citit" eu n-am mai auzit...
      indiferent ce talent are.. atat timp cat ii place e de bine.. iar acest "mic Zidane" pare ca se distreaza de minune!
    • +4 (6 voturi)    
      da!! (Miercuri, 18 februarie 2009, 14:31)

      starchaser [utilizator] i-a raspuns lui sfr

      subscriu!! Nu spun nu sportului, pentru ca miscarea este esentiala in viata, dar, aceasta promovare exclusiva a talentelor sportive in detrimentul talentelor in alte domenii (cum ar fi: matematica, informatica, chimie, samd) duce la crearea unor modele sociale doar din aria promovata. La fel se intampla si cu promovarea tuturor fufelor care se parinda prin paturile milionarilor de carton. Oameni buni, avem nevoie de talente, dar sa pastram o echitate in promovarea lor.
      • +4 (4 voturi)    
        promovare (Miercuri, 18 februarie 2009, 15:05)

        gabone [utilizator] i-a raspuns lui starchaser

        referitor la echitate in promovare: acum cateva zile era promovat un olimpic roman.. http://student.hotnews.ro/stiri-burse_stagii-5415832-olimpic-matematica-mereu-poate-cineva-care-intreaca-urmatorul-concurs.htm

        Zidane este ambasador Unicef nu circar..
        Nadia ne reprezinta in lumea intreaga, nu e un arlechin..

        Mens sana in corpore sano !!!
        • +1 (1 vot)    
          de acord cu tine... (Miercuri, 18 februarie 2009, 16:39)

          starchaser [utilizator] i-a raspuns lui gabone

          .. am vazut si eu articolul, si mi-a placut.. eu sint sigur ca sunt mai multi din diferite domenii care merita promovarea, faza este ca nu sunt cautati si intervievati.
          Stiu de Zidane, si de Nadia.. ii respect pentru munca lor.. au ajuns unde au ajuns cu multa munca, foarte multa.. ceea ce este paradoxul romanilor.. ii admiram pe Hagi si pe Nadia pentru ceea ce au facut, si pentru ceea ce fac.. dar uitam ca e nevoie de eforturi sustinute sa ajungi acolo.. nimeni nu vede asta.. dar, vrem sa ajungem ca monica columbeanu/guta/copchilul minune/jiji.

          Si sa incheiem satiric: Mens sana in corpore barosano :)
          • +2 (2 voturi)    
            Fiecare cu sansa si alegerile lui.. (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:38)

            gabone [utilizator] i-a raspuns lui starchaser

            parerea mea: buna logica pana la un pct... insa ai terminat cu guta si monica.. si nu inteleg cum ai ajuns pana acolo.. era vorba de un copil de 6 ani talentat la "fotbal".
            In orice domeniu, daca nu-ti folosesti talentul corect, dai in partea cealalta: matematicieni si informaticieni ajung hackeri.. fotbalistii ajung drogati si violenti.. cantaretii ajung manelisti.. fiecare padure cu uscaturile ei..
            asta nu inseamna ca tre sa-i laudam/incurajam/promovam doar pe cei care fac matematica/pictura/etc.. Asta era toata ideea...
            Ca peste 15-20 ani acest copil va ajunge sa-si arate valoarea sau va trage niste praf pe nari.. asta va fi alegerea lui!
            Sa-l consideri DEJA pe acest copil la categoria guta/monica/jiji e o mare greseala.. Si cel putin eu asta am inteles din mesajul tau... Multa stima!
            • +2 (2 voturi)    
              recunosc.. (Miercuri, 18 februarie 2009, 19:03)

              starchaser [utilizator] i-a raspuns lui gabone

              ..ca am cam divagat de la subiect, dar asta doar ca sa elimin frustrarile pe care le am cand vad ca ai nostrii copii au anumite modele. Imi cer scuze. Sunt de acord cu padurea vs. uscaturi. Nu l-am considerat pe acest copil din categoria mai sus amintita de uscaturi, defapt nu asta a fost intentia mea. Ii urez noroc tanarului Mohammed, si sa ajunga mare... numai sa aiba taria de a sta departe de placerile triviale ale vietii. Multzam Gabone pentru atentionari :)
              Multa stima!
    • -1 (1 vot)    
      Refulare, refulare.... (Miercuri, 18 februarie 2009, 14:40)

      Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui sfr

      !
      • 0 (2 voturi)    
        eroare (Miercuri, 18 februarie 2009, 16:18)

        Holon [utilizator] i-a raspuns lui Pink Panther

        Vrei sa spui defulare (cand izbucnesti, dai pe afara), nu refulare (reprimare, tinere sub capac, mai shleau). Nu esti tu de vina, am intalnit confuzia asta des in presa si e posibil sa te fi molipsit.
    • +2 (2 voturi)    
      (Miercuri, 18 februarie 2009, 14:41)

      Keloo21 [anonim] i-a raspuns lui sfr

      Cred ca u esti abuzat daca nu it dai seama ca sportul de performanta se incepe de la cele mai fragede varste. Sa vad eu copii de 6 ani cu talent la matematica jongland cu teorema lui pitagora, a lui thales sau a catetelor. Sportul nu se compara cu abilitatile intelectuale. Abilitatile intelectuale se deprind de la o anumita varsta odata cu dezvoltarea fizica pe cand abilitatile sportive se deprind de mic copil. Pustiul asta e un geniu intr-un sport numit "fotbal". Ce societate e una care promoveaza sportul papagalule? Arlechin si circar esti tu! Incearca sa intelegi diferenta intre sport si activitati intelectuale. Din fericire cei mai bun fotbalisti au talent si si inteligenta in joc. Asteptam un clip cu tine si abilitatile tale sportive sau intelectuale! Cred ca vei fi un mascarici.
    • 0 (0 voturi)    
      mie mi-a placut... :) (Joi, 19 februarie 2009, 10:32)

      eu [anonim] i-a raspuns lui sfr

      Sportul a ridicat omul in 3 labe, calculatorul il aseaza la loc in 4...

      Sunt oameni talentati la desen, la gimnastica, la fotbal, la calcul... etc...

      nu parea sa plinga copilul si sa il oblige careva sa faca toate astea .....
      Ce sa-i faci la copilu asta daca el e talentat la fotbal? crezi ca el este abuzat ? ai senzatia ca nu i-ar placea sa joace fotbal toata ziua decit sa faca matematica ?

      din colegii tai de clasa citi s-ar fi simtit abuzati daca parintii lor i-ar fi pus sa lucreze la mate. decit sa joace fotbal ? (la mine in clasa poate ca doar 2 din 20) ar fi preferat mate pentru sport... asa ca o sa vedem 90% articole despre copii talentati la sporturi.
      Cum doresti sa vezi lumea peste 50 ani ? atrofiati si destepti sau mai "prosti" (asa cum este omenirea de 3-4 miliarde de ani) dar cu o conditie fizica mai buna si o sanatate de fier ? eu prefer sa am copii sanatosi decit destepti (chiar daca sunt programator, cu facultate de matematica)
  • 0 (0 voturi)    
    incantator (Miercuri, 18 februarie 2009, 21:41)

    Bartti [utilizator]

    Parca nici nu mai conteaza cate goluri se dau intr-un meci cand un asa spectacol! Fotbalistii nostrii nu intra cu pofta de joc in teren. Sunt preocupati sa iasa blatul cum trebuie. Ca si la jocul Loto unde rezultatele sunt masluite si se spala bani cu acordul statului, ma mir ca in Romania meciurile de fotbal mai au audienta!
  • 0 (0 voturi)    
    cum i zice frate la melodiee (Vineri, 20 februarie 2009, 20:34)

    gaby [anonim]

    talentat pustiu....... foarte ...:).zicety si mie cum i zice la melodii pls