Juventus Torino a debutat in noul an cu o infrangere. Italienii au fost invinsi intr-un meci amical de francezii de la Monaco, partida contand pentru Trofeul orasului Messina. Scorul la sfarsitul celor nouazeci de minute de joc a fost 1-1, dar galicii au castigat la penalty-uri (5-4).

Amauri si Del Piero au incercat poarta adversarilor, dar fara rezultate pe tabela de marcaj. Francezii sunt cei care deschid scorul din penalty, in minutul 35, prin Leko. Iaquinta a marcat golul italienilor in minutul 90. Marcatorii penalty-urilor au fost: Giovinco, Esposito, Salihamidzic, Legrottaglie (pentru Juventus) si Modesto, Bulot, Mollo, Adriano, Bakar (pentru Monaco). De Ceglie a fost jucatorul care nu a reusit sa inscrie.

Echipele de start:

Juventus: Buffon (Manninger - Chimenti), Grygera (Salihamidzic), Legrottaglie, Ariaudo, Molinaro (De Ceglie); Marchionni (Esposito), Sissoko (Zanetti), Marchisio (Poulsen), Nedved (Ekdal), Del Piero (Giovinco), Amauri (Iaquinta)

Monaco: Ruffier (Thuram-Ulien), Modesto, Mongogu (Nkolou), Adriano, Mangani, Sagbo (Mollo), Leko (Dufau), Pokrivac, Diaz (30 Bulot), Adu (Germain), Gapke (Bakar)