Romania pierde, scor 2-1, amicalul cu Croatia la capatul unei partide anoste, in care tricolorii nu au reusit mare lucru. Repetitia dorita de Victor Piturca in vederea partidei oficiale cu Serbia se dovedeste a fi una ratata, Marica, Radoi si compania practicand un fotbal care nu ne da prea mari sperante in perspectiva disputei din 28 martie, de la Constanta. Au punctat Marica (22'), pentru Romania, respectiv Rakitic (29') si Kranjkar (75'), pentru oaspeti. Viitorul nu suna prea bine...

Fluier final de partida. Romania - Croatia 1-2. Urmatorul meci al tricolorilor se va disputa in data de 28 martie, atunci cand elevii lui Victor Piturca vor intalni Serbia in preliminariile pentru Cupa Mondiala de Fotbal din 2010.

91' Tamas trimite pe langa poarta lui Pletikosa

S-a intrat in minutul 90

87' Iese Marica si intra Dacian Varga

Spectatorii incep sa paraseasca in masa stadionul din Bulevardul Ghencea

Tricolorii sunt incapabili sa puna in pericol poarta croatilor

81' Ies Lobont si Cocis, intra Pantilimon si Tames

78' Gigel Bucur vede cartonasul galben dupa o simulare in careul de 6 metri al oaspetilor

76' Kranjcar ii aduce in avantaj pe croati dupa o faza mai mult decat incalcita la poarta lui Lobont

73' Iese Radoi si intra Dorin Goian la Romania

72' Iese Codrea si intra Bourceanu. Fotbalistul Otelului Galati debuteaza astfel in echipa nationala a Romaniei

70' Iese Pranjic si intra Cale la croati

Croatii se apara foarte bine, constant doi fotbalisti fiind aproape de jucatorul roman care are mingea

68' Marica reuseste o preluare de efect, dar faza ramane fara niciun rezultat pe tabela de marcaj

Dupa cateva minute cu fotbal ceva mai alert, cele doua echipe evolueaza din nou anemic si previzibil

61' Iese Costea si intra Gigel Bucur

61' Schimbare la croati: ies Modric si Olic, intra Eduardo si Vukojevic

59' Cocis suteaza periculos, apararea croata respinge in corner. In faza urmatoare Tamas trimite cu capul pe langa poarta lui Pletikosa

Senzatia din aceste momente este aceea ca atat Romania cat si Croatia sunt multumite cu un rezultat de egalitate

56' Lobont iese bine la o minge ce putea deveni periculoasa pentru poarta sa

Nicio ocazie importanta pentru cele doua echipe, se joaca mult la mijlocul terenului, mai mult fara orizont

Tricolorii combina mai mult pe partile laterale ale terenului, acolo unde croatii par ceva mai vulnerabili

49' Nicolita executa slab o lovitura libera de la 21 de metri

Au iesit Petric si Simunic, au intrat Kovac si Kranjcar (la Croatia)

Au iesit Florentin Petre si Rat, au intrat Nicolita si Nesu (la Romania)

A inceput repriza a doua

Cristi Balaj pune capat primei reprize. Romania - Croatia 1-1 dupa 45 de minute cu destul de putin fotbal

42' Marica este angajat la limita off-side-ului, dar Pletikosa il blocheaza in ultimul moment

40' Rat trimite pe langa poarta croatilor dintr-o lovitura libera de la 23 de metri. Ramane 1-1

Fanii croati aprind torte spre indignarea suporterilor romani de la Peluza I (in Liga 1 nu sunt permise astfel de spectacole pirotehnice)

32' Codrea suteaza violent de la 20 de metri, mingea trece putin peste poarta lui Pletikosa

29' Ivan Rakitic egaleaza dupa un sut dintr-o lovitura libera de la aproximativ 28 de metri. Olic a contribuit la reusita oaspetilor, varful de atac mascandu-l pe Lobont

25' Lobont intervine salvator in fata lui Olic

24' Florentin Petre patrunde pe partea dreapta, dar centrarea sa pentru Costea este una defectuoasa

22' Ciprian Marica deschide scorul cu un sut pe sub portarul Pletikosa. Pasa de gol i-a apartinut lui Razvan Cocis. Romania - Croatia 1-0

Croatii sunt mult mai periculosi in aceste momente ale partidei

18' Ivica Olic patrunde frumos pe partea stanga, il dribleaza pe Tamas, dar centrarea sa este respinsa cu dificultate

16' Tamas greseste, dar din fericire Mladen Petric suteaza peste poarta lui Lobont

Dupa primele 15 minute de joc cele doua echipe nationale practica un fotbal urat, fara ocazii si faze de poarta

15' Croatii indeparteaza o minge care il cauta pe Costea. Atacantul Craiovei se afla pe linia careului de 6 metri al oaspetilor

Suporterii continua razboiul de la distanta cu Mitica Dragomir, Mircea Sandu si Gigi Becali, cele trei persoaje din fotbal fiind tinta microbistilor de pe Ghencea

12' Faza cursiva a croatilor, Olic centreaza periculos, dar apararea noastra respinge in corner

8' Cocis centreaza bine, Costea reia cu capul dar un fundas croat deviaza in corner

Dupa primele minute cele doua echipe inca se studiaza

Respect nr 10 - Faptele o dovedesc, mesaj galerie Steaua pentru Adi Mutu

5' Prima faza mai consistenta a partidei apartine oaspetilor

Fondul sonor al stadionului este asigurat de cei aproximativ 250 de suporteri croati