Lupescu il refuza pe Boloni: La nationala e un antrenor foarte bun 

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 18 februarie 2009, 10:47 Sport | Fotbal

Lupescu il vrea pe Piturca
Foto: AGERPRES
Ionut Lupescu merge pe mana lui Piturca. Desi Ladislau Boloni si-a afirmat interesul pentru a prelua echipa nationala, directorul general al FRF i-a raspuns antrenorului de la Standard Liege, amintindu-i cum a plecat de la carma nationalei.

"Orice antrenor isi propune sa antreneze o echipa nationala. A avut si Boloni sansa lui, dar a plecat. Nu se pune problema schimbarii lui Piturca. El e un antrenor foarte bun si are un angajament ferm", a spus Lupescu la Fanatik.

Directorul general al FRF s-a retras de la nationala dupa ce, in 2000, Boloni a preferat sa schimbe din temelii componenta lotului reprezentativ si a renuntat la serviciile "veteranilor". Boloni a parasit nationala inainte de un amical cu Slovenia, ce s-a disputat pe 15 august 2001. Urma si meciul capital cu Ungaria, de la Budapesta, castigat de Romania si care a decis echipa ce avea sa se califice la barajul pentru Mondiale. Ramane sugestiv momentul cand Boloni ar fi vrut sa sustina o conferinta de presa si a gasit inchise portile Federatiei.


Citeste mai multe despre   





















1088 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Lupescu se tine de bancuri :) (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:12)

    Duras [utilizator]

    Auzi - e un antrenor foarte bun...
    Stiti care e diferenta dintre echipa nationalei si o baliga? Baliga poate face minuni pe iarba!

    Asta e starea in care a ajuns echipa nationalei de fotbal a Romaniei cu acest "antrenor foarte bun", desi avem jucatori valorosi dar asezarea in teren nu se face la poker sau la zar.

    Oricine e mai bun decat Piturca, acest geniu neinteles al fotbalului romanesc si ilustru aruncator de zaruri.
  • +1 (1 vot)    
    ...sigur ca e. (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:16)

    Alex [anonim]

    s-a vazut la toate meciurile nationalei dar in special la meciul cu Olanda.
  • +1 (1 vot)    
    Dupe ce-o furam cu Serbia si Austria (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:19)

    Claude [anonim]

    ... Lupescu nici nu va mai deschide gura. Mai bine principiul "taci si faci". Deh, a intrat si el pe pilot automat ca trebuie sa-l contreze in toate de Mircea Sandu.
  • +1 (1 vot)    
    chiar asa... (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:34)

    belamy [anonim]

    ....rau a mai ajuns fotbalul romanesc de sta la mana acestor....analfabetzi(in cel mai bun caz). chiar nu exista o solutzie pt indepartarea acestor parazitzi?.
    pacat,mare pacat....
  • +1 (1 vot)    
    Piti pleaca, du-te, ia-o la goana... (Miercuri, 18 februarie 2009, 12:10)

    anonimus [anonim]

    Avem nevoie de un antrenor serios pus pe munca si care sa faca o echipa. N-avem nevoie de smecheri, afaceristi...chiar suntem cu toti chiori si prosti...nu ati vazut la europene ca n-a vrut sa ne calificam mai departe...
  • +1 (1 vot)    
    Lupescu, tu ai jucat in Germania de Est? (Miercuri, 18 februarie 2009, 12:28)

    bogdan [anonim]

    Lupescule, degeaba ai stat in Germania, ca nu ai invatat nimic de acolo! Cum e posibil sa vii sa spui ca nise jucatori de nationala, profesionisti - ma rog, teoretic - nu a jucat la randament maxim in meciul cu Croatia pentru ca nu si-au intrat inca in forma????? De ce "starurile" din campionatul intern nu se pot acomoda in campionate puternice din Europa, te-ai intrebat? Datorita mentalitatii orientale pe care romanii o au, datorita unui management mai mult decit prost, datorita "liderilor" care sint luati drept exemplu de cei care ar trebui sa lucreze cu valori gen Loti Boloni, Dan Petrescu, Razvan Lucescu. Nu mai pomenesc de Mircea Lucescu care se stie foarte bine ce palmares are...
  • +1 (1 vot)    
    lupescu fara minte (Miercuri, 18 februarie 2009, 12:58)

    mircea [anonim]

    Lupescule, pana nu vei pleca de la federatie, nu ne vom califica. Ai mimte de bibilica. Cand tragi usa nu uita sa-l iei si pe barbugiu cu paru~l in ochi , ca tinereii.
  • +1 (1 vot)    
    culmea (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:47)

    cosmin [anonim]

    cum poti sa spui ca piturca e un antrenor bun?
    cred ca spiritul asta de fronda provine de la freza similara si conditia de emo ce-o impartasesc amandoi in tacere si tristete.