Surpriza Bundesligii, Hoffenheim si-ar putea pierde pozitia de lider dupa ce a fost invinsa, pe teren propriu, de Bayer Leverkusen, scor 1-4. Meciul s-a decis in 48 de minute, iar Bayern Munchen spera la reinstalarea in fruntea clasamentului.

Helmes a deschis recitalul in minutul 3, iar dupa doar noua minute Rolfes a profitat de o greseala in apararea gazdelor. Singurul gol al lui Hoffenheim a fost marcat din lovitura de la 11 metri de catre Salihovic (minutul 31). Leverkusen intra la pauza cu un avans de doua goluri, dupa ce Helmes inscrie cel de-al doilea sau gol in prelungiri. Castro incheie balul in minutul 48, iar Hoffenheim, nou promovata in Bundesliga, isi poate pierde prima pozitie in clasament.

Bayern Munchen disputa, sambata, meciul din etapa a 20-a impotriva echipei clasate pe locul al treilea, Herta Berlin. Castigatoarea din acest meci va prelua conducerea clasamentului din Bundesliga.