Cu Marian Rada pe banca tehnica, Rapid i-a invins pe ucrainienii de la FC Vorskla Poltava cu 1-0, in primul amical din 2009. Golul rapidistilor a fost inscris cu noroc de Dobroiu, cu un minut inainte de finalul partidei. Cesinha a sutat, iar mingea respinsa de portarul adversarilor a fost reluata in poarta de Dorbroiu.

Marian Rada a folosit in prima repriza urmatoarea echipa: Marinescu (Andrade 27) - Maftei, Fernandes, Mardare, Perja - Grigorie, Ivelja, Lazar, Herea - Joao Paulo Pinto, Raduta. In repriza secunda: Andrade (Pardo 63) - Paun, Joao Paulo Andrade, M. Constantin, Bozovic - Cesinha, N. Grigore, Spadacio, D. Bratu - Djalovic, Dobroiu.

In alt meci de pregatire, FC Timisoara a reusit sa treaca de echipa poloneaza Cracovia Krakow, scor 2-1. Arman Karamian a inscris primul gol al Timisoarei din lovitura de la 11 metri, iar Sretenovic a inchis tabela.

Unirea Urziceni a invins Dinamo Moscova cu 3-2. Golurile ialomitenilor au fost marcate de Danalache, in minutele 20 si 36 (din penalty) si de Rusescu, in minutul 26.