VIDEO Bucurestiul va fi gazda Europe League in 2012

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Joi, 29 ianuarie 2009, 17:06 Sport | Fotbal

Stadionul Lia Manoliu va fi gata la timp?
Foto: AGERPRES
Comitetul Executiv al UEFA a hotarat in unanimitate ca Bucurestiul sa organizeze finala Europa League (actuala Cupa UEFA), editia 2011-2012. Stadionul National Lia Manoliu, aflat inca in reconstructie, va gazdui cel mai important eveniment fotbalistic din ultimii 14 ani, dupa CE Under 21 din 1998.

"E un moment deosebit de important pentru FRF si pentru fotbalul romanesc. Eforturile noastre au fost, iata, incununate de succes, dar este evident pentru toti, in primul rand pentru noi, ca trebuie sa ducem la bun sfarsit o sarcina pe cat de dificila, pe atat de onoranta. Stim la ce ne-am inhamat si sunt convins ca, avand in continuare sprijinul Primariei Bucurestiului si cel al Guvernului Romaniei, vom confirma standardele cerute de un asemenea eveniment, din care toata lumea va avea de castigat, si din punctul de vedere al imaginii, si din cel financiar", a declarat presedintele Federatiei Romane de Fotbal, Mircea Sandu, pentru frf.ro.

„Votul de azi al UEFA inseamna nu numai un vot dat credibilitatii pe care Federatia Romana de Fotbal o are in structurile fotbalistice europene, ci si o victorie a fotbalului romanesc, a Bucurestiului si, nu in ultimul rand, a Romaniei. Peste trei ani, datorita fotbalului, Bucurestiul se va afla in centrul atentiei europene. Dar, in egala masura si pe buna dreptate, votul UEFA ne obliga. Credibilitatea la care ma refeream va trebui confirmata printr-o organizare fara cusur a unui eveniment de o asemenea anvergura si complexitate. Asa cum mi-am declarat optimismul referitor la dobandirea organizarii acestei finale, asa spun inca de pe acum ca, in colaborare cu toti ceilalti factori implicati, vom fi la inaltime”, a adaugat directorul general al FRF, potrivit aceleiasi surse.

In cursa pentru organizarea unei finale de Cupa UEFA in 2011 si 2012 au fost: Anglia (Emirates), Germania (AufSchalke), Spania (Montjuic), Irlanda (Lansdowne Road) si Romania (Lia Manoliu). Anglia a organizat finala Cupei UEFA din 2008, germanii vor organiza finala Cupei UEFA din 2010, iar Spania va gazdui finala Ligii Campionilor de anul viitor. Irlanda a obtinut dreptul de a organiza finala Europa League in 2011, iar Romania in 2012.

In sedinta de joi, Comitetul Executiv al UEFA a mai hotarat ca stadionul Wembley din Londra sa fie gazda Ligii Campionilor din 2011, iar Fussball Arena sa organizeze finala in 2012.

Bucurestiul a gazduit si alte finale ale unor mari competitii din alte domenii sportive: volei (Cupa Campionilor Europeni de volei masculin, disputata intre Rapid si Dinamo, in 1967), tenis (Cupa Davis, 1972), lupte (Campionatele Europene de lupte 1979), rugby (Campionatului European de rugby, disputat intre Romania si Franta, in 1982), handbal (CE handbal feminin, 2000), dar si Jocurile Mondiale Universitare din 1981.

Stadionul Lia Manoliu se afla in acest moment in reconstructie, iar lucrarile sunt preconizate a se finaliza in octombrie/noiembrie 2010. Proiectul consta in reconstructia totala a stadionului ca arena cu 55.000 locuri acoperite, valorificarea spatiului de sub gradenele stadionului prin amenajarea acestora pentru sportivi, oficiali, spectatori. Valoarea totala a contractului de executie se ridica la circa 119,77 milioane euro plus TVA.


