Girondins de Bordeaux s-a calificat, miercuri seara, in finala Cupei Ligii Frantei, dupa ce a invins formatia Paris Saint Germain, scor 3-0. Golurile lui Bellion, Diawara si Wendel au adus victoria lui Bordeaux, care va juca in finala impotriva formatiei de liga a doua, Vannes.

Bellion a inscris primul gol al partidei in minutul 17. PSG si-a pierdut imediat ritmul si nu a mai pus presiune pe adversari. In ultimele trei minute ale partidei, Diawara si Wendel au stabilit scorul final.

In minutul 64, atacantul sarb Mateja Kezman si-a aruncat tricoul de pamant in momentul in care a fost schimbat, indreptandu-se direct catre vestiare, in fluieraturile publicului. Sarbul si-a prezentat fortat scuze, dar clubul PSG il va sanctiona pentru comportamentul avut.

Girondins de Bordeaux vor intalni in 25 aprilie echipa Vannes, care a eliminat-o pe Nice dupa loviturile de departajare, scor 4-3.

Girondins de Boredeaux a castigat de doua ori pana acum Cupa Ligii Frantei, in 2002 si 2007.