Turcia - Coasta de Fildes 1-1 | Un alt amical interesant s-a disputat miercuri seara, pe stadionul Ataturk. Turcia si Coasta de Fildes au facut o partida frumoasa, incheiata la egalitate. Gokhan Unal a deschis scorul in minutul 11 cu un sut puternic, din coltul careului mare, mingea sutata de turc atingand si transversala. Atacantul putea sa majoreze avantajul gazdelor in minutul 33, dar a tras peste poarta dintr-o pozitie favorabila. Un minut mai tarziu, Drogba a avut sansa de a inscrie, dar a fost incomodat de portarul Volkan Demirel. Atacantul lui Chelsea avea sa isi treaca insa numele pe lista marcatorilor in ultimele secvente ale jocului, cand a reluat din apropierea portii o minge aruncata la bataie in careul gazdelor. Turcia se afla pe locul 2 in grupa a cincea a preliminariilor pentru Mondialul din 2010. Pe locul 1 se afla Spania, cele doua echipe urmand a disputa meciul direct pe 28 martie.