Citeste pe aceeasi tema:
Mircea Lucescu: Arena va fi gata la timp, doar pentru ca avem cutitul la os 

Gigi Becali: E meritul meu ca se joaca finala la Bucuresti/ Piturca: Ba eu am avut cel mai mare rol


Noul stadion Lia Manoliu


Citeste mai multe despre   























2174 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Mai bine pe minus (Joi, 29 ianuarie 2009, 17:19)

    Bee [utilizator]

    FRF-ul si Primaria Bucureti ar trebui sa faca pe si dracu-n patru sa faca finala asta un real success din punctul de vedere al imagini, chiar si daca ies pe minus, pentru ca daca asta iese bine, vor veni si altele. In schimb daca de Sportivii si Turistii care vor venii la finala, isi vor bate joc, Romania va mai avea o competite importanta peste inca 10 ani.
    • 0 (0 voturi)    
      Stadionul National nu va fi gata in 2012 ! (Joi, 29 ianuarie 2009, 18:49)

      Ma Mutu [anonim] i-a raspuns lui Bee

      Finala se va desfasura intro poienita ,la o singura poarta -Poarta Sarutului ,- cu doi valeti :Dragomir si Sandu Mircea care vor parca masinile si vor servi si la masa !
  • -4 (4 voturi)    
    UN FLEAC. NE-AU CIURUIT (Joi, 29 ianuarie 2009, 17:32)

    MUNTEANU GABRIEL [anonim]

    daca tot e criza de ce sa cheltuie banii nemtii spaniolii cehii sau italienii dati cupa la romani. so organizati sanatosi ha ha ha
    • 0 (0 voturi)    
      Haha (Joi, 29 ianuarie 2009, 17:39)

      G [anonim] i-a raspuns lui MUNTEANU GABRIEL

      Breh Gabrielle, dar fraier mai esti fatucule!
      • 0 (0 voturi)    
        mai uita-te (Vineri, 30 ianuarie 2009, 11:09)

        fotbalistul [anonim] i-a raspuns lui G

        tot ieri s-a hotarat ca nemtii vor organiza in 2010
  • -1 (1 vot)    
    Constructie (Joi, 29 ianuarie 2009, 17:43)

    ion [anonim]

    Parca vad ca stadionul nu o sa fie gata la timp. Asta ar arata cu adevarat cat de incompetenti suntem.
  • 0 (0 voturi)    
    da... (Joi, 29 ianuarie 2009, 17:45)

    liviu_ [utilizator]

    sper sa iasa bine...
  • -2 (2 voturi)    
    amatorism managerial la stadion (Joi, 29 ianuarie 2009, 17:46)

    sportivul [anonim]

    amatorism managerial la stadion dupa ce ca-l construiti fara pista de atletism, ceeace e f.grav la asa anvergura de lucrare,se vede si amatorismul managerial al celor care in plin avint economic, n-au avut pic de pragmatism si s-au grabit repede sa demoleze vechiul stadionul mational. fara a avea ceva in loc, complet descoperiti pt. situatii neprevazute, de ex. criza actuala. nu cumva altfel trebuia procedat? se putea gasi o locatie la marginea orasului, construi un stadion nou, iar dupa aceea cel vechi sa fi fost modernizat. in situatia de acum, s-ar putea sa raminem , in loc de 2 stadioane, cu o singura groapa! cum e cu aia ca cica era pe pat de pamint, lucrare ascunsa, chichi, fiind descoperita de proiectant(constructor) numai la demolare si care conduce la o intirziere de 1 an+suplimentari de fonduri. pai ce stadionul ala n-avea planuri de constructie(s-au ratacit prin ministerul sporturilor), nu erau metode indirecte de sondare.sau proiectantul si constructorul au speciaitatea facut gogosi?praf in ochi, cu concursul beneficiarului si tzepe,multe tzepe cetatenilor onesti.
    • +1 (1 vot)    
      Esti pe dinafara! (Joi, 29 ianuarie 2009, 18:28)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui sportivul

      Sportivule, se pare ca tu activezi in campionatul onoare. Mai iesi si tu in afara tarii si, dupa ce faci asta, spune-mi si mie:
      1. Cate stadioane mari ale Europei au pista de atletism?
      2. Cate stadioane se afla la periferia orasului?
      Lasa-te de stadioane si reintoarce-te la comentat politica. Acolo se picepe toata lumea! :))
      • -1 (1 vot)    
        esti repezit, ne tot comparam cu superstate (Joi, 29 ianuarie 2009, 23:43)

        sportivul [anonim] i-a raspuns lui catalin

        esti repezit(probabil, esti(n.>50), ne tot comparam cu superstate. ce lucrare de anvengura s-a construit in ultimul timp la noi, la care eventual sa fi participat si dta, de esti asa sigur ca asa trebuia facut?
        trebuia cu pista de atletism construit, ca asa avea originalul.si in plus, are atributul "national". daca eram superstatele alea cu care gresit ne tot compari
        inducindu-ne efectul de "scara" si aveam posibilitati puteam sa ne permitem stadioane
        nationale pt.fiecare federatie de sport(intrebati federatia noastra de atletism, sa vedeti ce-a zis? si deocamdata ea ne-a dat campioni olimpici si mondiali, nu fotnalul). in plus, pe vremuri pe acest stadion multifunctional au au fost competitii de atletism de anvengura ca; festivalul tineretului si studentilor, universiada, campionate balacnice si inteernationale, etc.pe praful asta cind mai construim noi inca un stadion multifunctional.asa se pune problema-redundant (acoperitor)!iar ca amplasare, cum s-au gasit locuri pt diferite moluri in oras, se putea gasi unul si pt. noul stadion national.
        • 0 (0 voturi)    
          completare. (Vineri, 30 ianuarie 2009, 2:44)

