Barcelona a incalzit atmosfera, duminica seara, in partida cu Osasuna. In pofida unui ger cumplit si a unei cete dese, baietii lui Guardiola au oferit ibericilor un spectacol magnific. Messi a fost calaul Osasunei si, alaturi de Eto' si Xavi Hernandez, a adus o victorie binemeritata Barcelonei, 3-2.

Dupa o incursiune splendida in careul advers, Messi ii paseaza balonul lui Eto'o, care-l executa pe portarul Osasunei cu un sut puternic de la marginea careului. Barcelona pleaca la pauza cu un avantaj de un gol, dar meciul nu e nici pe departe incheiat.

In minutul 63, Osasuna obtine o lovitura de la colt. Flano se inalta peste apararea Barcelonei si inscrie printr-o lovitura de cap. Dupa 10 minute, Pandiani face tribunele sa explodeze. Apararea Barcelonei este haotica, iar jucatorul lui Osasuna nu rateaza ocazia de a inscrie. Bucuria gazdelor nu dureaza decat 7 minute. Dani Alves ii paseaza in careu lui Xavi Hernandez, iar acesta baga balonul in plasa Osasunei.

Magistralul Messi aduce victoria Barcelonei dupa doar cinci minute. Gazdele pierd balonul in propriul careu, iar argentinianul inscrie din afara careului.

FC Barcelona este lider in Primera Division, cu 47 de puncte acumulate. Rivala Real Madrid se afla pe locul 2, cu 35 de puncte. In urmatorul meci, din etapa a 19-a, Barcelona va intalni acasa pe Deportivo La Coruna.

Osasuna - Barcelona 0-1, Eto'o min. 45'

Osasuna - Barcelona 1-1, Flano min. 63

Osasuna - Barcelona 2-1, Pandiani, min. 73

Osasuna - Barcelona 2-2 Xavi Hernandez, min. 80

Osasuna - Barcelona 2-3 Messi, min. 85