Bacelona este liderul absolut in campionatul spaniol. Extraterestrii lui Guardiola au invins Villarreal, scor 2-1. Henry si Keita au adus victoria echipei lor, iar Barca s-a distantat la 10 puncte de ocupanta locului doi, Sevilla.

Prima repriza a fost intesata de ocazii la ambele porti, insa fara vreo schimbare pe tabela de marcaj. La trei minute de la startul reprizei a doua Cani deschide scorul. Este 1-0 pentru gazde, dar Barcelona se remonteaza si inscrie, in minutul 54 prin Keita. Peste 12 minute, francezul Henry stabileste scorul final: 1-2.

Barcelona evolueaza in ultimele 17 minute in 10 jucatori. Pique vede, la un interval de doua minute, doua cartonase galbene. Arbitrul il sanctioneaza pentru o lovitura inexistenta in figura lui Guille Franco.

Villarreal - Barcelona 1-0 / Gol Cani, min. 48

Villarreal - Barcelona, 1-1 / Gol Keita, min. 54

Villarreal - Barcelona 1-2 / Gol Henry, min. 66