Opinie

Nevoia de Boloni

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 17 februarie 2009, 11:02 Sport | Fotbal

Ladislau Boloni, fost selectioner al Romaniei
Foto: AGERPRES
Standard Liege impresioneaza in prima liga de fotbal din Belgia cu un antrenor roman pe banca. Tehnicianul i-a cucerit pe suporteri prin seriozitate si prin devotament pentru ceea ce face. A fost pe banca tehnica a tricolorilor, iar jocul se schimbase in bine si echipa era una intinerita. "E un tehnician care poate antrena oricand nationala", precizeaza Mircea Sandu despre o posibila revenire a lui Ladislau Boloni la prima reprezentativa.  

"Daca deranjeaza pe cineva ca sunt maghiar, este treaba lui. De foarte multe ori am demonstrat ca sunt un cetatean roman care isi iubeste tara si care nu uita de unde a plecat", a declarat Boloni (in Evz) referitor la originile sale.

A bifat 108 prezente pentru Romania si a reusit 25 de goluri. Cu toate ca este maghiar, Ladislau este unul dintre cei mai buni romani de la prima reprezentativa.

A pregatit echipa nationala intre 2000 si 2001, iar in paralel a gandit trialuri cu jucatori din ligile inferioare. Imaginea lui Boloni la prima reprezentativa a fost aceea a unui vesnic ganditor cu carnetelul in mana, in cautarea asezarii tactice perfecte.

De ce discutam despre Boloni daca echipa nationala are antrenor?

Soarta lui Victor Piturca pe banca primei reprezentative depinde foarte mult de dubla cu Serbia si Austria. Ne placem sa recunoastem sau nu, fara sase puncte tricolorii raman numai cu sanse teoretice la calificarea pentru Mondialul din 2010, iar varianta schimbarii tehnicianului devine, din nou, una de actualitate.

Avantajele lui Boloni fata de alti antrenori

Lista celor care se autopropun sau care sunt propusi pentru preluarea nationalei Romaniei este una mare. Cu toate acestea, Boloni are experienta internationala, cunoaste bine echipa nationala si fotbalul din tara, iar despre profesionalismul sau nu prea avem ce comenta.

"Am cladit ceva la echipa nationala atunci cand am fost: schimbarea generatiei, ridicarea jucatorilor din campionatul intern. Am ramas in relatii foarte bune", a declarat Boloni despre scurtul sau mandat de la carma tricolorilor.


Citeste mai multe despre   





















1557 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Loti, ramii in fotbalul MARE ! (Marţi, 17 februarie 2009, 11:27)

    bogdan [anonim]

    loti, ramii in fotbalul de performanta. din pacate, cu o floare nu se face primavara; veni veni si vei pleca in scurt timp pentru ca in romania nimeni nu are rabdare sa construiasca, nimeni nu are nici un fel de viziune, nimeni nu are nevoie de eleganta si eficienta.
  • +2 (2 voturi)    
    Loti (Marţi, 17 februarie 2009, 12:02)

    Suporter [anonim]

    Ar trebui sa ne gandim la un antrenor profesionist, si un bun comunicator. Generatia barbugiilor, smenarilor n-ar mai trebui incurajata si promovata in mass-media.
  • +2 (2 voturi)    
    Da (Marţi, 17 februarie 2009, 12:16)

    peluza.org [anonim]

    Este intr-adevar un antrenor. Dar noua la nationala nu ne trebuie un antrenor, ci un circar aservit stapanilor (FRF-ul lui Nasu si Lupescu, Liga lui Mitica, clanul Becalides)...asa ca sfatul meu e stai acolo, Boloni, ca stai bine...nu are rost sa te bagi in cacanaria din fotbalul romanesc...avem destui sclavi care pot sa conduca nationala....
  • +3 (3 voturi)    
    bai reporterii lu peste (Marţi, 17 februarie 2009, 12:26)

    meh [anonim]

    aveti si voi citeva subiecte pe care le toooooot repetati la nesfirsit. de ex: ani de zile in care ati tot repetat cum toate cluburile mari din lume stau la coada sa il ia pe radoi pe zeci si sute de milioane de euro, desi era clar ca alea sunt doar gogosile lui becali. pina la urma abia l-au luat niste beduini.

