AS Roma - AC Milan 2-2 | Beckham a debutat in tricoul lui Milan. In afara de acest lucru... mai nimic despre englez. Vedetele lui Ancelotti au fost eclipsate de tanarul Pato, care a avut o prestatie superba in a doua repriza. Milanezii au avut o posesie mai mare, dar nu au stiut ce sa faca cu mingea. Pirlo, Ronaldinho, Beckham, Kaka si Seedorf se calcau pe picioare iar absenta lui Gattuso a cantarit destul de mult. Vucinici ('22) a deschis scorul pentru gazde la capatul unei faze in care l-a ridiculizat pe Maldini. Cea mai mare ocazie pentru Milan, in prima repriza: Beckham ('30) centreaza inselator in careu, insa Doni respinge senzational din fata lui Kaka.

Debutul reprizei secunde a fost incitant. Kaka i-a pasat lui Pato ('48) in fata portii pentru golul egalizator si tot el avea sa marcheze golul meciului ('53), dupa o actiune solitara, incheiata cu o "scarita". Romanii erau debusolati. Doni ('65) apara foarte bine sutul lui Beckham insa Vucinici ('72) marcheaza un gol superb, cu capul si restabileste egalitatea. Meciul devine si mai palpitant, ocaziile se succed de la o poarta la alta cu rapiditate. Seedorf ('75) il depaseste pe Mexes si trimite peste poarta. Pizarro ('77) suteaza puternic, dar Abbiati retine. Aquilani ('87) trage si el puternic de la distanta, mingea se duce pe langa poarta milimetric. Se termina 2-2, iar milanezii rateaza o noua ocazie de a se mai apropia de Inter.