VIDEO Fotbalistul Kanoute, amendat cu 3000 de euro pentru afisarea unui mesaj pro palestinian la un meci

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 13:09 Sport | Fotbal

Kanoute accepta amenda
Foto: AGERPRES
Federatia spaniola de fotbal l-a sanctionat cu 3000 de euro pe atacantul Sevilliei, Frederic Kanoute. Dupa ce a marcat miercuri un gol in poarta celor de la Deportivo La Coruna, Kanoute si-a ridicat tricoul de joc pentru a arata un tricou negru, pe care era scris cuvantul Palestina, in mai multe limbi.

"Asta am simtit ca trebuie sa fac. Toata lumea ar trebui sa se simta putin responsabila cand se intampla o asa mare nedreptate. Nu ma intereseaza de amenda, sunt 100% responsabil de faptele mele", a spus fotbalistul musulman.

Federatia a motivat decizia ca nu a luat in calcul optiunile politice ale jucatorului, Kanoute a fost amendat pentru ca nu trebuia sa isi scoata tricoul de joc.
























831 vizualizari

  • -7 (7 voturi)    
    bravos! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 14:46)

    Itzic [anonim]

    omul stie ce face, este doctor in palestianism. jos palaria!
    • -1 (7 voturi)    
      Ai sa iei voturi (-) (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 15:17)

      bibi [anonim] i-a raspuns lui Itzic

      pe chestia asta.
      Nu ca ar conta, dar asta spune ceva despre cei care vaneaza orice stire care are legatura cu Palestina si nu contine cuvantul "teroristi".

      Bafta!
    • +1 (5 voturi)    
      Mergeti, ma!! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 15:44)

      Muja Hedin [anonim] i-a raspuns lui Itzic

      Daca isi punea un mesaj pro gay sareau sa-l pupe toti, ii dadeau si bani.
  • -1 (3 voturi)    
    Stupid... (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 18:36)

    Traficantu' De Influentza [anonim]

    Eu nu am mai auzit de amenda pentru scoaterea tricoului. Mai ales de 3000 de euro. Se da cartonas galben si atat. Nu are legatura cu opiniile lui politice. Aham... Sigur...
  • 0 (4 voturi)    
    Bravo lui ! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 19:24)

    DanCC [utilizator]

    Il felicit sincer pentru ca a ales sa-si manifeste pozitia fata de o nedreptate, in loc sa lase capul plecat si sa taca din gura. A fost un mesaj pro Palestina. A luat atitudine si pentru acest fapt merita apreciat.

    Nu trebuie sa fii nici doctor in stiinte politice si relatii internationale si nici "doctor in palestianism" ca sa iei atitudine.

    Si da, ar trebui sa luam atitudine sau cel putin sa avem o parere fata de ce se intampla in lumea asta.
  • +1 (3 voturi)    
    oare? (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 20:02)

    Nae [anonim]

    ar fi interesant de vazut daca au sanctionat si vor sanctiona cu 3000E pe fiecare jucator ce isi scoate tricoul
    • 0 (0 voturi)    
      Cica democratie... (Duminică, 11 ianuarie 2009, 10:15)

      Rhadoo [anonim] i-a raspuns lui Nae

      Halal lume democratica in care cica traim. Asa a crezut omul de cuvinta ca trebuie sa isi exprime parerea personala legata de conflictul din Palestina, si pentru asta primeste amenda. Ma mir ca nu l-au si arestat.
  • 0 (0 voturi)    
    220 de copii (Duminică, 11 ianuarie 2009, 1:33)

    just [anonim]

    peste 220 de copii victime colateralee in Gaza??este un masacru , holocaust, chiar nu poate oprii nimeni crimelee???
  • 0 (0 voturi)    
    incorect (Duminică, 11 ianuarie 2009, 9:29)

    gigi [anonim]

    dar aia nu a fost scoatere de tricou. doar l-a pus pe cap. pai insemna ca Ravanelli ala sa nu mai duca niciun ban acasa ca era si golgeter si de fiecare data isi trage tricoul peste cap http://www.youtube.com/watch?v=0IHiG1jssO0 . era marca lui inregistrata. scoaterea tricoului e cand ramai cu el in mana si astfel esti la peleul./ maioul gol.

    felicitari Europei evreiesti !
  • 0 (0 voturi)    
    antisemitism la maxim..... (Duminică, 11 ianuarie 2009, 16:34)

    gabi [anonim]