    acum o tot dati pe asta cu boloni de 2 ori pe saptamina. nu e clar ca boloni nu se potriveste cu planurile lui sandu ? doar nu degeaba l-a dat afara si-l tine pe piturca in brate. n-o sa zica niciodata ca nu-l ia pe boloni din cauza ca nu joaca asa cum i se cinta, ci il lauda dar continua sa il tina in brate pe piturca. daca ati fi jurnalisti adevarati ati incerca sa investigati ceva, sa scoateti la suprafata mizeriile din foLbalul romanesc, ca e plin de putregai si sigur e plin de urme tangibile ale mizeriilor facute.
  • 0 (0 voturi)    
    piturca stai linistit (Marţi, 17 februarie 2009, 12:28)

    ar fi pacat sa ii strice rostul [anonim]

    sa nu uitam ca a plecat balacarit de javra de dumitru dragomir
    cum sa se intoarca sa dea cu nasul de acelasi (aceiasi) penibil(i)?
    de asta nu vine nici Lucescu
  • 0 (0 voturi)    
    sa vina Boloni (Marţi, 17 februarie 2009, 12:32)

    cip [anonim]

    Loti poate deveni chiar mai bun decat Lucescu si ar trebui sa vina cat mai repede... dar cred ca Piturca trebuie lasat sa termine campania asta de calificare si nu trebuie sa stea cu sabia deasupra capului ca nu o sa mai aiba nici rezultate... Pe de alta parte, daca Piturca o sa califice echipa nationala, iarasi nu vad rostul schimbarii... Haideti sa fim un pic mai cerebrali... cum sa schimbi un antrenor cu rezultate? cred ca meciul cu Lituania a fost un accident... Dar vom vedea... Pana atunci: Hai Romania! Hai Piti! Hai Mutule! Hai Lacatus! Hai LOTI!
  • -2 (2 voturi)    
    lotzi (Marţi, 17 februarie 2009, 13:11)

    Xu [anonim]

    Ce sa caute distrusul asta la Nationala? La Nationala ROMANIEI? Pai nu declara acum ceva timp ca el nu este roman, ca in Romania e dezastru si ca nu vrea sa mai calce pe-aici? Ok, stim cu totii ca este poate adevarat. Dar asta nu inseamna ca ne dezicem cu totii de Romania! Dar se pare ca romanului ii place sa pupe acolo unde a scuipat sau sa-l pupe pe ala care-l scuipa.

    Cat despre activitatea sportiva, nu poti spune ca a rupt gura targului pe unde a fost. Inainte de liege a retrogradat-o pe monaco de unde a fost dat afara pe usa din dos (cu scandaluri intre el si jucatori samd).

    Am mai facut chestia asta de cateva ori cu iordanescu, piturca etc... si de fiecare data a iesit prost. Pana una alta am participat la EURO2008 unde nu ne-am facut de ras in compania unor formatii extraordinare. Eu zic sa stea fiecare in banca lui ca problema nu este 100% a antrenorului... mai sunt si jucatorii la mijloc... unii buni, altii prin baruri, unii cu figuri de vedete altii muncitori.
  • 0 (0 voturi)    
    in cautarea asezarii tactice perfecte (Marţi, 17 februarie 2009, 13:13)

    unu [anonim]

    pe care nu a gasit-o nici pana in ziua de azi...
  • -2 (2 voturi)    
    Declaratii (Marţi, 17 februarie 2009, 13:22)

    Xu [anonim]

    Luati-o mai usor cu bolonel...

    Boloni: ""Poporul roman nu este curajos si ii lipseste ambitia, pentru ca e invatat sa se multumeasca cu putin. Sufera in tacere, fara a se revolta. Toate trasaturile de caracter se regasesc in echipa de fotbal - stie sa astepte, sa distruga, sa suporte presiunea..."

    sau

    http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-5269071-video-politia-belgiana-doreste-interzicerea-accesului-lui-boloni-stadioane.htm

    sau

    http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1148109-monaco-renuntat-boloni.htm

    respectiv
    http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1165648-nu-mai-suporta-nimeni-boloni.htm
    • +1 (1 vot)    
      si ce nu ti se pare corect??? (Marţi, 17 februarie 2009, 14:41)

      zelenkar [anonim] i-a raspuns lui Xu

      "Sufera in tacere, fara a se revolta" - perfect adevarat. Dovada toti politicienii isi fac avere cand ajung la putere si tot ce facem noi e sa ne contram pe site-uri

      "Poporul roman nu este curajos si ii lipseste ambitia, pentru ca e invatat sa se multumeasca cu putin" - cand ai sarit ultima oara in ajutorul unei persoane care era agresata verbal sau fizic in mijloacele de transport in comun. Tu sau ceilalti calatori? Stii ce s-a intamplat ultima oara cand am incercat asta - mi s-a spus de c atre ceilalti calatori: ce te bagi dle ca nu este treaba noastra.

      Ne cam citit tipul ...