          sportivul [anonim] i-a raspuns lui sportivul

          1.de ce s-o fi numi "Lia Manoliu"-nume de la regretata noastra campioana olimpica la aruncarea ciocanului(participanta la 4 olimpiade), daca stadionul national pt. toti oportunistii necalculati se construieste personalizat numai pt. fotbal, cind tot asa de bun era si daca era multifunctional(polisportiv).
          2.oricum, daca legile noastre de investitii ar mai functiona cum functionau odata, proiectul nu s-ar fi avizat, deoarece obiectivului i s-a schimnat destinatia si parametrii proiectati.
          3.dar,sa zicem ca se construieste asa personalizat numai pt.fotbal(oricum big error!), cu ce se va intretine el, cind aici se vor desfasura (7-8jocuri: derbiuri+cupa+echipa nationala acasa)/an la capacitate maxima?in rest, poti sa aduci aici cs otopeni si adunatii copaceni?
          cu ce bani intretii asa o big bijuterie personalizata numai pt. fotbal?
          aici intervine big eroarea din efectul de scara(care il clameaza toti nepregatitii: una doua ne comparam cu superputeri, in loc sa ne comparam cu tari similare noua): stadioanele similare din italia, spania, franta, anglia,sa sunt incarcate la capacitate maxima cel putin la 2 saptamini, adica de (52/2=26+alte meciuri de cupe, cupe europene)/an, de unde cistiga big money(valuta) si se pot intretine cu succes. pe cind al nostru, sa vedem dupa pif cu ce lei se va intretine?sa dea domnul sa aiba cu ce!
          • 0 (0 voturi)    
            e mai bine asa (Vineri, 30 ianuarie 2009, 10:39)

            fotbalistul [anonim] i-a raspuns lui sportivul

            pai tu crezi ca din concursurile de atletism se intretinea? se vor face concerte si...finale europene:) apropo de marii campioni olimpici de atletism...cati s-au antrenat pe stdionul lia manoliu? pai la noi campioni la atletism sunt la maraton nu la 100m
  • -2 (2 voturi)    
    gazda Europe League in 2012 (Joi, 29 ianuarie 2009, 20:03)

    CHELUL [anonim]

    Chelului (la noi si rupt in fund) tichia de margaritar ii lipseste. Daca realizarea acestui tur de orgoliu se face pe banii (citeste : impozitele) bucurestenilor (si/ sau a romanilor) trebuie sa ne opunem din rasputeri. Cred ca toti suntem satui ca oficialii nostri (locali sau centrali, nu conteaza) umbla cu ... coada pe sus dar pe mizeria a ceea ce ei numesc capitala Romaniei. Eu ma opun. OPUNE-TE SI TU!
  • 0 (0 voturi)    
    mai (Joi, 29 ianuarie 2009, 21:36)

    yyyxxx [anonim]

    treb sa recunost ca dupa n ani cat l-am injurat pe Sandu in sfaarsit face si el o fapta bunal; e o realizare mare pt romania si ar trebui sa fim cu totii mandrii; multi ar fi vrut sa fie la ei; comentarile rautacioase de mai sus sunt prostesti...
  • -2 (2 voturi)    
    meritul e al lui mircea sandu (Vineri, 30 ianuarie 2009, 4:09)

    gigi [anonim]

    numai el a facut posibila aceasta finala
    impreuna cu boc, care iata numai la o luna de zile de la preluarea mandatului a reusit sa dea poporului o finala de fotbal.
    tariceanu a reusit? nu!
    • 0 (0 voturi)    
      hahaha (Vineri, 30 ianuarie 2009, 9:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      finala nu a facuto ca sa inveseleasca poporu ci ca sa mai iasa inca 4 ani la FRF sa mai suga niste banuti pentru fisa pentru el si restul familiei...

      finala la noi si un stadion calumea nu e un lucru rau de loc, dar numai daca il facem cu cap