Acuzati ca au batut un fotbalist, rromii din Botosani se revolta: Sunt minciuni, sa isi ceara scuze

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Vineri, 13 februarie 2009, 14:34 Sport | Fotbal

Andrei Profireanu, fotbalistul lui FC Botosani, echipa ce activeaza in liga secunda, a fost internat la Spitalul Sfantul Spiridon din Iasi, sustinand ca a fost batut de un grup de rromi. Acestia i-ar fi cerut 10 RON, jucatorul ar fi refuzat si asa ar fi iesit scandalul. Politistii s-au autosesizat si l-au chestionat pe jucator, care, in fata organelor de ancheta, a avut alta poveste.

Purtatorul de cuvant de la IJP a declarat pentru Monitorul de Botosani ca "Profireanu a spus asa in fata presei deoarece a vrut sa ascunda ca a iesit cu niste coechipieri din programul echipei. El nu a fost agresat de tineri de etnie rroma si ne-a povestit ca in jurul orei 03:00 s-ar fi incaierat cu trei baieti si el a iesit cel mai sifonat. Nu a dorit sa depuna plangere impotriva agresorilor.

Seful Biroului Judetean pentru rromi a cerut scuze din partea fotbalistului pentru ca a mintit. "Tot ce vreau este ca el sa-si ceara scuze fata de etnia roma. Mi se pare inadmisibil ce a facut si este impropriu ca atat de rapid sa etichetam o etnie pentru ca exista batausi, violatori, talhari, criminali peste tot. Deplang situatia in care se afla toata lumea care intra in contact cu infractionalitatea", a declarat Semiramida Balan, seful BJ.



Citeste mai multe despre   























1282 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Comunicat oficial (Vineri, 13 februarie 2009, 15:03)

    Seful biroului meu [anonim]

    Tot ce vreau din partea doamnei Semiramida e sa incerce sa educe etnia romana si nu s-o protejeze, mai ales in momentele triste ale mortii lui Marian. Rromii nu au nevoie de inca un ajutor ci de un invatator, care poate sa le explice urmatoarele: nu-ti cumpara Mercedes daca nu ai venit oficial pentru ca o sa te urasca romanii care-si platesc impozitul; nu sustine impresia de casta a rromilor pentru ca romanii cinstiti o sa va urasca pe toti pentru fapta unuia. MUNCESTE! Daca 15 milioane pot munci poti si tu. As mai zice cateva despre cersit, analfabetism, curatenie sau gust arhitectonic, dar teama mi-e ca va trebui sa-mi cer ulterior scuze.
  • +1 (1 vot)    
    O da... (Vineri, 13 februarie 2009, 15:12)

    Lucica [anonim]

    Dupa tot ce se intampla in Romania, Italia si in multe tari europene etnia rroma mai are si orgoliu. Indiferent de ce s-a intamplat la Botosani aceasta minoritate e intr-o situatie delicata. Dupa ce fura, omoara, violeaza se simt ofensati cand sunt numiti "tigani". Or fi si cetateni de etnie rroma care merita tot respectul dar la un nivel general e departe de mine si de multi romani gandul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    daca... (Vineri, 13 februarie 2009, 15:38)

    resita31 [utilizator]

    daca se va dovedi ca sunt vinovati, justitia sa deie un exemplu, prin cazul acesta, etniei rrome, aplicandu-le pedeapsa maxima posibila rromilor respectivi.
  • +1 (1 vot)    
    Un pic de documentare, nu strica nimanui (Vineri, 13 februarie 2009, 15:52)

    gigi [anonim]

    Echipa din Botosani se cheama FC Botosani...
    Spitalul Sfantul Spiridon este in Iasi, unde este adevarat, jucatorul a fost la control. Spitalul din Botosani se numeste Spitalul Judetean Mavromati.
  • +2 (2 voturi)    
    nu le e greata..?? (Vineri, 13 februarie 2009, 16:01)

    sileria [utilizator]

    Cind isi vor cere rromii scuze pt toate crimele,furturile,violurile,etc din tara si de peste hotare?????
  • +1 (1 vot)    
    romii din Botosani (Vineri, 13 februarie 2009, 16:01)

    iul_autentic [utilizator]

    Acolo am crescut, in Botosani. Tiganii faceau legea in discoteca, in parc, in centrul vechi. Erau putini 'albi' care se puteau pune cu ei. Daca o gasca de tigani avea chef sa faca misto de tine sau sa-ti ia banii, ala erai...
  • +2 (2 voturi)    
    tigani (Vineri, 13 februarie 2009, 16:38)

    unoarecare [anonim]

    Oficial si tiganii ar trebui sa isi ceara scuze pentru tot ceea ce au facut atat in Romania cat si in alte tari pe unde cutreiera.
    Scenarii similare se repeta de mult timp si noua, romanilor nici nu se pune problema sa primim scuze. Dar daca mentionam orice critica suntem rasisti.
    Rusine tiganilor dar si noua ca am ajuns sa toleram asemenea situatii. Este mai mult decat evident ca tiganii nu sunt capabile de a se integra intr-un sistem/societate si doar sa paraziteze, tragand in jos nivelul de civilizatie. Jafuri, violuri, crime etc. ne place sau nu dar asta ii carcaterizeaza.

    Foarte multe infractiuni de joasa speta (aici ma refer la crime la colt de strada, furturi, violuri) sunt facute de tigani. Si asta in mod repetat si nu de ieri. Coincidenta sau nu, ma feresc sa trag conluzii personale dar asta e realitatea.

    Cat despre termenul de ``rrom`` nu mai vorbesc. I-am botezat dupa numele poporului nostru. De ce? Tigani sunt peste tot mai multi sau mai putini si peste tot sunt numiti la fel, tigani. doar noi i-am botezat ``rromi`` si acum suntem rasisti daca le spunem tigani. Penibila situatie.
    Personal sunt scarbit!
  • 0 (0 voturi)    
    L-ar fi batut daca ar fi putut, asa ca e tot aia (Vineri, 13 februarie 2009, 17:54)

    Axul [anonim]

    Cand s-a demonstrat ca un autor al unei carti despre holocaust era un mincinos, Elie Wiesel i-a luat apararea spunand ca chiar daca faptele descrise in carte nu sunt reale, ele ar fi putut fi si ca astfel suferinta mincinosului era reala, deci merita compasiunea.
  • +1 (1 vot)    
    tigani ba nu ne mai distrugeti neamul (Vineri, 13 februarie 2009, 18:59)

    un roman [anonim]

    RUSINE tuturor ziaristilor si politicienilor ca distrugeti imaginea romanilor adevarati. Tiganii sint numiti asa in toate tarile Europei nu stiu de ce ar fi altfel in Ro. Dar daca se vrea sa transformam Ro in Rromania sa ne spuneti sa ne schimbam cetatenia
  • +2 (2 voturi)    
    eh.. (Vineri, 13 februarie 2009, 19:13)

    sarin [anonim]

    tigani, pe dreaqu, sunt pramatii de toate neamurile si culorile; c-acu tre'sa tremuram de frica oricarui mucos de interlop sau gainar de cartier; oricum, militienii tremura mai dihai decat noi; maciuca pe ei, cum il prinzi, cum il arzi.