FC Timisoara a terminat la egalitate, scor 1-1, partida amicala pe care a disputat-o impotriva formatiei Sparta Praga (locul patru in prima liga din Cehia) in cadrul turneului de pregatire din Spania (de la Marbella).

Pentru banateni a marcat Artiom Karamian in minutul 67, in timp ce pentru cehi a punctat Matusovic, in minutul 22.

Gabi Balint a folosit urmatorii jucatori: Taborda - Badoi, Luchin, Cisovsky, Latovlevic - Abiodun, Alexa, Goga, Artiom Karamian - Arman Karamian, Magera. In a doua repriza au mai evoluat: Curtean, Amuneke, Vrsic si Rusic.

In primele doua partide disputate in Spania, FC Timisoara a invins cu 2-1 pe Cracovia Krakow (Polonia) si a pierdut cu 2-0 disputa cu IFK Goteborg.

Intr-o alta partida amicala, Gloria Bistrita a pierdut cu 2-1 partida cu Lech Poznan (din Polonia). Au marcat Anca (64'), respectiv Peszko (27) si Rengifo (38).